Strona domowa / / Artykuły / Wzmacniacze
Wzmacniacze

Marantz PM7000N to wysokiej klasy zintegrowany wzmacniacz sieciowy stereofoniczny ze wsparciem dla systemu multiroom Heos i wejściem gramofonowym. (Fot. Marantz)

Kodeki i zakresy w DAB+

DAB+ wykorzystuje transmisję dźwięku w formacie HE-AAC+ v.2 (MPEG-4) i pasmo częstotliwości z zakresu od 174 do 230 MHz. Jest to tzw. III zakres pasma VHF (z ang. Very High Frequency). HE-AAC v.2 to obecnie jeden z najwydajniejszych sposobów kompresji sygnału radiowego.

DAB+ i modulacja OFDM

Standard DAB+ wykorzystuje modulację OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing, czyli ortogonalne zwielokrotnianie w dziedzinie częstotliwości). Maksymalna przepływność dla multipleksu DAB/DAB+ w przyjętym w Polsce trybie transmisji wynosi 2432 kbit/s. Standard DAB+ pozwala na przesyłanie nie tylko dźwięku stereofonicznego, ale dźwięku przestrzennego. Umożliwiają to dekodery MPEG Surround, opracowane przez niemiecki Instytut Fraunhofera przy współpracy z Dolby Laboratories, LSI Corporation i Philips Applied Technology.

Wzmacniacze

TAGA Harmony HTA-700B v.3 z przetwornikiem DAC o rozdzielczości 24 bit / 192 kHz z high-endowym przedwzmacniaczem słuchawkowym i łączem Bluetooth. (Fot. TAGA Harmony)

Zakresy fal radiowych FM

Mimo zalet radia DAB+ w Polsce najwięcej jest stacji radiowych nadawanych w paśmie FM – UKF (fale ultrakrótkie). Główną wadą stosowania modulacji FM jest ograniczony zasięg fal ultrakrótkich, a co za tym idzie, konieczność stosowania stacji przekaźnikowych. Zaletą jest natomiast znacznie lepsza w stosunku do modulacji AM jakość sygnału, ze znacznie mniejszą ilością zakłóceń. Ponadto możliwe jest nadawanie sygnału stereofonicznego.

Wzmacniacze

MARANTZ PM6007; Cambridge audio AXA25

Jaka antena do odbioru FM i DAB+

W tym celu odbiorniki muszą być wyposażone anteny na opisywane pasma. W większości producenci dołączają anten w postaci przewodu o długości kilku metrów. Przy problemach z odbiorem warto kupić antenę pokojową, którą najlepiej umieścić przy oknie. W przypadku dużej odległości od nadajnika, warto kupić antenę zewnętrzną szerokopasmową, które odbiera pasma radiowe UKF i VHF DAB+.

Wzmacniacze

Amplituner stereo klasy Hi-Fi Denon DRA-800H z tunerami FM/DAB+ z funkcjami sieciowymi, HEOS multiroom oraz asystentem głosowym Google Asistant. (Fot. Denon)

Złącza we wzmacniaczach i amplitunerach

Tylny panel wzmacniacza czy też amplitunera stereo skrywa wiele różnorodnych złączy audio-wideo. We wzmacniaczu oprócz terminali głośnikowych (zaciskowych lub zakręcanych) są to najczęściej różnorodne złącza audio – wejściowe i wyjściowe. Analogowe wejścia audio to najczęściej złącza typu 2 × RCA, rzadziej jack 3,5 mm. W modelach stereofonicznych bardzo często występuje dodatkowo złącze Phono (2 × RCA), które umożliwia podłączenie gramofonu. Wśród cyfrowych wejść audio możemy znaleźć natomiast złącza optyczne i koaksjalne. Zwykle dostępne jest również jedno lub więcej wyjść na zewnętrzny subwoofer aktywny.

Zwykle więcej różnorodnych złączy mają amplitunery. Niemal obowiązkowym jest HDMI (zarówno wejściowe, jak i wyjściowe). W niektórych urządzeniach dostępne jest też USB. Umożliwia ono m.in. odtwarzanie plików audio z przenośnych pamięci flash na kolumnach głośnikowych podłączonych do wzmacniacza czy amplitunera z tym złączem. Złącze USB może pozwalać również na ładowanie baterii urządzeń mobilnych – smartfonów czy tabletów.

Wzmacniacze

Odtwarzacz z wbudowanym wzmacniaczem Sonos AMP stereo może współpracować z telewizorem i gramofonem. (Fot. Sonos)

Wzmacniacze i amplitunery z Wi-Fi i Bluetooth

Wzmacniacz i amplitunery potrafią współpracować z wieloma innymi urządzeniami, coraz częściej bezprzewodowo. Wszystko to dzięki obsłudze różnorodnych standardów komunikacji, np. Wi-Fi (zależnie od funkcjonalności sprzętu). Popularny jest m.in. standard Bluetooth. Jego obsługa umożliwia strumieniowe przesyłanie sygnału audio m.in. z urządzeń mobilnych do systemu audio. Z kolei łączność z Internetem pozwala np. na odtwarzanie muzyki z internetowych stacji radiowych i serwisów muzycznych, których dostępność zależna jest od modelu urządzenia. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć Spotify, Tidal czy Deezer.

Dopasowanie kolumn do wzmacniacza

Ostateczny efekt jakościowy zestawu stereo będzie zależeć od doboru kolumn. W systemie audio opartym na wzmacniaczach czy amplitunerach ważne jest dopasowanie ich parametrów technicznych z parametrami kolumn głośnikowych, które są do nich podłączone. Należy uwzględnić dopasowanie pod względem mocy i impedancji. Dla kolumn głośnikowych znacznie bardziej szkodliwy jest wzmacniacz o zbyt małym wzmocnieniu. Aby uzyskać odpowiednio głośny sygnał, musi on pracować często niemal na górnej granicy wzmocnienia. Konsekwencją tego jest przesterowanie sygnału wychodzącego ze wzmacniacza, co w rezultacie może spowodować wzrost obciążenia i uszkodzenie kolumn głośnikowych lub poszczególnych głośników je tworzących. Dotyczy to najczęściej głośników wysokotonowych. Z kolei, jeśli moc wzmacniacza będzie zbyt duża, wówczas uszkodzeniu mogą ulec głośniki średnio- i niskotonowe w kolumnie głośnikowej.

Jeśli chodzi o dopasowanie pod względem impedancyjnym, zagadnienie wydaje się znacznie prostsze. Teoretycznie impedancja kolumn głośnikowych powinna być równa bądź większa od impedancji wzmacniacza. Jednakże obecnie produkowane kolumny głośnikowe i wzmacniacze są tak konstruowane, że w większości wypadków po zakupie wzmacniacza czy amplitunera i zestawu kolumn nie powinno być problemu z dopasowaniem impedancyjnym tych elementów.

Ostateczną decyzją o wyborze wzmacniacza czy amplitunera stereo powinien być odsłuch z wybranymi kolumnami, najlepiej w domowych warunkach.

2022-03-03
x

Kontakt z redakcją

© 2022 InfoMarket