Pralki wolnostojące normalnogabarytowe o załadunku od 8 do 10 kg

Pralki wolnostojące normalnogabarytowe

Popularną grupą urządzeń pralniczych są sprzęty normalnogabarytowe ładowane od frontu, których wysokość nie przekracza przedziału od 82 do 85 cm, szerokość wynosi zazwyczaj ok. 60 cm, a głębokość, w zależności od modelu, waha się miedzy 51 a 60 cm. Najpopularniejsza ładowność tych urządzeń waha się przedziale od 8 do 10 kg.

Pralki normalnogabarytowe, zwane też standardowymi, to najpopularniejszy rodzaj tego sprzętu pralniczego. Oprócz standardowych wymiarów wyróżniają je sposób ładowania, a także zróżnicowana pojemność wsadu. Zatem segment pralniczy klasyfikowany jest pod wieloma względami, z których jednym z głównych jest pojemność bębna na jeden cykl prania.

Pralki wolnostojące normalnogabarytowe

Miele WCA030 WCS Active; Amica WA2C814BKiSVOD; Hisense MHW820ION

Pojemność wyznacznikiem przeznaczenia

Pojemność, zwana również ładownością pralki, określa maksymalną wielkość wsadu prania, jaką deklaruje producent dla danego modelu. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem prania. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. Ładowność pralki jest nierozerwalnie związana z jej gabarytami. Jaką pralkę kupić ze względu na wymiary? W wypadku modeli tzw. standardowych wymiar wysokości zamyka się w przedziale 82 – 85 cm. Urządzenia te dostosowane są m.in. do wysokości blatu, ale nie należy ich zabudowywać. Szerokość standardowego modelu to zazwyczaj ok. 60 cm, a głębokość wynosi od 51 do 60 cm (należy tutaj pamiętać o kilkucentymetrowej tolerancji przy ustawianiu sprzętu w miejscu docelowym). W praktyce maksymalny załadunek bębna w modelu standardowym ładowanym od frontu może wynosić od 6 do nawet 14 kg. Najczęściej wybierane modele charakteryzują się pojemnością mieszczącą się w przedziale od 8 do 10 kg. Taka pojemność bębna pralki pozwala prać rzadziej niż w urządzeniach o mniejszej pojemności. Dzięki temu oszczędzamy wodę i energię elektryczną, a tym samym pieniądze i czas. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.

Pralki wolnostojące normalnogabarytowe

Automatyczne programy czyszczenia bębna w wysokich temperaturach zapewnią jego higieniczność, a także sprawią,

że prane tkaniny będą idealnie czyste. (Fot. Samsung)

Nowoczesne funkcje parowe

Pralki wykorzystujące programy parowe dostępne są w ofercie niemal wszystkich producentów oferujących sprzęt pralniczy. Te urządzenia są wyjątkowo funkcjonalne. Po pierwsze, minimalizują zagniecenia, niektóre egzemplarze pralek nawet do 70 proc., a tym samym oszczędzają czas, który poświecilibyśmy na prasowanie. Zastosowanie pary poprawia również efekty prania. We wstępnym cyklu para wnika pomiędzy włókna i rozluźnia je, dzięki czemu detergent może wniknąć głębiej. Pozwala to usunąć nawet największe zabrudzenia.

Pranie parowe zdecydowanie ułatwia codzienną pielęgnację tkanin – co ważne, para neutralizuje przykre zapachy, a w niektórych wypadkach pomaga niemal zdezynfekować odzież, zabijając do 99,99 proc. bakterii i grzybów. Dzięki temu pralki parowe są idealną propozycją m.in. dla alergików, a także rodzin z małymi dziećmi.

Pralki wolnostojące normalnogabarytowe

Gaggenau WM260164; Sharp ES-GFD8145I5; Bosch WAU2856LPL

Para a kwestie higieniczne

Do wytworzenia pary niezbędna jest bardzo wysoka temperatura. Ta z kolei jest naturalnym antyalergenem. Wysokie temperatury eliminują zarazki, drobnoustroje, niektóre grzyby, a także alergeny. Już w pradawnych czasach wykorzystywano wrzątek i gotowano bieliznę, aby była higienicznie czysta. W dobie pieluch tetrowych gotowanie ich było wręcz pożądane i bez tego proces prania był niepełny. W nowoczesnych modelach pralek, które dziś są dostępne na rynku, mamy do dyspozycji funkcje parowe. Na przykład w niektórych modelach pralek Samsunga wykorzystywany jest program „Higieniczna para”. Sprawia on, że zanieczyszczenia są dokładnie usuwane podczas cyklu prania, a ubrania stają się higienicznie czyste, właśnie dzięki zastosowaniu pary. Program z funkcją pary stosowany w urządzeniach pralniczych marki Samsung gwarantuje dużą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń bez konieczności użycia funkcji prania wstępnego. Pozbywa się nawet trudnych do usunięcia plam i aż do 99,9 proc. bakterii, w tym bakterii Staphylococcus aureus i Escherichia coli, a także alergenów pochodzących z roztoczy kurzu domowego. Po wybraniu tego programu pralka uwalnia parę z dołu bębna i nasyca nią tkaniny.

Pralki wolnostojące normalnogabarytowe

Agresywne środki chemiczne mogą uszkodzić uszczelkę bębna, powodując jej pęknięcia. Do jej czyszczenia warto używać sprawdzonych,

delikatnych środków i miękkich ściereczek. (Fot. Miele)

Czyste pranie z aktywnym tlenem

Oprócz prania z wykorzystaniem systemu parowego na uwagę zasługuje system z tzw. aktywnym tlenem. Takim systemem jest np. rozwiązanie ActiveOxygen marki Bosch. Pralka je wykorzystująca wytwarza tak zwany aktywny tlen, łagodnie oczyszczający tkaniny z brudu, plam, a także drobnoustrojów i alergenów. Wystarczy na początku prania, a także raz jeszcze przed płukaniem włączyć odpowiednią funkcję, aby aktywny tlen wprowadzony został do komory. Funkcja ta jest skuteczna nawet w bardzo niskich temperaturach i w połączeniu z niemal wszystkimi programami prania. Co ciekawe, oczyszczanie aktywnym tlenem może odbywać się nawet bez użycia wody. Jest to przydatne m.in. do odświeżania tkanin delikatnych i neutralizowania zapachów.

W sprzęcie marki Siemens podobne rozwiązanie, również wykorzystujące tzw. aktywny tlen, nosi nazwę sensoFresh. Gwarantuje ono higieniczne pranie w niskich temperaturach, a także odświeżanie ubrań bez użycia wody. Senso- Fresh przywraca świeżość nawet najdelikatniejszym tkaninom. W zależności od intensywności zapachu aktywny tlen neutralizuje go w ciągu zaledwie 30 – 45 min. W połączeniu ze standardowym programem prania gwarantuje to higieniczną czystość ubrań, nawet jeśli ze względu na ich delikatny materiał musimy wybrać niską temperaturę, np. 20 °C.

W sprzęcie firmy Miele dostępna jest funkcja SteamCare, która łagodnie i efektywnie wygładza tekstylia za pomocą pary. Dzięki temu czas prasowania skraca się nawet do 50 proc., a w wypadku niektórych tekstyliów prasowanie staje się wręcz zbędne. Niektóre urządzenia Miele wykorzystują funkcję wygładzania parą. Umożliwia ona jednoczesne pranie i wygładzanie odzieży. Inna funkcja – ParaFinish znajduje zastosowanie w odniesieniu do już wypranych tekstyliów, funkcja odświeżania powoduje odświeżenie i wygładzenie krótko noszonych, niezabrudzonych ubrań.

Pralki wolnostojące normalnogabarytowe

Amica WA2S814BKiSVOD; TCL FF0814SD0; Concept PP6308I

Ważna konstrukcja bębna

Bęben w urządzeniach pralniczych odgrywa niezwykle ważną rolę i ma istotny wpływ na rezultaty prania ubrań. Nie chodzi o jego pojemność, a materiał, z jakiego został wykonany, jego perforację oraz kształt. Jaka pralka będzie najlepsza pod względem konstrukcji bębna? W najbardziej zaawansowanych formach upodabnia się on do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Kluczowe elementy, takie jak mechanika i kinetyka, oddziałują na praną odzież. Odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczność dopierania plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Nie wszyscy wiedzą, że dobrej klasy pralka w porównaniu z tą z najniższych rejestrów technicznych zapewni blisko dwukrotnie dłuższą trwałość ubrań. Jest więc na co z wracać uwagę i czemu bliżej się przyglądać.

2022-04-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket