Funkcjonalne chłodziarkozamrażarki french door

Funkcjonalne chłodziarkozamrażarki

Modele typu french door, często mylone z lodówkami side by side, należą do grupy dużych sprzętów chłodniczych. Charakteryzują się ogromnymi możliwościami przechowywania produktów w niestandardowo długich naczyniach. To za sprawą górnej komory, w której nie ma charakterystycznego dla modeli side by side pionowego słupka.

Lodówki typu french door to praktyczna chłodziarka w górnej części urządzenia połączona z dolnym zamrażalnikiem. Zamrażalnik może być podzielony na dwie pionowe części z oddzielnymi drzwiami lub stanowić przestrzeń z praktycznymi szufladami. Zarówno przechowywanie mrożonych produktów w słupkach, jak i w szufladach jest funkcjonalne i wygodne.

Dla użytkownika korzyść z posiadania lodówki typu french door to przede wszystkim ogromna pojemność, która może wynosić nawet 600 l! Bierze się to, oczywiście, z rozmiarów, a zwłaszcza szerokości, która bardzo często przekracza 90 cm. Urządzenia tego typu wymagają więc nie tylko więcej miejsca od standardowych lodówek z dolną zamrażarką, ale i odpowiedniej aranżacji wnętrza kuchni.

French door a side by side

Charakterystyczną cechą lodówek side by side jest pionowy słupek, dzielący urządzenie na dwie połowy. W klasycznej konstrukcji side by side z jednej strony znajduje się zamrażarka, z drugiej zaś chłodziarka. Wynika to z uwarunkowań konstrukcyjnych, ponieważ lodówka side by side typu europejskiego to w praktyce zestawione ze sobą chłodziarka i zamrażarka o tych samych, pasujących do siebie gabarytach i podobnej stylistyce. Zespolone są specjalnym łącznikiem bądź maskownicą. Oczywiście, wymaga to odpowiedniego przestawienia drzwi w jednym z urządzeń. Oprócz tego na rynku są jeszcze side by side typu amerykańskiego, które zbudowane są na bazie jednej bryły z pionową ścianą, dzielącą komory. Z uwagi na duże gabaryty modele french door często są mylone z side by side. W praktyce jednak ich konstrukcja jest inna, co ma duże znaczenie dla funkcjonalności. Całą górną część lodówki stanowi chłodziarka, z kolei na dole znajduje się zamrażarka. Modele french door są wyposażone zwykle w dwoje drzwi na górze i dwoje drzwi na dole (tworzą bryłę four doors) lub zamiast nich specjalne szuflady. Drzwi, oczywiście, mają mniejszy rozmiar niż w modelach side by side – jest to duża zaleta, ponieważ gdy są otwarte, mniej wpływają na temperaturę wnętrza lodówki. Brakuje również pionowego słupka, który dzieli na pół przestrzeń w lodówce. Dzięki temu możliwe jest przechowywanie produktów o naprawdę dużych gabarytach, jak chociażby całe gotowe dania na blachach kuchennych.

Funkcjonalne chłodziarkozamrażarki

Sharp SJ-EX770F2SL; Amica FY5049.6DFX; TCL RP466CXF0

Nowoczesne i praktyczne rozwiązania

Duże gabaryty i konstrukcja french door niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim mamy więcej miejsca na produkty, i do tego różnego typu (wysokości, szerokości etc.). Jest to argument istotny zwłaszcza dla dużych rodzin. Modele te, m.in. także ze względu na swoje rozmiary, są zazwyczaj nieco droższe od klasycznych lodówek z dolnym zamrażalnikiem. Wyposażane są jednak w wiele nowatorskich rozwiązań, które przedłużają i ułatwiają przechowywanie produktów. Częstym dodatkiem w urządzeniach french door jest wbudowany dozownik wody c zy kostkarka. Co prawda, rozwiązanie to jest stosowane również w tradycyjnych chłodziarkozamrażarkach, jednak zajmuje sporo miejsca i jego kosztem użytkownik traci miejsce, np. na balkoniki na drzwiach. Dozownik wody może być uzupełniany ręcznie lub podłączany bezpośrednio do instalacji hydraulicznej. To drugie rozwiązanie wymaga od użytkownika odpowiedniego przygotowania instalacji, lecz przy częstym użytkowaniu jest wygodniejsze. Oczywiście, dozownik jest wyposażony w wymienny filtr do wody.

Kostkarka umieszczona na drzwiach lodówki french door jest wygodnym w użytkowaniu dodatkiem, przydatnym np. w upalne dni, a także podczas przyjęć. Aby z niej skorzystać, wystarczy postawić szklankę i lekko przycisnąć specjalny przycisk. Do wyboru mogą być kruszony lód, kostki lodu lub po prostu schłodzona woda. Kostkarka do lodu może być również umieszczona w zamrażarce. Jest to zazwyczaj obracana kostkarka, tzw. twist-off.

Funkcjonalne chłodziarkozamrażarki

Modele lodówek typu french door z linii Family Hub marki Samsung wyposażone są w duży, multimedialny ekran dotykowy, dzięki któremu możemy zrobić zakupy bez wychodzenia z domu. (Fot. Samsung)

Energooszczędne funkcje

Lodówka to urządzenie, które pracuje nieustannie. W rezultacie jest jednym ze sprzętów, które w gospodarstwie domowym zużywają najwięcej energii. Szczególnie w wypadku modeli o dużych gabarytach, do których niewątpliwie zaliczają się lodówki french door, warto zwracać uwagę na zużycie energii, podawane na etykiecie efektywności energetycznej.

Producenci prześcigają się w oferowaniu modeli w najwyższych klasach efektywności energetycznej oraz rozwiązań, które tę energię oszczędzają. Przykładem może być tryb wakacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, rozwiązanie to przydaje się podczas wyjazdów, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu, a chłodziarka nie jest używana. Rozwiązanie przydatne jest również wtedy, kiedy w pojemnej lodówce jest bardzo mało produktów, a my nie chcemy urządzenia całkowicie wyłączać. Dzięki niemu możliwe jest zaoszczędzenie energii i przy okazji zredukowanie powstawania brzydkich zapachów. Wynika to z faktu, że utrzymywana temperatura w zamrażarce jest standardowa, w końcu produkty są w niej przechowywane długoterminowo. Zwiększa się za to temperatura we wnętrzu chłodziarki, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Źródłem strat energii może być, oczywiście, również częste otwieranie drzwi lodówki. Powoduje ono wzrost temperatury w jej wnętrzu. Po zamknięciu drzwi układ chłodzący urządzenia będzie musiał tę temperaturę wyrównać, a przecież im więcej czasu to zajmie, tym pobór energii będzie większy. Dlatego oszczędniejsze są modele lodówek z wymuszonym obiegiem powietrza, które szybciej wyrównują temperaturę do odpowiedniego poziomu. Skoro już wspominamy o otwieraniu drzwi, warto przypomnieć o funkcji alarmu otwartych drzwi czy alarmu wzrostu temperatury. Jeśli drzwi lodówki zostawimy niedomknięte, sygnał dźwiękowy powiadomi nas o tym. Z kolei alarm wzrostu temperatury poinformuje użytkownika o nieprawidłowości, np. o awarii termostatu.

Funkcjonalne chłodziarkozamrażarki

Siemens KF96NAXEA; Amica FY5079.3GDFBI; Concept LA8783BC

Oświetlenie wnętrza

Producenci stosują w lodówkach różnego rodzaju oświetlenie. Ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej obecnie sięgają chętnie po LED-y. Ich zastosowanie pozwala ponadto na uzyskanie równomiernego rozłożenia światła we wnętrzu komory chłodzenia, bez nieprzyjemnego efektu oślepiania użytkownika. W szerokiej komorze chłodzenia lodówek french door ma to szczególne znaczenie. Oświetlenie LED może ponadto pozostać sprawne praktycznie przez cały okres eksploatacji urządzenia. Innowacyjne modele chłodziarek i chłodziarkozamrażarek mogą mieć zainstalowane LED-y także w komorach przeznaczonych do przechowywania warzyw i owoców. Diody, które się tam znajdują, emitują wówczas światło o odpowiednio dobranej barwie (najczęściej niebieskiej), co ma przedłużać świeżość produktów umieszczonych w szufladzie.

Funkcjonalne chłodziarkozamrażarki

Wiele modeli lodówek typu french door wyposażonych jest dodatkowo w dyspenser wody i lodu lub w kostkarkę, tzw. twistową, która ulokowana jest w zamrażalniku urządzenia.

Cicha praca i komfort użytkowania

Duża lodówka, zwłaszcza jeśli znajduje się w kuchni otwartej na salon, powinna pracować nie tylko wydajnie, ale również cicho. Przez wielu użytkowników parametr głośności pracy lodówki jest często marginalizowany. W niewielkich mieszkaniach głośna lodówka może bardzo dawać się we znaki, podobnie jak w domach, gdzie duża kuchnia często połączona jest z salonem. Warto pamiętać, że urządzenie, choć jest ciągle włączone, największy hałas emituje podczas wyrównywania temperatury wewnątrz. Producenci są tego świadomi, dlatego też emisja hałasu urządzenia jest przez nich coraz częściej eksponowana jako konkretna zaleta. W stabilnej i cichej pracy pomagają takie rozwiązania jak No Frost (wykorzystywany zarówno w komorze chłodzenia, jak i zamrażania), a także wykorzystywanie cichych silników inwerterowych. Sam poziom wytwarzanego hałasu podawany jest w decybelach i jest to jeden z podstawowych parametrów, jakie znajdziemy na etykiecie energetycznej lodówki. Jednak należy pamiętać, że decybel jest miarą logarytmiczną, a więc różnicy w decybelach nie da się w prosty sposób przełożyć na to, co w praktyce słyszymy. 3 dB więcej liczbowo oznacza, że natężenie dźwięku jest dwukrotnie większe. Wytwarzany przez lodówkę hałas o poziomie 42 dB nie będzie jednak odczuwany jako dwa razy głośniejszy niż ten o wartości 39 dB, który np. generuje inny model. Wynika to z właściwości ludzkiego słuchu. 3-decybelowa różnica oznacza w praktyce zauważalną, wyraźnie słyszalną zmianę poziomu głośności, ale nieznaczną (zwłaszcza przy tak niskich poziomach natężenia).

Dla zapewnienia cichej pracy sprzętu ważne są też jego poprawne wypoziomowanie, montaż i zachowanie pewnych reguł akustycznych (wstawienie w szczelną wnękę bez wątpienia zwiększy hałas znacznie).

Funkcjonalne chłodziarkozamrażarki

Hitachi R-WB640VRU0X; Sharp SJEX820F2-BE; Bosch KFN96VPEA

Funkcjonalne chłodziarkozamrażarki french door

W wypadku lodówek, zwłaszcza tak pojemnych jak modele typu french door, bardzo istotną kwestią jest zapewnienie właściwego przepływu powietrza. Dobra wentylacja to podstawa prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Nieodpowiednio lub niedostatecznie wentylowany sprzęt niewłaściwie pracuje, a przy tym może pochłaniać znacznie więcej energii elektrycznej. System wentylacyjny umiejscowiony jest najczęściej z tyłu lodówki. Dla zapewnienia prawidłowego obiegu powietrza modeli wolnostojących nie powinno się zabudowywać. W instrukcji obsługi są często zawarte wskazówki, jakie odstępy od kuchennej zabudowy czy też od ściany należy zachować, ustawiając lodówkę w pomieszczeniu. Warto się do tych rekomendacji zastosować, ponieważ może to skutkować nawet nieuznaniem gwarancji przez producenta w przypadku awarii wskazującej na nieodpowiednią wentylację. Urządzeń wolnostojących w żadnym wypadku nie należy zabudowywać ani też bezpośrednio przystawiać innymi meblami, ścianami czy sprzętami.

2022-03-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket