Organizacja kuchni,

Młynek na bioodpady, instalowany zwykle pod zlewozmywakiem, rozwiązuje odwieczny problem przeciekających worków ze śmieciami i nieprzyjemnych zapachów unoszących się z kosza. (Fot. Insinkerator)

Akcesoria strefy pieczenia i gotowania

Częstym rozwiązaniem projektowym jest wyspa kuchenna. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią, warto rozważyć taką możliwość. Wyspa to idealne miejsce nie tylko dla strefy zmywania, ale przede wszystkim przygotowywania posiłków. Tutaj warto zdecydować się na rozwiązania AGD, które będą nie tylko efektowne wizualnie, ale i efektywne w działaniu. Najczęściej wybieranymi sprzętami na kuchenną wyspę są trzy główne urządzenia, takie jak płyta grzewcza, zlewozmywak oraz okap. Urządzenia te, w zależności od kompatybilności i oferty producenta, można dowolnie rozszerzać, m.in. o system urządzeń domino czy też inne sprzęty do zabudowy, takie jak parowar, szuflada grzewcza, a nawet zamrażarka podblatowa czy winiarka. Wszystko warunkuje kwestia wolnej powierzchni. Jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią, możemy zrezygnować na przykład z jednego urządzenia bądź większego zlewozmywaka na rzecz wolnego miejsca dla blatu roboczego, na którym przygotujemy produkty spożywcze do dalszej obróbki termicznej. Jeśli nie mamy miejsca na urządzenia na samej wyspie, warto rozplanować ścianę tylną, na której zainstalujemy całą zabudowę grzejną, tj. piekarnik z kuchenką mikrofalową, winiarką oraz ekspresem do kawy. Przykładów takich aranżacji mamy na rynku naprawdę ogromny wybór.

Organizacja kuchni,

INSINKERATOR Evolution 250; FRANKE TE-75 Slim; INSINKERATOR LC-50

Akcesoria strefy zmywania

Do niedawna strefa zmywania w kuchni ograniczała się do szafki zlewozmywakowej z wbudowanym zlewem i baterią kuchenną, która mogła być zainstalowana na zlewie lub w ścianie. Teraz ta strefa jest bardziej rozbudowana, a wszystko za sprawą świadomości użytkowników w kwestii nie tylko organizacji samej przestrzeni użytkowej, ale również świadomości ekologicznej. Mowa tu o świadomym gospodarowaniu odpadami i ich segregacji, a także ich natychmiastowej eliminacji. Producenci, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, tworzą całe systemy, dzięki którym przestrzeń okołozlewozmywakowa staje się funkcjonalna i praktyczna.

Szafki zlewozmywakowe wyposażone są w specjalne szuflady, do których możemy wstawić kosze do selektywnej zbiórki odpadów. Oferują również całe zestawy koszy do samodzielnej instalacji. Przyjęło się, że najlepszym do tego miejscem jest właśnie przestrzeń pod zlewem, ale nie ma żadnej przeszkody, żeby zostały zainstalowane w innym miejscu kuchni. Wszystko zależy od naszych preferencji i tego, gdzie najczęściej tego rodzaju odpady powstają. Najwięcej odpadów tak zwanych bio produkujemy właśnie przy zlewozmywaku. Zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju obierki warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty, resztki gotowanych potraw, skorupki po jajkach, skórki chleba. Wszystkie te odpady lądują w selektorze znaczonym ikonką „bio”.

Organizacja kuchni,

Fot. Franke

Nowoczesne systemy do bioodpadów

Innym doskonałym sposobem na pozbycie się tych resztek jest instalacja młynka. Póki co ten sprzęt dopiero wkracza do naszych kuchni, niemniej cieszy się coraz większym powodzeniem. Młynek na bioodpady, czyli tak zwany rozdrabniacz, po zainstalowaniu podłączany jest do sieci elektrycznej za pomocą uziemionego przewodu. Możemy do niego wrzucać rozmaite miękkie odpadki organiczne, takie jak obierki warzyw oraz owoców, niewielkie kostki i chrząstki, zwłaszcza drobiowe, ości ryb, skorupki jaj, fusy od herbaty i kawy oraz resztki jedzenia, pozostające na talerzach czy w garnkach z poprzedniego dnia. Zamiast wrzucać je do worków i zbierać, pozbywamy się ich niemal w momencie powstania. Nie wszystko jednak da się bezpiecznie „przemielić” tak, żeby nie zniszczyć urządzenia. Doskonałym uzupełnieniem młynka pozostaje więc odpowiedni sorter na odpadki.

Ekonomia w służbie ekologii

Świadomość ekologiczna społeczeństwa stała się obecnie bardzo ważnym aspektem życia. To, w jaki sposób wykonujemy proste czynności, takie jak zakupy, gotowanie, zmywanie naczyń, ma ogromny wpływ na otaczający nas świat. Zakupy nośmy w płóciennych torbach biodegradowalnych, zrezygnujmy z plastikowych słomek i lunchboksów. Nie marnujmy wody! Jak to zrobić? Wystarczy wcielić w życie kilka prostych nawyków: wybierać prysznic zamiast wanny, myć naczynia w zmywarce, a nie ręcznie. Ważną kwestią jest przy tym segregowanie śmieci w domu i wyrzucanie ich do odpowiednio oznakowanych pojemników. Systemy segregacji o różnych rozmiarach i przeznaczeniu oferuje m.in. firma Blanco. Są to selektory do szafek z wysuwanymi lub odchylanymi drzwiczkami. Sortowniki i szuflady organizacyjne można bez problemów zainstalować w kuchennej zabudowie. Co więcej, są one dostępne w zestawach z kompatybilnym zlewozmywakiem, np. modelem Blanco Collectis 6 S, który ma centralnie umieszczoną komorę ze specjalnym wkładem na odpadki. Dzięki temu obieramy i kroimy produkty na desce, następnie jednym ruchem ręki przesuwamy resztki do pojemnika będącego elementem systemu sortującego, np. Blanco Select lub Flexon II.

2022-06-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket