Odbiorniki DVB-T2/HEVC w praktyce

Odbiorniki DVB-T2/HEVC

Z badań wynika, że 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Kupno odbiornika DVB-T2/HEVC to najtańszy sposób na odbieranie telewizji naziemnej w nowym standardzie kodowania. Można je kupować w dużych sieciach RTV, specjalizowanych sklepach ze sprzętem RTV oraz sklepach internetowych.

W Polsce wprowadzana jest druga wersja standardu kompresji DVB-T MPEG – DVB-T2/HEVC. Wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji HEVC/H265 pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych. Wymagania techniczne dla odbiorników DVB-T2/HEVC zakładają również możliwość przesyłania drogą naziemną kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD. Już odbywały się takie transmisje sportowe.

Kupujemy odbiornik DVB-T2/HEVC

Wszystkie starsze telewizory będą współpracować z zewnętrznym odbiornikiem DVB-T2/HEVC, nazywanym set top boxem, dekoderem, tunerem. Może być dostarczany z przewodem SCART lub HDMI. Aby go uruchomić, należy antenę telewizyjną przyłączyć do odbiornika DVB-T2/HEVC, a następnie z wybranego wyjścia (HDMI lub SCART) sygnał wideo doprowadzić kablem do odpowiedniego złącza w telewizorze.

Odbiorniki DVB-T2/HEVC

TECHNISAT DigiPal ISIO HD; OPTICUM AX Lion NS

Wyświetlacz dekodera

Odbiorniki DVB-T2/HEVC różnią się wyświetlaczem. Najprostsze go nie mają, tylko jest dioda sygnalizacyjna stanu pracy. Typowy wyświetlacz zawiera cztery wyświetlacze 10-segmentowe LED do wyświetlania numerów kanałów i prostych komunikatów. W stanie czuwania wyświetlacz może pełnić funkcję zegara.

Menu instalacyjne

Uruchomienie odbiornika DVB-T2/HEVC wymaga konfiguracji z telewizorem. Odbiornik, podobnie jak telewizor, ma szereg ustawień do jego konfiguracji, aby oglądać obraz na ekranie telewizora. Jedną z pierwszych czynności jest poprawne ustawienie anteny. Przeszukiwane kanałów TV może odbywać się ręcznie lub automatycznie. Listę kanałów można posortować według własnego porządku lub tworzyć listy programów ulubionych.

Odbiorniki DVB-T2/HEVC

Obraz testowy TVP wyświetlany na kanale 28 potwierdza zgodność dekodera ze standardem DVB-T2/HEVC.

EPG – elektroniczny przewodnik telewidza

Każdy odbiornik powinien wyświetlać elektroniczny przewodnik po kanałach telewizyjnych (Electronic Program Guide) z wyprzedzeniem tygodniowym. Grafika pozwala na szybkie zorientowane się, co jest do obejrzenia na dowolnym kanale TV o dowolnej porze. W zależności od dostawcy sygnału EPG może mieć szereg funkcji dodatkowych, m.in. opcję ustawienia przypomnienia o programie nadawanym w przyszłości, wyświetlania poszerzonego opisu nadawanych programów.

Szybka informacja – funkcja Info

Funkcja Info, dostępna z pilota, umożliwia wyświetlenie na ekranie telewizora szeregu informacji o danym kanale i wyświetlanym programie, np. numerze kanału, dacie, godzinie, systemie dźwięku oraz informacji, co jest aktualnie nadawane oraz jaka będzie następna pozycja programowa. Dodatkowe wciśnięcie przycisku wyświetla streszczenie właśnie wyświetlanego programu telewizyjnego.

Odbiorniki DVB-T2/HEVC

TECHNISAT Eurotech T2 HD

Nagrywanie DVR ready

Popularną funkcją w odbiornikach DVB-T2/HEVC jest funkcja nagrywania na zewnętrzny twardy dysk dołączony do wyjścia USB. Oprócz szybkiego uruchomienia nagrywania za pomocą funkcji REC na pilocie odbiornik ma możliwość zaprogramowania nagrywania za pomocą timera (przycisk na pilocie). Nagrywanie można zaprogramować także bezpośrednio z EPG – wystarczy zaznaczyć program, który zostanie automatycznie dodany do listy nagrań.

Odtwarzacz multimedialny

Standardem w odbiornikach DVB-T2/HEVC jest odtwarzacz plików multimedialnych. Zwykły telewizor staje się wtedy bardziej funkcjonalny. Możliwe jest odtwarzanie filmów ze ścieżką wielokanałową, zdjęć czy muzyki z zewnętrznego nośnika. Do złącza USB 2.0 można dołączyć pendrive lub twardy dysk (do 1 TB) z różnymi plikami. Rodzaj i formaty plików wideo, audio, zdjęć są określone w specyfikacji odbiornika.

Odbiorniki DVB-T2/HEVC

TECHNISAT DigiPal T2 DVR; WIWA H265 MAXX

Na jakie wymagania techniczne zwrócić uwagę przy wyborze odbiornika DVB-T2 HEVC?

Dekoder sygnału wizji powinien dekodować dwa strumienie cyfrowe: dotychczasowy DVB-T AVC (H.264/ MPEG-4) i nowy DVB-T2 – kodowanie w wydajniejszym standardzie HEVC (H.265/MPEG-H). Odbiornik cyfrowy powinien poprawnie odbierać i interpretować metadane transmitowane w strumieniach fonicznych E-AC-3 lub AC-4.

Najbardziej zawansowane odbiorniki mają funkcję HbbTV (wersja 2.01), dostarczającą dodatkowe treści jak usługi VoD, quizy, sondy, reklamy i kanały TV na żywo.

W wymaganiach dla odbiorników HEVC określono minimalną konfigurację złączy. Odbiornik cyfrowy powinien być wyposażony w gniazdo wejściowe IEC do dołączenia anteny i gniazdo HDMI typu A, umożliwiające przesyłanie sygnałów audio-wideo do telewizora. W praktyce producenci odbiorników DVB-T2/HEVC oferują więcej złączy, dodając SCART (Euro), USB. Jeżeli dekoder ma aktywne złącze Ethernet, można go dołączyć do Internetu i odbierać telewizję hybrydową (HbbTV).

Jak rozpoznać, czy odbiornik TV jest DVB-T2/HEVC?

Kupujący odbiornik DVB-T2/HEVC powinni uważać przy jego wyborze, ponieważ wiele dekoderów sprzedawanych w dużych sieciach, mimo że są oznaczane jako DVB-T/T2, nie spełnia wymagań technicznych. Mogą mieć nawet na opakowaniach informację o certyfikacie (ale bez podania jakiej organizacji), chociaż dane techniczne nie potwierdzają zastosowania dekodera HEVC/H.265. Jeśli informacji o dekoderze HEVC nie ma na opakowaniu, warto sprawdzić instrukcję techniczną lub kartę produktową ze specyfikacją odbiornika. Jeśli jej nie ma, jest to już podejrzane i może sugerować, że odbiornik DVB-T2 może nie spełniać wymagań technicznych. Pozostaje sprawdzenie informacji na stronie WWW producenta. Stuprocentową pewność daje dołączenie go do telewizora i wyszukanie kanału telewizyjnego nadającego obraz testowy.

Odbiorniki DVB-T2/HEVC

WIWA H265 PRO; COMSAT TE 10170 HD 

Dongle i sticki - odbiorniki DVB-T2/HEVC do komputerów i nie tylko

Odbiornik DVB-T2/HEVC dołączany do wejścia USB komputera, nazywane są stick’ami (wtykany) lub dongle’ami (odpowiednik klucza elektronicznego). Dongle lub sticki są niewiele większe od typowego pendrive’a USB. Mają charakterystyczne gniazdo do dołączenia anteny telewizyjnej. Komputery muszą być wyższej klasy, aby zapewnić płynne odtwarzanie obrazu i dźwięku. Dołączone oprogramowanie umożliwia także nagrywanie na twardy dysk.  

Tuner Wiwa H.265 Mini – mały, mocny, niewidoczny

Nowoczesny tuner drugiej generacji Wiwa H.265 Mini wyglądający jak duży pendrive montuje się w złączu HDMI i zasilany jest ze złącza USB telewizora. Dzięki swoim niewielkim wymiarom jest niewidoczny. Jedynie przewodowy odbiornik podczerwieni, powinien być widoczny dla fal z pilota. Tuner jest sterowany pilotem z funkcją Memo Control (programowalne przyciski – umożliwiające obsługę dekodera i odbiornika TV jednym pilotem). Tuner zapewnia dostęp do Internetu realizowany za pośrednictwem anteny Wi-Fi dołączonej do portu USB. Możliwy jest odbiór kanałów HD (High Definition) i SD (formaty obrazu: 576p, 720p, 1080i, 1080p). Tuner jest zgodny ze standardem H.265/HEVC (i aktualnymi H.264 i MPEG-4). Po podłączeniu dysku twardego USB lub pendrive’a Wiwa H.265 staje się doskonałą nagrywarką sygnału telewizji cyfrowej HD (funkcja PVR). Wyjście audio/wideo HDMI oraz możliwość sprzętowego odtwarzania plików wideo Full HD – H.265, H.264, MKV, Xvid itp. (dekodowane do 1920 × 1080p) czynią z tego urządzenia doskonały odtwarzacz multimedialny. Odtwarzacz odczytuje pliki audio, wideo i foto.

Odbiorniki DVB-T2/HEVC
2022-04-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket