Ciśnieniomierze

Większość urządzeń ma możliwość zasilania bezprzewodowego, np. przy pomocy baterii lub wbudowanego akumulatora. (Fot. TrueLife)

Ciśnieniomierze zegarowe

Obok automatycznych modeli elektronicznych popularnymi produktami są ciśnieniomierze zegarowe. W dobie urządzeń elektronicznych niektórym użytkownikom mogą wydawać się przestarzałe. Jednak nie zmienia to faktu, że odpowiednio stosowane są w stanie dostarczyć bardzo precyzyjnych pomiarów i mają inne zalety. Inaczej urządzenie nazywane jest również ciśnieniomierzem manualnym i służy do przeprowadzania pomiarów metodą osłuchową. Urządzenie wyposażone jest w mankiet, analogowy manometr oraz gruszkę pompującą. Do przeprowadzenia pomiaru niezbędny jest również stetoskop. Założony na ramię mankiet należy napompować przy pomocy gruszki, a po tym trzeba bardzo powoli wypuszczać z niego powietrze. Pierwszy usłyszany w stetoskopie dźwięk oznacza ciśnienie skurczowe. Następnie spuszczamy powietrze z mankietu i odczytujemy ciśnienie rozkurczowe. Tego typu ciśnieniomierze wymagają znacznie większej wiedzy oraz praktyki niż modele automatyczne. Oferują jednak bardzo dużą precyzję pomiarów, dlatego powszechnie wykorzystuje się je w gabinetach lekarskich. Kolejną z zalet jest brak konieczności zasilania. Urządzenie jest w pełni manualne i nie wymaga użycia energii elektrycznej, np. z baterii. Modele te odznaczają się również dużą trwałością, a możliwość wymiany mankietów na takie o różnej wielkości pozwala na wszechstronne zastosowanie. Z naturalnych względów wszystkie pomiary musimy notować samodzielnie. Tego typu ciśnieniomierze polecamy przede wszystkim użytkownikom, którzy nie będą mieli problemów z wykonaniem pomiarów.

Ciśnieniomierze

OROMED ORO-N7 LED; ESPERANZA ECB003; OROMED ORO-SZ

Ciśnieniomierze półautomatyczne

Na rynku znajdziemy również ciśnieniomierze półautomatyczne. Łączą one metodę pomiaru z modeli manualnych z funkcjonalnością automatycznych. Ciśnieniomierz półautomatyczny jest wyposażony w cyfrowy wyświetlacz, a rolą użytkownika jest jedynie manualne napompowanie mankietu. Nie jest wymagane użycie stetoskopu, a wszystkie informacje są wyświetlane na ekranie. Urządzenie może być wyposażone w takie funkcje jak pamięć ostatniego pomiaru, wykrycie arytmii serca czy automatyczne wyłączenie.

Ciśnieniomierze

Zaletą ciśnieniomierzy automatycznych jest łatwa obsługa. Wykonanie pomiaru nie wymaga od użytkownika dużej wiedzy i doświadczenia. (Fot. iHealth)

Wybrane rozwiązania w ciśnieniomierzach

W nowoczesnych ciśnieniomierzach automatycznych znajdziemy kilka przydatnych funkcji. Warto zwrócić uwagę na ich obecność w wybieranym sprzęcie. Prezentujemy kilka z nich:

  • wykrywanie arytmii – urządzenie jest w stanie wykryć zaburzenia rytmu serca i powiadomić nas o nich;
  • pamięć pomiarów – urządzenie zapamiętuje np. 60 ostatnich pomiarów, włącznie z datą i godziną ich wykonania. Dzięki temu nie trzeba ich notować na bieżąco;
  • dwóch użytkowników – możliwość zapamiętywania pomiarów dla dwóch różnych użytkowników;
  • łączność bezprzewodowa – ciśnieniomierz jest wyposażony np. w Bluetooth. Informacje z wykonywanych pomiarów może przesłać bezpośrednio na telefon do specjalnej aplikacji;
  • średnia z pomiarów – ciśnieniomierz automatyczny dokonuje np. trzech pomiarów, z których wyciąga średnią, aby przedstawić jak najbardziej precyzyjne wskazanie;
  • oszczędzanie energii – po ustalonym czasie bezczynności, np. 1 minucie, urządzenie wyłącza się automatycznie, aby oszczędzać baterie;
  • pomiar tętna – w trakcie pracy ciśnieniomierz mierzy również tętno;
  • podświetlany ekran – ekran LCD z podświetleniem ułatwia odczyt pomiarów;
  • zasilanie sieciowo-bezprzewodowe – ciśnieniomierz może być zasilany dołączonym zasilaczem lub bateriami, w zależności od potrzeb lub warunków pomiaru.

Ciśnieniomierze

OROMED ORO-Precision Pro; OROMED ORO-N8 Comfort; OROMED ORO-N4 Classic

2022-01-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket