Wielkoformatowe telewizory

W telewizorach Google TV przede wszystkim postawiono na szybszy i logiczny układ do wyszukiwania filmów i rekomendacji. (Fot. Google)

Telewizor z system Linux czy Android TV?

Decydując na zakup telewizora z dużą przekątną możemy wybrać telewizor z różnymi systemami operacyjnymi, które dla użytkowników różnią się wyglądem menu i szybkością działania i liczbą funkcji. Wiele marek oferuje telewizory z różnymi systemie operacyjnymi. Do wyboru są telewizory z systemem operacyjnym Linux, danego producenta np. Tizen Samsunga czy webOS LG, które są dostępne tylko w tych markach i Android TV dostępny na wielu telewizorach. System operacyjny Linux OS daje możliwość opracowania menu z wyglądem charakterystycznym dla danej marki. Telewizory linuxowe są szybsze w działaniu, np. przy przełączaniu kanałów czy uruchamianiu aplikacji, ale oferują dostęp do mniejszej liczby aplikacji. Przykładem telewizorów z systemem operacyjnym Linux są tańsze model Hitachi, Toshiba i Hisense.

Wielkoformatowe telewizory

LG OLED77A13LA; TECHNISAT TechniVista 75

Systemy operacyjne smart TV

Dostęp do wielu mediów znacznie skomplikował obsługę telewizora. Znając swoje preferencje dotyczące korzystania z różnych mediów, warto sprawdzić, jak wygląda interfejs użytkownika i zarządzanie nim w telewizorze. Jak szybko następuje przełączanie źródeł zewnętrznych multimediów, kanałów TV, uruchamianie aplikacji, sterowanie pilotem i komendami głosowymi. Interfejs użytkownika tworzy się w oparciu o system operacyjny nazywany także platformą. Interfejs i funkcje smart w zależności od marki są jednak nieco inne, choć część dostępnych aplikacji powtarza się u niektórych producentów. Najbardziej znane platformy to: Tizen – Samsung, WebOS – LG, Saphi – Philips, My Home Screen – Panasonic, ISIO – TechniSat.

Wielkoformatowe telewizory

Duże ekrany LG OLED pozwalają na komfortowe oglądanie telewizji przez dłuższy czas dzięki niskiemu pozimowi emisji niebieskiego światła. (Fot. LG)

Android TV czy Google TV?

Sukces systemu Android na smartfonach i tabletach spowodował, że wprowadzono go także w telewizorach w wersji Android TV. Aplikacje i gry androidowe wyglądają znacznie atrakcyjniej na dużym ekranie. System operacyjny Android TV zyskał dużą popularność, ze względu na udostępnianie największych zasobów domowej rozrywki po podłączeniu telewizora do Internetu. Możliwość oglądania zasobów wideo ze smartfona na dużym ekranie dzięki funkcji Chromecast to dodatkowy argument za korzystaniem z systemu Android TV. Smartfon łączy się bezprzewodowo z telewizorem po Wi-Fi. Można wybierać czy daną aplikację ze sklepu Google Play instalować na telewizorze czy na smartfonie. Jeżeli korzystamy z aplikacji np. Netfix, na smartfonie, strumieniowanie filmu nie zostanie przerwane, gdy zadzwoni telefon.

Wielkoformatowe telewizory

Najnowsze telewizory Samsung Neo QLED 4K serii QN90A z podświetleniem Quantum Mini LED o przekątnych 85, 75, 65 cali mają powłoką antyrefleksyjną i szeroki kąt widzenia. (Fot. Samsung)

Google TV łatwiejsze zarządzanie rozrywką

W tym roku Android TV pojawił się po raz pierwszy w nowej odsłonie graficznej i funkcyjnej, jako Google TV, na początek w telewizorach Sony i TCL a modele z Android TV wersja 11 będą aktualizowane do wersji Google TV. Dotychczas w smartfonach i telewizorach stosowano te same nazwy i numerację wersji systemu Android TV. Celem wprowadzanych zmian jest, aby system operacyjny Android TV był kojarzony z urządzeniami mobilnymi, a Google TV z telewizorami i przystawkami do nich. Dla użytkownika telewizora Google TV to nowa nakładka na Android TV. Jej celem jest nie tylko zmiana wizualna głównego ekranu, ale spełnienie nowych oczekiwań i wymagań klientów. Wprowadzane zmiany w Google TV mają ułatwić zarządzanie domową rozrywką. Google TV zmienia filozofię korzystania z rozrywki. Dawniej na głównym ekranie menu telewizora były pokazywanie ikony aplikacji. Pojawienie się coraz większej liczby serwisów z bogatą ofertą filmową, muzyczną czy gier oraz możliwość oglądania telewizji na żywo w sieci spowodowało konieczność udoskonalenia wyszukiwania zarządzania multimediami. Przede wszystkim postawiono na szybszy i logiczny układ do wyszukiwania filmów i rekomendacji. Na głównym ekranie pojawiły się nowe kategorie wzorowane na popularnych serwisach VoD: Live - kanały telewizyjne na żywo, sport, koncerty;

  • Movie, czyli filmy z serwisów VoD z rozbudowanymi informacjami o nich i rekomendacjami;
  • Biblioteka - podgląd wypożyczonych, kupionych i zaczętych filmów;
  • Aplikacje - zbiór zainstalowanych przez nas aplikacji VOD, muzycznych i gier.
  • Rozrywka dla dzieci - filmy i seriale dla najmłodszych. W Google TV, jeśli będziemy poszukiwać konkretnego filmu, nie musimy się zastanawiać, w jakiej aplikacji zainstalowanej na telewizorze i w jakiej kategorii się znajduje. Wystarczy zapytać asystenta o tytuł filmu, który przeszuka za nas zainstalowane w telewizorze aplikacje. Jeśli nie znajdzie, poszuka w Internecie.

Wielkoformatowe telewizory

SHARP 65DN3EA; JVC LT-58VA8000

Głos zastępuje pilota

Nowe możliwości wyszukiwania informacji i obsługę telewizora daje sterowanie głosowe. Za pomocą sterowania głosowego można łatwo włączyć/wyłączyć odbiornik TV, zmienić kanał, zwiększyć lub zmniejszyć głośność, włączyć wybraną aplikację lub przeszukiwać sieć internetową Polecenia głosowe telewizor odbiera na dwa sposoby: przy użyciu mikrofonu w wbudowanego w ramę telewizora lub mikrofonu w pilocie. Oprócz fabrycznych komend można też wprowadzić własne komendy do pamięci telewizora. Wybierając telewizor z dużym ekranem warto zapoznać się dokładnie z ich funkcjami, ponieważ droższe umożliwiają dodatkowo obsługę domowych urządzeń.

2021-11-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket