Stereofoniczne

Denon CEOL N10 sieciowy zapewni bardzo dobry dźwięk z CD i telewizora. (Fot. Denon)

Kolumny do zestawów stereofonicznych

Większość droższych modeli stereo jednosegmentowych jest sprzedawana bez kolumn. Do zestawów stereo najlepiej nadają się konstrukcje podłogowe lub podstawkowe. Ich wymiary w dużej mierze determinuje wielkość pomieszczenia odsłuchowego. Nie ma sensu kupować dużych kolumn do mieszkań o niewielkiej kubaturze. Z kolei w dużych pomieszczeniach nie poradzą sobie niewielkie modele podstawkowe. Trzeba, zatem znaleźć ten „złoty środek”, jeśli chodzi o wymiary kolumn i kubaturę pomieszczenia odsłuchowego. Przy zakupie kolumn głośnikowych nie należy zapominać o testach odsłuchowych. W wypadku zakupu kolumn do zestawu stereo są one szczególnie wskazane. Brzmienie kolumn najlepiej oceniać na podstawie odtwarzania płyt CD z dobrze znanymi nam utworami lub wykorzystując specjalnie przygotowane płyty testowe z nagranymi sygnałami sinusoidalnymi z zakresu pasma akustycznego, czyli od 20 Hz do 20 kHz.

Stereofoniczne

SHARP XL-B510(BK); DENON Ceol N11 DAB

Dopasowanie parametrów w systemie audio

W wzmacniaczach ważne jest dopasowanie ich parametrów technicznych z parametrami kolumn głośnikowych, które są do nich podłączone. Mowa tutaj, oczywiście, o dopasowaniu pod względem mocy i impedancji. Dla kolumn głośnikowych znacznie bardziej szkodliwy jest wzmacniacz o zbyt małym wzmocnieniu. Aby uzyskać odpowiednio głośny sygnał, musi on pracować często niemal na górnej granicy wzmocnienia. Konsekwencją tego jest przesterowanie sygnału wychodzącego ze wzmacniacza, co w rezultacie może spowodować wzrost obciążenia i uszkodzenie kolumn głośnikowych lub poszczególnych głośników je tworzących. „Ofiarami” takiego zjawiska padają najczęściej głośniki wysokotonowe. Z kolei, jeśli moc wzmacniacza będzie zbyt duża, wówczas uszkodzeniu mogą ulec głośniki średnio- i niskotonowe w kolumnie głośnikowej.

Stereofoniczne

Wieża HiFi Camry CR 1173 z CD ładowanym od góry. (Fot. Camry)

Odtwarzacze CD, DVD i Blu-ray

Trudno sobie wyobrazić stereofoniczny system audio bez możliwości odtwarzania płyt CD. To właśnie ten nośnik optyczny jest podstawowym elementem wielu systemów audio, zarówno tych jedno-, jak i wielosegmentowych. Obecnie płyta CD to wciąż jedno z najpopularniejszych źródeł dobrej jakości materiału audio, choć coraz popularniejsze stają się cyfrowe formaty audio przewyższające jakością ten nośnik optyczny. Częstotliwość próbkowania w wypadku płyty CD to dobrze znane 44,1 kHz, a rozdzielczość wynosi 16 bitów na pojedynczą próbkę.

W systemie wielosegmentowym zamiast odtwarzacza CD można wykorzystać odtwarzacz płyt DVD lub Blu-ray. Można je zastosować nie tylko do oglądania filmów nagranych na tych nośnikach, ale także do odtwarzania płyt CD. Odtwarzacze płyt te mogą mieć wbudowane złącze USB, co umożliwi współpracę z przenośnymi nośnikami pamięci – dyskami i pendrive’ami.

Pamiętajmy jednak, że odtwarzacze wideo DVD i Blu-ray mogą być zbudowane w oparciu o gorszej jakości układy elektroniczne, jeśli chodzi o przetwarzanie sygnału audio, niż odtwarzacze CD, np. gorszej jakości przetworniki cyfrowo-analogowe.

Stereofoniczne

SHARP XL-B710(BK); TECHNISAT DigitRadio 650

Radio FM i DAB+

Praktycznie każdy zestaw wieżowy ma wbudowany tuner radiowy umożliwiający odtwarzanie stacji radiowych, najczęściej tych wykorzystujących modulację FM i również stacji radiowych nadawanych w standardzie DAB+ lub internetowych. W zapamiętywaniu stacji radiowych pomaga pamięć ulubionej stacji radiowej. Należy pamiętać instalowaniu anteny. Zazwyczaj w miniwieżach jest teleskopowa. Jeśli mieszkamy daleko od nadajnika radiowego najlepiej zamontować antenę radiową zewnętrzną.  

2022-04-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket