Pralki wolnostojące

Przed instalacją urządzeń pralniczych konieczne są demontaż śrub transportowych blokujących bęben oraz pozbycie się wszelkich zabezpieczeń (folii, kartonów, styropianów itp.), a następnie dokładne wypoziomowanie urządzenia. (Fot. Bosch)

Intuicyjne sterowanie

Obecnie oferowane sprzęty pralnicze, tak samo jak inne sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażone są w sterowanie elektroniczne, a więc cyfrowe. Panele sterowania mogą być wyposażone wyłącznie w ergonomiczne pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Programy są jasno oznaczone czytelną ikonografią, która jest umieszczona bezpośrednio przy pokrętle. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem LCD lub LED, na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu. Trzecią, najbardziej zaawansowaną technicznie opcją są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków, oprócz przycisku włączenia pralki, zostaje zredukowana do minimum, ale za to umiejscowiony jest centralny wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje dodatkowe.

Na tym jednak nie koniec. Wychodząc naprzeciw potrzebom wynikającym z ciągłego życia w pędzie i oczekiwaniom użytkowników co do intuicyjności i prostoty obsługi i użytkowania sprzętów domowych, producenci oferują dodatkowo sterowanie „na odległość”. Oznacza to zdalną obsługę urządzenia, nawet gdy użytkownik nie znajduje się w jego bezpośredniej bliskości. Co więcej, producenci oferują połączenia między sprzętami w ramach tej samej marki. I tak np. pralka marki Bosch może komunikować się z suszarką marki Bosch.

Pralki wolnostojące

Sharp ES-NFH814AWC-PL; Bosch WAU28Q00PL; Siemens WM14UQ0EPL

Zdalna obsługa pralki

Dużym ułatwieniem pod względem użytkowania urządzenia w połączeniu z programami parowymi jest możliwość zdalnej obsługi sprzętu. Tego typu pralki w większości mają wbudowany moduł Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodową, zdalną konfigurację parametrów pracy urządzenia. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla osób, które żyją w ciągłym biegu lub dla których standardowa regulacja urządzenia byłaby zbyt uciążliwa. Dzięki aplikacjom mobilnym użytkownik wysyła komendy, a pralka je odbiera. Można na odległość wybrać program prania, regulować prędkość wirowania, ustawiać opcje dodatkowe, a nawet monitorować zużycie energii. Wystarczy zainstalować pralkę i sparować ją z lokalną siecią Wi-Fi, a aktywowania lub dezaktywowania pracy urządzenia będzie można dokonywać z poziomu urządzenia mobilnego. Oprócz funkcji zdalnego sterowania pralki mają możliwość tzw. diagnozy serwisowej, która dzięki aplikacji pozwala kontrolować stan urządzenia i informować o wszelkich błędach i nieprawidłowościach, m.in. za pomocą kodów usterek i stosownych komentarzy. Takie rozwiązanie daje użytkownikom możliwość szybkiego rozpoznania błędu lub awarii, nawet bez konieczności przyjazdu serwisanta.

Pralki wolnostojące

Automatyczne programy czyszczenia bębna w wysokich temperaturach zapewnią jego higieniczność, a także sprawią, że prane tkaniny będą idealnie czyste.

„Inteligentne” połączenia urządzeń

Producenci sprzętów domowych w ramach tej samej marki oferują często „inteligentne” połączenie urządzeń, które warto, aby ze sobą współpracowały. Tego typu rozwiązania oferują m.in. tacy producenci jak Siemens i Bosch (Home Connect), Samsung (SmartThings) czy Miele (Miele@ home). Home Connect to platforma, dzięki której cały dom może stać się nowoczesny, bezpieczny i łatwy w zarządzaniu. Wykorzystuje aplikację z intuicyjnym interfejsem, dzięki któremu w łatwy sposób aktywujemy wybrane urządzenie. Oprócz zdalnego zarządzania interfejsem urządzenia, włączania i wyłączania go czy regulowania parametrów aplikacja ta to także potężna wirtualna baza przepisów kulinarnych. Home Connect jest kompatybilna nie tylko z pralkami czy suszarkami, ale m.in. również z piekarnikami i zmywarkami. Podobnie z rozwiązaniem Smart- Things firmy Samsung. Za pomocą jednej aplikacji jesteśmy w stanie nie tylko ustawić pożądany program w pralce, ale wręcz kontrolować rozmaite ustawienia i parametry pracy pralek, a także m.in. telewizorów, klimatyzatorów, robotów sprzątających, chłodziarkozamrażarek, aparatów fotograficznych czy nawet gniazdka elektrycznego. Dzięki SmartThings na ekranie telewizora mogą wyświetlać się powiadomienia, np. o zakończonym cyklu prania (w wypadku pralek) czy pieczenia potrawy (w wypadku piekarników). Również wspomniane już Miele@home łączy w sieć „inteligentne” urządzenia domowe i rewolucjonizuje sposób ich obsługi, czyniąc go jeszcze wygodniejszym i bardziej komfortowym. Za pomocą aplikacji Miele@mobile, będąc nawet w drodze, możemy upewnić się, czy w domu wszystko jest w porządku i sprawdzić, np. jak długo pralka będzie jeszcze prać?

Pralki wolnostojące

Miele WTR870 WPM; Amica WA2S612BKiSJD; Bosch WAU28Q0EPL

Prawidłowy montaż i podłączenie

Standardową procedurą przed instalacją każdego sprzętu w gospodarstwie domowym powinno być dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi i bezwzględne stosowanie się do zaleceń producenta. Podstawową czynnością przed instalacją urządzeń pralniczych jest demontaż śrub transportowych blokujących bęben oraz pozbycie się wszelkich usztywnień i foliowych, styropianowych czy kartonowych zabezpieczeń. Równie ważne dla prawidłowego działania jest dokładne wypoziomowanie urządzenia. W przypadku sprzętów o dużej mocy, a do takich zaliczyć należy pralki z funkcją pary, niedopuszczalne jest stosowanie gniazdek bez uziemienia oraz przedłużaczy. Prawidłowe działanie pralki oznacza prawidłowe przyłączenie jej do instalacji elektrycznej, wodociągowej i odpływowej oraz stosowanie się do zaleceń producenta zawartych w specyfikacji technicznej montażu urządzenia.

Prawidłowe czyszczenie pralki

Pralki, tak samo jak inne sprzęty gospodarstwa domowego, należy okresowo czyścić i konserwować, aby zapewnić ich prawidłowe działanie. W pierwszej kolejności należy zacząć od czyszczenia filtra. Niestety, ta czynność jest często pomijana, a niezwykle ważna dla całego procesu. W filtrze długotrwale zalega masa przeróżnych rzeczy, od włosów, przez nitki, a na resztach zawartości kieszeni pranych ubrań kończąc. Kolejnym strategicznym punktem do wyczyszczenia jest szuflada na detergenty. Wyjmujemy ją, a następnie bardzo dokładnie usuwamy resztki detergentów. Jeśli zabrudzenia są znaczne, możemy ją również namoczyć, a następnie dokładnie umyć i osuszyć. W wypadku systemu dozowania innego niż szuflada warto zapoznać się z instrukcją obsługi, w której krok po kroku producent opisał cały proces.

Uszczelka bębna stanowi następny punkt podczas czyszczenia. To w niej i pod nią gromadzą się bakterie i zanieczyszczenia. Nieprzyjemny zapach uwalniający się z bębna pochodzi między innymi z tej uszczelki. Gumowy kołnierz bębna warto przetrzeć suchą szmatką po każdym praniu. Stosuje się do tego mokrą ściereczkę, a w razie większych zabrudzeń – ściereczkę namoczoną detergentem. W obu wypadkach warto czyszczone powierzchnie wytrzeć do sucha. Pozostawienie otwartych drzwiczek bębna również wspomaga proces czyszczenia. Wilgoć zamknięta w bębnie to idealne środowisko dla drobnoustrojów, które będą się w nim namnażać, a potem uwalniać nieprzyjemny zapach.  

2022-01-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket