Dmuchawy i odkurzacze

Dmuchawa akumulatorowa 36 V Kärcher LBL 4 Battery Set z dwustopniową regulacją prędkości nadmuchu oraz odłączaną dyszą ze skrobakiem,

co ułatwia odrywanie mokrych liści od podłoża. (Fot. Kärcher)

Wady i zalety przewodowych dmuchaw do liści

Elektryczna dmuchawa do liści wymaga podłączenia do źródła zasilania. Dlatego podczas pracy będzie ciągnął się kabel. Stąd tego typu urządzenia mają ograniczony zasięg pracy – w pobliżu musi być gniazdko elektryczne. Wymagany jest przedłużacz, ale wraz z długością kabla spada napięcie, a więc i efektywność pracy dmuchawy. Optymalna długość przewodu to ok. 25 m. Dmuchawy przewodowe polecane są do otwartych terenów, gdzie łatwiej jest manewrować długim przewodem między roślinami.

Dmuchawy zasilane sieciowo pracują jednak cicho, nie zanieczyszczają środowiska, są mniejsze i lżejsze w porównaniu ze spalinowymi i akumulatorowymi, a czas ich pracy jest praktycznie nieograniczony. Warto sprawdzić, czy silnik ma wyłącznik termiczny w razie przegrzania. Niestety, ich wydajność jest mniejsza, dlatego sprawdzą się w wypadku mniejszych powierzchni.

Dmuchawy i odkurzacze

KÄRCHER BLV 18-200 Battery

Zalety zasilania elektrycznego

W ogrodzie urządzenia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki ich dużej wydajności coraz częściej maszyny mogą konkurować nawet ze sprzętem spalinowym. Do tego, w przeciwieństwie do niego, są bardziej ekologiczne i można ich używać niemal bezkosztowo. Silnik elektryczny jest praktycznie bezobsługowy i w przeciwieństwie do spalinowego nie wymaga okresowych przeglądów czy konserwacji. Najczęściej wystarczy wymienić szczotki, chyba że zastosowano silnik bezszczotkowy. Obecnie oferta sprzętu akumulatorowego do ogrodu jest bardzo rozbudowana, a jego największym atutem jest fakt, że jedną baterię wykorzystamy do zasilenia kilku różnych urządzeń. Owszem, akumulator trzeba doładować, problem ten jednak można rozwiązać w prosty sposób – wystarczy dokupić kolejną baterię oraz szybką ładowarkę i stosować je zamiennie, a przede wszystkim odpowiednio planować pracę. Producenci sprzętu ogrodniczego stosują zazwyczaj akumulatory o napięciu od 18 V do 48 V. Wszystko, oczywiście, zależy od wymagań konsumenta. Jeśli dysponujemy niewielkim przydomowym ogródkiem, wystarczą rozwiązania zasilane akumulatorem o mniejszym napięciu. Do cięższych prac, gdzie mają one zastąpić sprzęty spalinowe, należy wykorzystać narzędzia z wydajnymi akumulatorami o dużym napięciu i dużej pojemności. Ponadto trzeba pamiętać, że narzędzia spalinowe wymagają znacznie bardziej pracochłonnych czynności serwisowych. Sprzęt akumulatorowy w porównaniu do nich jest praktycznie bezobsługowy. Kolejna zaleta to ekologia, czyli brak jakiejkolwiek emisji spalin. Większy jest także komfort pracy. Hałas przy korzystaniu z ogrodowych narzędzi akumulatorowych jest znacznie mniejszy. Tę ostatnią zaletę docenią również sąsiedzi czy zamieszkujące ogród zwierzęta. Jeśli chodzi o dostępność sprzętu, to jest w czym wybierać. Właściwie większość narzędzi zasilanych sieciowo ma swój akumulatorowy odpowiednik.

Dmuchawy i odkurzacze

Dmuchawa Stiga SAB 500 AE (48 V) z klawiaturą na uchwycie umożliwia bezproblemowy wybór między trzema prędkościami powietrza

do sprzątania różnych odpadów roślinnych suchych i mokrych. (Fot. Stiga)

Silniki bezszczotkowe

Coraz większa wydajność urządzeń akumulatorowych to nie tylko zasługa stosowania lepszych źródeł zasilania. Swój udział w tym mają również rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną, a do nich zaliczymy m.in. silniki bezszczotkowe. Silniki bezszczotkowe, ze względu na energooszczędność, sprawdzają się przede wszystkim w narzędziach akumulatorowych. Silnik bezszczotkowy nie traci energii wskutek tarcia wywoływanego przez szczotki. Dzięki temu wystarczy mniejsze natężenie prądu i zmniejsza się ilość wytwarzanego podczas pracy ciepła. Pozwala to także na dłuższą nieprzerwaną pracę. Jak przekonują producenci, pozwala to na uzyskanie nawet 1,4-krotnie dłuższego czasu pracy na jednym cyklu akumulatora w porównaniu z narzędziem z silnikiem szczotkowym. Najważniejszy element silnika to mikroprocesor, który steruje jego pracą. Dzięki temu możliwa jest także większa precyzja działania, np. dokładniejsza kontrola obrotów. Konwencjonalny silnik wyposażony jest w szczotki węglowe, które podczas eksploatacji zużywają się. Zastosowanie silnika bezszczotkowego to więc mniejsza awaryjność i szereg innych zalet. Szczotek nie trzeba wymieniać, bo ich po prostu nie ma. Silniki tego typu są mniejsze oraz lżejsze, dzięki czemu same urządzenia mogą mieć mniejsze wymiary. W narzędziach zasilanych sieciowo mniejsze zużycie energii to również zaleta, jednak nie wpływa ona aż tak znacząco na komfort użytkowania.

Dmuchawy i odkurzacze

HIKOKI RB36DA W4Z

Napięcie zasilające akumulatorów

Elektronarzędzia akumulatorowe zasilane są akumulatorami o określonym napięciu. Zazwyczaj w dmuchawach i odkurzaczach jest to 18 – 48 V. Przede wszystkim napięcie zasilające wraz z natężeniem prądu wpływają na maksymalną moc i wydajność elektronarzędzi. Dlatego też wybór określonego standardu determinuje niejako zastosowanie narzędzia. Akumulatory o dużej pojemności i dużym napięciu wymagają większej liczby ogniw. Dlatego wyposażone w nie sprzęty mają faktycznie dużą moc i przeznaczone są do ciężkich prac, jednak cechują się również większymi rozmiarami. Do niektórych prac lepiej jednak wybrać narzędzia o mniejszym napięciu zasilającym, które okażą się lżejsze i bardziej poręczne. Do najcięższych prac, gdzie niezbędna jest największa wydajność, wybrać można elektronarzędzia zasilane napięciem np. 36 V lub większym. Z reguły czas pracy akumulatorowych dmuchaw na jednym ładowaniu akumulatora sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Dmuchawy i odkurzacze

STIGA VS 100e 4.0 Ah

Ergonomia pracy

Aby praca była jak najbardziej komfortowa, musimy również zwrócić uwagę na szelki (uprząż) dmuchawy. Te wykonane ze słabego materiału mogą się szybko przerwać. Trzeba szukać takich, które wizualnie nie będą przypominać klasycznych pasów samochodowych, raczej takich wyścielanych dodatkowo materiałem lub przypominających uprzęże wspinaczkowe, ponieważ będą one zdecydowanie wygodniejsze. To samo dotyczy uchwytów – wybieramy te o ergonomicznym kształcie, powlekane dodatkowo antypoślizgową gumą, która umożliwi pewny i wygodny chwyt urządzenia.

2022-05-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket