Funkcjonalne i kompaktowe – minipiekarniki

Funkcjonalne i kompaktowe

Ogromną popularnością cieszą się piekarniki do zabudowy, głównie ze względu na możliwość stworzenia stylowej aranżacji kuchennej. Nieco w cieniu funkcjonuje zaś segment piekarników wolnostojących, nazywanych często minipiekarnikami, które w konkretnych zastosowaniach mogą być bardzo funkcjonalnym sprzętem.

Nie zawsze mamy miejsce na zaplanowanie pełnoprawnej, dużej kuchni – kawalerki, kwatery pracownicze, apartamenty pod wynajem czy domki letniskowe z pewnością nie rozpieszczają ilością przestrzeni. Często jednak i w takich warunkach możemy stworzyć całkiem komfortowe warunki do gotowania, a wszystko to właśnie dzięki niewielkim piekarnikom. Co więcej, pod względem funkcjonalności wcale nie muszą one ustępować swoim odpowiednikom do zabudowy.

Funkcjonalne i kompaktowe

ADLER AD 6001; MPM MPE-09/T; ARIETE 981 Bon Cuisine 200

Wymiary piekarnika

W przypadku kompaktowych piekarników wymiary zewnętrzne to niezmiernie istotny parametr. Są, oczywiście, bezpośrednio powiązane z pojemnością użytkową urządzenia. Oferta kompaktowych piekarników jest bardzo zróżnicowana. Bez problemu znajdziemy w niej mniejsze urządzenia, których szerokość to ok. 40 cm, są więc zbliżone wymiarami do przeciętnej kuchenki mikrofalowej. Jeśli jednak przygotowujemy większe posiłki, możemy wybrać duże urządzenia, o szerokości nawet ponad 60 cm.

Funkcjonalne i kompaktowe

Piekarniki wolnostojące sprawdzą się zarówno w przygotowywaniu tradycyjnych potraw, jak i wypieków. (Fot. Mesko)

Pojemność użytkowa

Nieodłącznym parametrem związanym z wymiarem urządzenia jest pojemność użytkowa. Dzisiejsi klienci stawiają mimo wszystko na wielkość komory grzania, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej. Najmniejsze piekarniki kompaktowe mają pojemność do 20 l. Są to również zazwyczaj najprostsze urządzenia o mniejszej mocy. Producenci jednak stosują innowacyjne rozwiązania, np. cieńsze ścianki, dzięki czemu największe piekarniki wolnostojące osiągają pojemność nawet ponad 60 l, a to już tyle co w niektórych modelach do zabudowy. W środku może nie zmieścimy indyka, ale sporego kurczaka już bez problemu. Jak widać, wybierając piekarnik wolnostojący, wcale nie musimy rezygnować ze sporej pojemności i bez trudu przygotujemy potrawy dla całej rodziny. Oczywiście, duże piekarniki zazwyczaj mają również największą moc, dzięki czemu szybciej się nagrzewają.

Funkcjonalne i kompaktowe

Camry CR 6008; Concept ET-5050; MESKO MS 6021

Rodzaj zasilania

Powszechnie stosowanym typem zasilania piekarnika kompaktowego jest energia elektryczna. W przeciwieństwie do modeli do zabudowy w tym segmencie urządzenia gazowe praktycznie nie występują. Do zasilania urządzenia wymagają instalacji jednofazowej, w związku z tym mogą być stosowane niemal wszędzie, gdzie jest dostęp do energii elektrycznej.

Funkcjonalne i kompaktowe

Obrotowy rożen pozwala na przygotowywanie równomiernie upieczonego mięsa. (Fot. Eldom)

Moc piekarnika

W przeciwieństwie do modeli do zabudowy kompaktowe piekarniki nie są oznaczane etykietami informującymi o klasie efektywności energetycznej. O zużyciu energii informuje moc urządzeń. Wpływa ona, oczywiście, również na szybkość pracy. Z dwóch piekarników o tej samej pojemności zazwyczaj szybciej nagrzeje się ten, którego moc jest większa. Oczywiście, to niejedyny parametr, którym należy się sugerować, wybierając sprzęt. W przypadku kompaktowych piekarników o pojemności do 20 l moc na poziomie ok. 1500 W będzie w zupełności wystarczająca. Z kolei duże piekarniki o pojemności ponad 60 l zazwyczaj dysponują mocą na poziomie od 2000 do 3000 W.

Funkcjonalne i kompaktowe

MPM MPE-08/T; Camry CR 6018; GÖTZE & JENSEN MP630

Sterowanie i temperatura

Powszechnie stosowanym w piekarnikach elektrycznych sposobem sterowania są mechaniczne pokrętła. Rozwiązanie to jest intuicyjne oraz łatwe w obsłudze, stąd jego duża popularność. W najprostszych modelach znajdziemy dwa pokrętła – jedno odpowiada za regulację temperatury, a drugie służy do ustawienia pracy minutnika. Bardziej zaawansowane piekarniki wyposażone są również w trzecie pokrętło, które umożliwia przełączanie trybów pracy, np. grzanie górne, dolne, termoobieg i inne. Elektroniczne panele sterowania są rzadkością, najczęściej spotkamy je w droższych urządzeniach z programami automatycznymi, które są ich główną zaletą. Możemy wybrać jeden ze specjalnych trybów, np. pizza, pieczeń, ciasto czy inne. Wszystkie parametry ustawiamy na intuicyjnym panelu z przyciskami tradycyjnymi lub dotykowymi, a o wybranym trybie informuje ikonografika lub ekran LCD. Regulacja temperatury pracy jest standardem. Im szerszy jej zakres, tym lepiej. Większość typowych piekarników kompaktowych oferuje maksymalną temperaturę na poziomie 230 °C. Wyjątek stanowią elektryczne piece do pizzy, które pozwalają na uzyskanie temperatury nawet 400 °C. Wartość minimalnej temperatury różni się znacznie częściej i zazwyczaj jest to ok. 90 °C. Nieliczne urządzenia oferują mniejsze wartości. Warto zwrócić uwagę na tę cechę, jeśli piekarnik ma być wykorzystywany np. do suszenia grzybów czy podtrzymywania ciepła potraw – temperatura 90 °C jest do takich zadań za wysoka. Lepszym wyborem będą modele oferujące minimalną temperaturę na poziomie ok. 40 °C. O osiągnięciu wybranej temperatury pracy piekarnik najczęściej informuje lampką kontrolną.

Funkcjonalne i kompaktowe

MPM MPE-07/T; MESKO MS 6004; Eldom PR300 rast

2022-03-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket