Dmuchawy i odkurzacze – dbamy o porządek

Dmuchawy i odkurzacze

O otoczenie domu i ogrodu należy odpowiednio zadbać, dlatego w ofercie producentów znajdziemy odpowiedni sprzęt. Dmuchawy i odkurzacze w wersji przewodowej i akumulatorowej oraz spalinowe pomagają utrzymać porządek. Skutecznie zastępują tradycyjne miotły i grabie.

Coraz większą popularnością wśród konsumentów cieszą się dmuchawy i odkurzacze zasilane przewodowo (z sieci 230 V) lub akumulatorowo. W oczywisty sposób łączą one zalety sprzętu elektrycznego ze swobodą użytkowania produktów z silnikiem spalinowym. Modele spalinowe są najwydajniejsze i polecane do dużych powierzchni, przeważnie do prac profesjonalnych, natomiast elektryczne są lżejsze i bardziej przydatne w mniejszych ogrodach.

Dmuchawy i odkurzacze

KÄRCHER LBL 2 Battery Set

Czym się różni dmuchawa ogrodowa od odkurzacza?

Podstawową różnicą między dmuchawą a odkurzaczem jest kierunek generowania strumienia powietrza – dmuchanie lub jego zasysanie. Dmuchawę wykorzystujemy do wstępnego porządkowania ogrodów czy posesji. Przydaje się do szybkiego oczyszczenia dachu, altanki albo domku letniskowego zarówno z liści, jak i igliwia. Skuteczna jest również w sprzątaniu zalegającego na chodnikach lub tarasie kurzu, pyłu i piachu. Z jej pomocą gromadzimy suche liście i odpadki roślinne w jednym miejscu, by następnie wciągnąć je odkurzaczem do worka lub po prostu posprzątać je ręcznie grabiami. W sprzedaży są również urządzenia typu 2 w 1, które łączą funkcje dmuchawy i odkurzacza. Wyposażone są w dwie rury, mniejsza służy do zdmuchiwania zanieczyszczeń, większa natomiast, po zmianie kierunku ciągu powietrza, do odkurzania powierzchni. Stosowane są również nasadki na rurę zwiększające prędkość strumienia powietrza dmuchawy, co uławia czyszczenie powierzchni.

Dmuchawy i odkurzacze

Graphite 58G036 z dwoma akumulatorami, funkcjami dmuchawy i odkurzania oraz rozdrabniania liści. (Fot. Graphite)

Dmuchawy i ich funkcje

Dmuchawy nie tylko pomagają utrzymać porządek w ogrodzie, ale również pośrednio przyczyniają się do ochrony roślin, umożliwiają bowiem usunięcie liści spod krzewów i żywopłotów w sposób bardzo delikatny, w przeciwieństwie do grabi, które mogą uszkodzić korzenie i korę. Jesienią z powodzeniem możemy użyć dmuchawy do oczyszczenia rynien z zalegających tam liści. W tym wypadku również mamy pewność, że niczego nie uszkodzimy, ponieważ strumień powietrza na pewno nie narazi na szwank delikatnej struktury ceramicznych lub betonowych dachówek, a tym bardziej gontu albo dachu ze strzechy, który mógłby ulec zniszczeniu w wyniku wykonywania tych prac klasycznymi grabiami. Wydajna dmuchawa ręczna powinna łączyć dużą moc wydmuchu i łatwość w użytkowaniu. Powinna być dobrze wyważona, co możemy sprawdzić podczas zakupów, chwytając ją w jedną rękę i szukając jej środka ciężkości. Idealnie byłoby, gdyby środek ciężkości był jak najbliższej uchwytu.

W komplecie zazwyczaj znajdują się dwie dysze: płaska i okrągła. Powinny być łatwo wymienialne w zależności od prac, które będziemy wykonywać. Regulowana długość rury to również bardzo ważna sprawa – dzięki niej sięgniemy dalej i wyżej.

Dmuchawy i odkurzacze

STIGA BL980 R

Dmuchawy plecakowe

Jeżeli dmuchawa ma służyć do prac profesjonalnych na większych powierzchniach, takich jak parki, parkingi, stadiony albo inne komercyjne lokalizacje, najlepiej zaopatrzyć się w tzw. dmuchawę plecakową. Profesjonalny sprzęt to na pewno duży wydatek, ale również pewność, że nic nas nie zaskoczy, a każde nowe zlecenie porządkowe będzie łatwe do wykonania. Na rynku dostępne są modele plecakowe zasilane za pomocą silnika spalinowego, jak i elektryczne – również akumulatorowe. Klasyczne spalinowe dmuchawy są ciężkie i głośne podczas pracy, natomiast akumulatorowe lżejsze i cichsze.

Dmuchawy i odkurzacze

Odkurzacz ogrodowy Kärcher BLV 36-240 Battery doskonale pomaga usunąć mokre liście,

trawę i ścinki z żywopłotu dzięki dużej mocy, regulowanej bezstopniowo. (Fot. Kärcher)

Dmuchawy akumulatorowe – funkcje

Mały akumulator mocowany w uchwycie pod silnikiem powoduje, że narzędzie jest dobrze wyważone. Niewielka masa sprawia, że nie zmęczymy się przy czyszczeniu tarasu, podjazdu czy chodnika z liści oraz piasku. Brak przewodu zasilającego powoduje, że dotrzemy bez problemu do każdego zakamarka.

Warto zwrócić uwagę, żeby dmuchawa miała regulację wydmuchu i kilka programów, dzięki czemu będzie można dostosowywać moc dmuchawy do wykonywanej pracy. Uchwyt wyposażony w dotykowe przyciski „start”, „stop” oraz zmniejszania i zwiększania prędkości nadmuchu ułatwia obsługę. Wskaźnik LED-owy wskazuje stopień naładowania akumulatora. Ładowarkę i akumulator zazwyczaj trzeba dokupić.

Ciekawą funkcją dmuchaw ogrodowych jest tempomat, którego nazwa jest zapożyczona z języka motoryzacja. Funkcja blokady obrotów pozwala zapomnieć o ciągłym „dodawaniu gazu”, dzięki czemu można się skupić jedynie na oczyszczaniu ogrodu z liści i śmieci.

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, ile miejsca będzie zajmował nowy sprzęt. Dobrze, żeby dysza była demontowana, dzięki czemu będzie można schować dmuchawę na półce w garażu lub powiesić ją na specjalnym uchwycie na ścianie, jeżeli wyposażona jest w wieszak na obudowie, przystosowany do przechowywania w pozycji wiszącej.

Dmuchawy i odkurzacze

TRYTON TOE3000

Odkurzacze ogrodowe

Jeśli dmuchawa ma funkcję zasysania, warto wybierać urządzenia z optymalnym rozmiarem worka, takim, który będziemy mogli bez problemu przenieść, nawet jeżeli zostanie całkowicie zapełniony. Na rynku są dostępne urządzenia z workami opróżnianymi tradycyjnie – „od góry”, jednak zdarzają się również ciekawe rozwiązania z zamkami błyskawicznymi, które ułatwiają oczyszczenie worka. Urządzenie, zasysając liście, rozdrabnia je aluminiowymi łopatkami, dzięki czemu zmniejszają swoją objętość (1:10) i szybciej ulegną rozłożeniu na kompoście. Gromadzone są w pojemnym worku. Regulacja prędkości powietrza spowoduje, że dopasujesz siłę ssania do zbieranego materiału. Koła jezdne na końcu rury pomagają w przemieszczaniu, gdy w worku przybywa liści. Odkurzacz może pracować jako dmuchawa, usuwając liście z trudno dostępnych miejsc, lub gromadzić je w jednym miejscu. W wersji odkurzacza z dmuchawą docenimy ergonomiczne rozwiązanie, jakim jest możliwość regulacji długości rury ssącej, dzięki czemu dopasujemy ją do wzrostu użytkownika (160 – 190 cm), aby mógł wygodnie obsługiwać urządzenie. Odkurzacz przewodowy jest najlżejszy – ma masę zaledwie ok. 3 – 4 kg, w związku z czym jest poręczny i łatwy w przenoszeniu.

Parametry i funkcje dmuchaw i odkurzaczy

Poszczególne modele różnią się parametrami pracy, zastosowanymi funkcjami, możliwościami i, oczywiście, ceną. Dzięki temu każdy użytkownik może znaleźć odpowiedni dla siebie produkt. Do najważniejszych parametrów akumulatorowych urządzeń należą:

 • moc (1– 3,5 kW),
 • pojemność akumulatora (2,5 – 5 Ah),
 • wydajność (np. 10 – 13 m3/min),
 • prędkość wydmuchu (od 200 do 300 km/h),
 • prędkość zasysania (np. 130 km/h),
 • poziom głośności (90 – 110 dB(A)),
 • pojemność worka (np. 45 l),
 • masa (od 4 do 10 kg).

Od mocy dmuchawy zależy siła nadmuchu. Strumień powietrza o prędkości do 200 km/h usunie skutecznie liście, skoszoną trawę, jednak mokre liście i odpadki roślinne wymagać będą większej prędkości, nawet do 300 km/h. Drugi ważny parametr to wydajność przepływu powietrza. Jest ona zróżnicowana od 200 m3/h w tańszych urządzeniach do nawet 800 m3/h, co znaczne przyspieszy sprzątanie. Przy wyborze odkurzacza czy dmuchawy zwróćmy uwagę na masę. Im cięższe, tym mają mocniejszych silnik, a więc są wydajniejsze i skuteczniejsze. Z cech użytkowych ważne są:

 • regulacja prędkości,
 • długość rury dmuchawy,
 • kółka jezdne do odkurzaczy,
 • pojemność worka odkurzacza,
 • ostrze do rozdrabniania liści,
 • szelki lub pas naramienny.

2022-05-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket