Pralki normalnogabarytowe o funkcjonalnym załadunku powyżej 10 kg

Pralki normalnogabarytowe

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe to najpopularniejsze sprzęty pralnicze wybierane do gospodarstw domowych. Jednym z determinantów wyboru modelu jest jego pojemność. Czy duża pojemność oznacza większą wydajność? Sprawdźmy, co oferują producenci. (Fot. Bosch)

Standardowe pralki normalnogabarytowe oferują załadunek na poziomie od 7 do 8 kg. Nieco większe, ale uznawane już za bardzo pojemne, to te, których ładowność sięga 9 kg. Do niedawna były to najpojemniejsze na rynku urządzenia pralnicze. Coraz częściej producenci oferują sprzęt o pojemności 10 kg i większej. Wynika to z potrzeb klientów i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na ten konkretny parametr. Zwiększona pojemność oznacza większe możliwości w zakresie prania szczególnego rodzaju materiałów, tkanin i ubrań..  

Korzyści z pralki o dużej pojemności

Duża pojemność bębna pralki pozwala prać rzadziej. Dzięki temu oszczędzamy wodę i energię elektryczną, a tym samym pieniądze i czas. Podczas wyboru modelu o dużej pojemności, przekraczającej 10 kg, warto przygotować się na większy wydatek, bowiem zwiększona pojemność będzie też oznaczała wyższą cenę za sprzęt. Cenę należy rozpatrywać raczej jako inwestycję niż koszt. Inwestycja polega na możliwości prania rozmaitych rodzajów tkanin i ubrań, które w przeciwnym razie musielibyśmy zanieść do profesjonalnej pralni. Pralki o dużej ładowności nie tylko upiorą ubrania z całego dnia wieloosobowej rodziny, ale również z powodzeniem pomieszczą koce, kołdry, puchowe kurtki czy duże pluszowe zabawki. Obok tego, że dana rzecz zmieści się w bębnie, warto też zwrócić uwagę, czy dany model dysponuje odpowiednim programem wspomagającym czyszczenie tego typu materiałów.

Pralki normalnogabarytowe

LG F4WV510S0E; Siemens WM6HXF43PL; Bosch WAX32EH0BY

Automatyczne programy stosowane w pralkach

Profesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, aby ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze algorytmy prania (ustawienia fabryczne) są doskonale dopasowane do rodzaju czy struktury włókna i rozmaitych zabrudzeń. W pralkach reguluje się takie parametry jak prędkość obrotów bębna (tzw. wirowanie), temperatura prania, liczba płukań i czas prania. Programy automatyczne stosowane w pralkach dobierane są najczęściej do różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiednio zdefiniowany program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. W zależności od producenta czy modelu nazwy programów i ich parametry mogą się różnić. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnych programów prania.

Pralki normalnogabarytowe

Komfort nawet codziennego prania może zapewnić „tandem” składający się z pralki obsługującej system automatycznego dozowania i suszarki bębnowej, która może być ustawiona na pralce przy wykorzystaniu specjalnego łącznika. Tego typu zestaw oszczędza nie tylko czas, ale także miejsce w domu czy mieszkaniu. (Fot. Sharp)

Sterowanie z panelu…

Oprócz mnogości programów automatycznych równie ważne jest ich uruchamianie, a zatem sterowanie urządzeniem. Obecnie w pralkach ładowanych od frontu mamy przede wszystkim do czynienia ze sterowaniem elektronicznym. Mogą to być panele sterujące wyposażone w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem (LCD lub LED), na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu. Trzecią, zaawansowaną technicznie opcją są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu prania odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon, ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to centralnie umiejscowiony jest wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje dodatkowe. Wiele modeli pralek wyposażonych jest w sterowanie mieszane, w którym występują zarówno dotykowy wyświetlacz, jak i pokrętło do sterowania oraz diodowe wskaźniki.

Pralki normalnogabarytowe

GAGGENAU WM260164; GORENJE WS168LNST

…i bez dotykania urządzenia

Najnowocześniejsze modele pralek normalnogabarytowych wyposażone są w tak zwane sterowanie bezprzewodowe. Tego rodzaju sterowanie dotyczy również innych sprzętów z segmentu AGD. Te modele urządzeń wyposażone są w łączność Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodową, zdalną konfigurację parametrów ich pracy. Dzięki aplikacjom mobilnym użytkownik wysyła polecenia, a pralka je odbiera. Można na odległość wybrać program prania, regulować prędkość wirowania, ustawiać opcje dodatkowe, a nawet monitorować zużycie energii. Wystarczy zainstalować pralkę i sparować ją z lokalną siecią Wi-Fi, a uruchomiania lub zatrzymywania pracy urządzenia będzie można dokonywać z poziomu urządzenia mobilnego. Oprócz funkcji zdalnego sterowania pralki mają możliwość tzw. diagnozy serwisowej, która dzięki aplikacji pozwala kontrolować stan urządzenia i informować o wszelkich błędach i nieprawidłowościach. Takie rozwiązanie daje użytkownikom możliwość szybkiego rozpoznania błędu lub awarii, nawet bez konieczności przyjazdu serwisanta.

Pralki normalnogabarytowe

Fot. Samsung

„Inteligentne” połączenia urządzeń

Producenci sprzętów domowych w ramach tej samej marki oferują często „inteligentne” połączenie urządzeń, które warto, aby ze sobą współpracowały. Tego typu rozwiązania oferują m.in. tacy producenci jak Siemens i Bosch (Home Connect), Samsung (SmartThings) czy Miele (Miele@ home). Home Connect to platforma, dzięki której cały dom może stać się nowoczesny, bezpieczny i łatwy w zarządzaniu. Wykorzystuje aplikację z intuicyjnym interfejsem, dzięki któremu łatwo sposób aktywujemy wybrane urządzenie. Oprócz zdalnego zarządzania interfejsem urządzenia, włączania i wyłączania go czy regulowania parametrów aplikacja ta to także potężna wirtualna baza przepisów kulinarnych. Home Connect jest kompatybilna nie tylko z pralkami czy suszarkami, ale również z piekarnikami i zmywarkami. Podobnie z rozwiązaniem Smart-Things firmy Samsung. Za pomocą jednej aplikacji jesteśmy w stanie nie tylko ustawić pożądany program w pralce, ale wręcz kontrolować rozmaite ustawienia i parametry pracy pralek, a także m.in. telewizorów, klimatyzatorów, robotów sprzątających, chłodziarkozamrażarek, aparatów fotograficznych czy nawet gniazdka elektrycznego. Dzięki SmartThings na ekranie telewizora mogą wyświetlać się powiadomienia, np. o zakończonym cyklu prania (w wypadku pralek) czy pieczenia potrawy (w wypadku piekarników). Również wspomniane już Miele@home łączy w sieć „inteligentne” urządzenia domowe i rewolucjonizuje sposób ich obsługi, czyniąc go jeszcze wygodniejszym i bardziej komfortowym. Za pomocą aplikacji Miele@ mobile, będąc nawet w drodze, możemy upewnić się, czy w domu wszystko jest w porządku, i sprawdzić, np. jak długo pralka będzie jeszcze prać.

Pralki normalnogabarytowe

SHARP ES-NFH014CWC-PL; GORENJE WNEI14BS

Rosnąca popularność funkcji parowych

Pralki wykorzystujące programy parowe dostępne są w ofercie niemal wszystkich producentów oferujących sprzęt pralniczy. Te urządzenia są wyjątkowo funkcjonalne. Po pierwsze, minimalizują zagniecenia, niektóre egzemplarze pralek nawet do 70 proc., a tym samym oszczędzają czas, który poświecilibyśmy na prasowanie. Zastosowanie pary poprawia również efekty prania. We wstępnym cyklu para wnika pomiędzy włókna i rozluźnia je, dzięki czemu detergent może wniknąć głębiej. Pozwala to usunąć nawet największe zabrudzenia. Pranie parowe zdecydowanie ułatwia codzienną pielęgnację tkanin – co ważne, para neutralizuje przykre zapachy, a w niektórych wypadkach pomaga niemal dezynfekować odzież, zabijając do 99,99 proc. bakterii i grzybów. Dzięki temu pralki parowe są idealną propozycją m.in. dla alergików, a także rodzin z małymi dziećmi.

2022-05-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket