Pralki normalnogabarytowe

Fot. Gaggenau

Para w parze z higieną

Do wytworzenia pary niezbędna jest bardzo wysoka temperatura. Ta z kolei jest naturalnym antyalergenem. Wysokie temperatury eliminują zarazki, drobnoustroje, niektóre grzyby, a także alergeny. Już w pradawnych czasach wykorzystywano wrzątek i gotowano bieliznę, aby była higienicznie czysta. W dobie pieluch tetrowych gotowanie ich było wręcz pożądane i bez tego proces prania był niepełny. W nowoczesnych modelach pralek, które dziś są dostępne na rynku, mamy do dyspozycji funkcje parowe. Na przykład w niektórych modelach pralek Samsunga wykorzystywany jest program Higieniczna para. Sprawia on, że zanieczyszczenia są dokładnie usuwane podczas cyklu prania, a ubrania stają się higienicznie czyste, właśnie dzięki zastosowaniu pary. Program z funkcją pary stosowany w urządzeniach pralniczych marki Samsung gwarantuje dużą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń bez konieczności użycia funkcji prania wstępnego. Pozbywa się nawet trudnych do usunięcia plam i aż do 99,9 proc. bakterii, w tym bakterii Staphylococcus aureus i Escherichia coli, a także alergenów pochodzących z roztoczy kurzu domowego. Po wybraniu tego programu pralka uwalnia parę z dołu bębna i nasyca nią tkaniny.

Pralki normalnogabarytowe

Samsung WF18T8000GV; LG F4WV710S1E

Aktywny tlen dla lepszych efektów prania

Oprócz prania z wykorzystaniem systemu parowego na uwagę zasługuje system z tzw. aktywnym tlenem. Takim systemem jest np. rozwiązanie ActiveOxygen marki Bosch. Pralka je wykorzystująca wytwarza tak zwany aktywny tlen, łagodnie oczyszczający tkaniny z brudu, plam, a także drobnoustrojów i alergenów. Wystarczy na początku prania, a także raz jeszcze przed płukaniem włączyć odpowiednią funkcję, aby aktywny tlen wprowadzony został do komory. Funkcja ta jest skuteczna nawet w bardzo niskich temperaturach i w połączeniu z niemal wszystkimi programami prania. Co ciekawe, oczyszczanie aktywnym tlenem może odbywać się nawet bez użycia wody. Jest to przydatne m.in. do odświeżania tkanin delikatnych i neutralizowania zapachów.

W sprzęcie marki Siemens podobne rozwiązanie, również wykorzystujące tzw. aktywny tlen, nosi nazwę sensoFresh. Gwarantuje ono higieniczne pranie w niskich temperaturach, a także odświeżanie ubrań bez użycia wody. Senso-Fresh przywraca świeżość nawet najdelikatniejszym tkaninom. W zależności od intensywności zapachu aktywny tlen neutralizuje go w ciągu zaledwie 30 – 45 min. W połączeniu ze standardowym programem prania gwarantuje to higieniczną czystość ubrań, nawet jeśli ze względu na ich delikatny materiał musimy wybrać niską temperaturę, np. 20 °C. W sprzęcie firmy Miele dostępna jest funkcja Steam- Care, która łagodnie i efektywnie wygładza tekstylia za pomocą pary. Dzięki temu czas prasowania skraca się nawet do 50 proc., a w wypadku niektórych tekstyliów prasowanie staje się wręcz zbędne. Niektóre urządzenia marki Miele wykorzystują funkcję wygładzania parą. Umożliwia ona jednoczesne pranie i wygładzanie odzieży. Inna funkcja – Para- Finish znajduje zastosowanie w odniesieniu do już wypranych tekstyliów, funkcja odświeżania powoduje odświeżenie i wygładzenie krótko noszonych, niezabrudzonych ubrań.

Pralki normalnogabarytowe

Nowoczesne modele pralek o załadunku 10 kg i więcej nierzadko współpracują ze specjalną aplikacją mobilną, która nie tylko umożliwia sterowanie sprzętem na odległość, ale również zdalne diagnozowanie usterek urządzenia. (Fot. Samsung)

Skuteczna praca pralki a mechanika prania

Istotnym czynnikiem w procesie prania odzieży jest nie tylko odpowiednie dozowanie detergentu, ale także sama mechanika prania, niezależna od użytkownika, a od konstrukcji samego sprzętu. To ona odpowiada za rezultaty działania samej pralki. Ruchy bębna i ocieranie się tkaniny o niego są podstawą sprawnego funkcjonowania urządzenia. Mechanikę i tarcie mogą wspomóc specjalna struktura bębna, opcje dodatkowe zraszające lub rozprowadzające parę, bąbelki lub wodę z detergentem, rewersowe lub indywidualne ruchy bębna, a także prędkość jego pracy. W najbardziej zaawansowanych formach perforację bębna upodabnia się do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin.

Na mechanikę prania wpływ mają także komponenty użyte do produkcji pralki, choćby te związane z wyważeniem pralki, jakością bębna, napędu czy konstrukcją samego wału i jego osi. Dlatego należy zawsze wybierać i polecać produkty dobrej jakości.

Pralki normalnogabarytowe

Do skutecznego prania i wirowania wydatnie przyczynia się specjalna struktura bębna. Jest ona często upodabniana do struktury np. plastra miodu, diamentu czy kropli wody. (Fot. Sharp)

Nowoczesne konstrukcje bębnów

Bęben w urządzeniach pralniczych odgrywa niezwykle ważną rolę i ma istotny wpływ na rezultaty prania ubrań. Nie chodzi o jego pojemność, a materiał, z jakiego został wykonany, jego perforację oraz kształt. Jaka pralka będzie najlepsza pod względem konstrukcji bębna? W najbardziej zaawansowanych formach upodabnia się on do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Kluczowe elementy, takie jak mechanika i kinetyka, oddziałują na praną odzież. Odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczność dopierania plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Nie wszyscy wiedzą, że dobrej klasy pralka w porównaniu z tą z najniższych rejestrów technicznych zapewni blisko dwukrotnie dłuższą trwałość ubrań. Jest więc na co z wracać uwagę i czemu bliżej się przyglądać.

Pralki normalnogabarytowe

Dla wielu użytkowników cicha praca pralki jest równie ważna, a nawet ważniejsza niż zaawansowane funkcje i rozwiązania techniczne. Specjalne wytłoczenie na bocznych ściankach pralki oznacza, że producent zadbał o odpowiednie wyciszenie jej pracy. (Fot. Gorenje) 

Detergenty w służbie czystego prania

Jednym z najważniejszych elementów skutecznego prania, również z wykorzystaniem systemów automatycznego dozowania, jest odpowiedni detergent, usuwający plamy z ubrań. W jego składzie, oprócz wielu związków chemicznych, najważniejszym elementem jest substancja powierzchniowo czynna, która usuwa wszelkie cząstki brudu. Na rynku dostępne są różne formy środków chemicznych z aktywnymi enzymami – od proszków po detergenty w płynie czy kapsułkach. Są one również podzielone ze względu na kolorystykę odzieży, w tym do prania tkanin białych i kolorowych. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, zaleca się nanieść na tkaninę środek odplamiający albo wybielacz (do odzieży białej). Oprócz środków chemicznych należy stosować także płyny do zmiękczania, które używane są w ostatniej fazie płukania. Przyjmuje się, że kiedy użytkownik użył mniej detergentu do prania, temperatura, czas oraz oddziaływanie mechaniczne powinny zostać zwiększone. Na szczęście systemy automatycznego dozowania detergentu zapewniają odpowiednie zużycie detergentu, dostosowane do wybranego programu prania. Zwalnia to użytkownika z konieczności odmierzania odpowiedniej ilości płynu do prania czy płukania przed rozpoczęciem cyklu prania.  

2022-05-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket