Strona domowa / RTV WIDEO / Artykuły / Soundbar TCL TS8132

TCL

Soundbar TCL TS8132 [Test]

Soundbar TCL TS8132

W redakcji testowaliśmy soundbar TCL TS8132 Dolby Atmos (system 3.1.2) z bezprzewodowym subwooferem, który znacznie poprawia jakość dźwięku z różnych źródeł, szczególnie z telewizora. W teście współpracował z telewizorem starszej generacji, dekoderem Evobox IP, odtwarzaczem Blu-ray i smartfonem.

Soundbar (fot. 1) zawiera w obudowie dwa głośniki skierowane ku górze (odbicia dźwięku od sufitu), dwa głośniki (kanał lewy i prawy) i jeden głośnik kanału centralnego. Listwa ma długość 1 m i masę 3,3 kg. Głośniki przenoszą pasmo 160 Hz – 20 kHz. Belkę głośnikową można powiesić na ścianie, jest szablon do wyznaczenia otworów.

Solidny głośnik niskotonowy 5,25 cala subwoofera (masa 3,5 kg) przenosi pasmo częstotliwości 49 Hz – 120 Hz, jest skierowany do dołu (fot. 2), a otwór bass-reflex zwiększa oddziaływanie niskich częstotliwości. Aby korzystać z zestawu, trzeba zasilać w obu urządzeniach ich wzmacniacze z sieci 230 V. Ze sobą „głośniki” komunikują się bezprzewodowo przez Wi-Fi. Subwoofer automatycznie szybko paruje się z subwooferem po podłączeniu do zasilania – dioda LED sygnalizuje połączenie obu urządzeń. Instrukcja zaleca ustawienie subwoofera do 3 m od soundbara. W sumie zestaw dysponuje mocą maksymalną 260 W.

Belka pokryta jest tkaniną. Dobrze komponuje się z telewizorami o szerokości 100 cm, nie wystając poza obudowę. Na przedniej ściance jest wyświetlacz (fot. 3) do wyświetlania podstawowych komunikatów (5 znaków), dłuższe się przesuwają. Do obsługi można wykorzystać przyciski mechaniczne, ale wygodniejszy jest pilot (fot. 4). Do komunikacji z telewizorem i zewnętrznym źródłem dźwięku, np. odtwarzaczem Blu-ray, służą dwa złącza HDMI 2.0 (fot. 5), w tym jedno z wyjściem e-ARC oraz optyczne (S/PDIF). Warto w telewizorze wybrać wyjście E-ARC lub ARC, co umożliwi obsługę urządzeń jednym pilotem. Belka przekazuje filmy do telewizora, np. z odtwarzacza Blu-ray w formatach Dolby Vision HDR10 i HLG i, oczywiście, dźwięk surround Dolby Atmos.

Pilotem wybierzemy źródło muzyki (złącza HDMI, OPT, USB oraz bezprzewodowe Bluetooth). W pilocie są przyciski przeznaczone do wyboru charakterystyki korektora dźwięku: film, muzyka, TV i tryb surround oraz regulacji niskich i wysokich tonów. Atrakcyjną funkcją jest możliwość odtwarzania muzyki z urządzeń mobilnych, wykorzystując łącze Bluetooth, Apple AirPlay 2 (Wi-Fi) oraz aplikację Spotify. Do USB 2.0 możemy podpiąć twardy dysk lub pendrive z muzyką. Przy wykorzystaniu płyty testowej Dolby Atmos Blu-ray Demo Disc odtwarzane ścieżki dźwiękowe z filmów „Gra o tron”, „Mad Max” i innych, zyskiwały efekty przestrzenne, w tym pogłębione były niskie tony. Także zwykłe odtwarzanie filmów i kanałów telewizyjnych na ekranie telewizora z dekodera Evobox IP Cyfrowego Polsatu, a fonii za pomocą soundbara znacznie poprawiało jakość dźwięku. Wbudowany Chromecast umożliwia łatwe odtwarzanie muzyki z każdego pomieszczenia i można nim sterować z dowolnego urządzenia z wbudowanym Asystentem Google.

Podsumowując, TCL TS8132 to bardzo dobry sposób poprawy jakości dźwięku w starszych i tańszych telewizorach, które mają słaby system audio. Możliwość wykorzystania go także jako zestawu audio do odtwarzania muzyki z różnych aplikacji ze smartfona, na przykład na domowej imprezie, biorąc pod uwagę dużą moc zestawu, to duża zaleta. Dodatkową rekomendacją jest nagroda EISA 2021-2022 w kategorii „Najlepszy zakup soundbara”. Zestaw TCL TS8132 kosztuje ok. 1000 zł.

Soundbar TCL TS8132

Fot.1

Soundbar TCL TS8132

Fot. 2

Soundbar TCL TS8132

Fot. 3

Soundbar TCL TS8132 [Test]5

Soundbar TCL TS8132

Fot. 4

Soundbar TCL TS8132

Fot. 5

 

2022-05-24
x

Kontakt z redakcją

© 2022 InfoMarket