Kuchnie wolnostojące z płytą ceramiczną

Kuchnie wolnostojące

Najczęściej spotykane kuchnie wolnostojące to te z płytą gazową. Niemniej równie często wybierane są modele z płytą indukcyjną oraz ceramiczną. Ostatni rodzaj płyt jest szczególnie praktyczny z uwagi na łatwość utrzymania w czystości i elegancki wygląd.

Kuchnie wolnostojące wyposażane w płyty ceramiczne zasilanie są wyłącznie elektrycznie, co znacznie ułatwia kontrolę nad procesem gotowania i pieczenia. Płyty grzejne w tych modelach podgrzewają potrawy dzięki elementom grzejnym umieszczonym pod wytrzymałą, odporną na wysokie temperatury szklaną powierzchnią, wykonaną najczęściej z czarnego szkła hartowanego. Cechą charakterystyczną gorących elementów grzejnych jest czerwony obszar. Mogą nimi być spirale lub taśmy nagrzewające, które przekazują energię cieplną ustawionym na nich naczyniom.

Wymiary do każdego wnętrza

Kuchnie wolnostojące wyposażone w płyty ceramiczne mają szerokość najczęściej 50 lub 60 cm. Wysokość tych urządzeń zwykle nie przekracza 85 cm, z kolei głębokość wynosi ok. 60 cm. Takie gabaryty pozwalają na ich odpowiednie dopasowanie do zabudowy meblowej wykorzystywanej w kuchennym wnętrzu lub w aneksie. Większość modeli kuchni ceramicznych wyposażonych jest w 4 ceramiczne pola grzejne, choć na rynku dostępne są również urządzenia np. z 3 polami. Płaska powierzchnia płyty ceramicznej to jej niewątpliwa zaleta – umożliwia m.in. swobodne przesuwanie naczyń i utrzymanie w czystości.

Kuchnie wolnostojące

Amica 618CE3.434HTaKDQ(Xx); MPM MPM-51-KEC-31; Amica 618CE3.434HTaKDQ(W)

Nowoczesne wzornictwo

Kuchnia wolnostojąca, nawet w przestronnej przestrzeni kuchennej, będzie przyciągała uwagę. To ze względu na jej gabaryty. Dlatego niezwykle istotne jest, żeby przy aranżowaniu wnętrza kuchni lub aneksu kuchennego brać pod uwagę jej wzornictwo. Ważną rolę odgrywają tutaj bryła, zdobienia czy kolorystyka urządzenia. Jeszcze do niedawna oferta tych urządzeń ograniczała się to tych samych kształtów i jednego koloru – emaliowanej bieli. Teraz wybór jest ogromny. Producenci kuchni z płytą ceramiczną pokazują, że potrafią zaskoczyć i w tym elemencie. Oferują nie tylko modele białe, czarne czy inoksowe, dopasowane do nowoczesnej kuchni, ale też urządzenia utrzymane w stylistyce retro, które świetnie wpasują się w rustykalne wnętrze. Kuchnie ceramiczne w stylu retro mają najczęściej mechaniczny panel sterowania. Dzięki niemu użytkownik może bardzo łatwo regulować dostępne parametry (np. temperaturę we wnętrzu piekarnika) oraz wybierać dodatkowe opcje. Zazwyczaj obok manualnego panelu sterowania znajduje się także stylowy, analogowy zegar. W tego typu urządzeniach ważne są również uchwyty. Mają one często wykończenie mosiężne lub miedziane, co nadaje całości wyjątkowy charakter, ale też sprawia, że nie widać na nich odcisków palców.

Kuchnie wolnostojące

W kuchniach wolnostojących z płytami indukcyjnymi panel sterowania umiejscowiony jest na froncie kuchenki, podobnie jak w kuchniach z płytą gazową. (Fot. Amica)

Zalety płyt ceramicznych

Płyty ceramiczne, podobnie jak konstrukcje indukcyjne, kryją w sobie wiele zalet. Tym, co jest najbardziej zauważalne, jest ich płaska i gładka powierzchnia, która zapewnia łatwe i szybkie czyszczenie, również rozlanych w trakcie gotowania potraw. Płyty ceramiczne, spośród dostępnych na rynku typów płyt elektrycznych, są najmniej wymagające pod względem potrzebnych naczyń. W tym wypadku pasuje większość z nich – od aluminiowych po szklane. Nie można jednak stosować naczyń z tworzywa sztucznego czy papieru. Należy pamiętać, że płyta ceramiczna może potrzebować czasu, aby uzyskać odpowiednią do podgrzewania czy gotowania temperaturę, co wydłuża nieco czas przygotowywania potraw. Uruchomiona płyta ceramiczna może być bardzo gorąca, a tym samym istnieje ryzyko poparzenia, co jest szczególnie ważne, jeśli wśród domowników są dzieci, które mogłyby niepostrzeżenie dotknąć powierzchni płyty ceramicznej.

Kuchnie wolnostojące

Amica 614CE3.334TsKDQ(XxL); MPM MPM-53-KEC-30

Co oferują piekarniki?

Kuchnie z płytą ceramiczną wyposażane są w praktyczne funkcje, które poprawiają komfort obsługi i ułatwiają dobór optymalnych ustawień. Wiele praktycznych rozwiązań stosowanych jest w piekarnikach tych urządzeń, które są zwykle elektryczne. Jedną z podstawowych funkcji jest możliwość regulacji temperatury grzałek oraz rodzajów grzania. Standardowo każdy piekarnik wyposażony jest w kilka nastaw, np. grzałka górna, dolna, grzałki górna i dolna, a w wypadku wielu modeli także termoobieg. Możliwości wykorzystania tych sposobów grzania jest wiele, a ich różnorodność i dostępność zależą wyłącznie od pomysłowości producenta i zaawansowania urządzenia.

Jedną z podstawowych funkcji, często dostępną w piekarnikach, jest rożen. To rozwiązanie daje konsumentom możliwość nakłucia np. drobiu na szpikulec i opiekania potrawy z różnych s tron. Szpikulec umieszczony w obracającym się napędzie nadaje mięsu równomiernie opieczoną skórkę i pozwala osiągnąć efekt porównywalny do profesjonalnych rożnów dostępnych w restauracjach. W standardowych modelach z płytą ceramiczną nie brakuje także funkcji podświetlenia wnętrza komory czy minutnika. Wszystkie wspomniane rozwiązania przyczyniają się do tego, że przygotowywanie potraw będzie znacznie przyjemniejsze.

Kuchnie wolnostojące

Płyta ceramiczna na pierwszy rzut oka – głównie z uwagi na czarną szklaną powierzchnię z delikatnie zakreślonymi polami grzejnymi – przypomina konstrukcję indukcyjną. W praktyce jej działanie jest zupełnie inne. Zamiast zjawiska indukcji wykorzystuje specjalne grzałki. (Fot. Amica)

Zabezpieczenia w płytach ceramicznych

Popularnym rozwiązaniem, stosowanym m.in. kuchniach z płytami ceramicznymi, są rozmaite sygnalizacje świetlne oraz dźwiękowe. Kiedy płyta pracuje, urządzenie sygnalizuje to użytkownikowi, np. przez włączenie diody kontrolnej. Dzięki temu użytkownicy modeli z płytami ceramicznymi nie oparzą się przez przypadek. Dodatkowo w modelach elektrycznych takie sygnalizacje alarmują, kiedy włączamy lub wyłączamy urządzenie, a nawet wtedy, kiedy wykryją błędy, m.in. gdy na powierzchnię wykipi ciecz lub panel sterowania zostanie przypadkowo zakryty jakimś przedmiotem. W piekarnikach stosowane są specjalnie przeszklone drzwi, których front nie nagrzewa się powyżej określonej temperatury, bezpiecznej dla użytkownika. Producenci stosują przeszklenie potrójne, a w najbardziej zaawansowanych modelach nawet poczwórne. Oprócz stosowania dodatkowych szyb ochronnych spotyka się także zaawansowane systemy chłodzenia obudowy. Zazwyczaj wyposaża się je w specjalne kanały odprowadzające i wentylatory chłodzące lub systemy grawitacyjne zasysające zimniejsze powietrze z otoczenia.

Amica oferuje gotowanie w wersji XXL

Wolnostojąca kuchnia z płytą ceramiczną 614CE- 3.334TsKDQ(XxL) marki Amica to przede wszystkim duża powierzchnia gotowania i pieczenia. To za sprawą gabarytów. Sprzęt wyposażony jest też w szereg nowoczesnych funkcji, które przekładają się na prostą obsługę, a także komfort przyrządzania potraw dla wszystkich domowników. Płyta ceramiczna oferuje cztery pola, z których 2 są o średnicy 14,5 cm. Trzecie pole, o nazwie Dual, można wykorzystywać dwojako – jako pole o średnicy 12 cm lub 21 cm. Taka funkcja przydaje się zwłaszcza podczas przygotowywania potraw w większych naczyniach. Ostatnie pole, o nazwie Brytfanna, o wymiarach 17/17 × 25 cm służy do gotowania na nim potraw w niestandardowych garnkach. Przygotowując dania w tym modelu, użytkownik ma do dyspozycji aż 10 funkcji piekarnika, między innymi termoobieg, rozmrażanie i grillowanie. Dla maksymalnej wygody oraz bezpieczeństwa użytkowników zastosowano prowadnice teleskopowe, które ułatwiają wsuwanie i wysuwanie blachy, w szczególności gdy jest rozgrzana oraz mocno obciążona. Wyświetlacz LED z kontrolą czasu pieczenia jeszcze bardziej ułatwi ustawianie potrzebnych parametrów, dzięki czemu korzystanie z kuchni wolnostojącej jest niezwykle proste i wygodne dla całej rodziny.

Amica oferuje gotowanie
2022-03-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket