Wielkoformatowe telewizory

Telewizory Android TV Hitachi serii HAK6151 o przekątnych 65, 58, 55 cali z wyświetlaczem VA i funkcją Micro Dimming polecane są do oglądania filmów i graczom (input lag 17 ms). (Fot. Hitachi)

Matryca 100/120 Hz – płynność ruchu

Telewizory wyższej klasy mają zwiększoną częstotliwość odświeżania matrycy do 100/120 Hz, co powoduje, że płynniej odtwarzają ruch na ekranie. W telewizorach 100/120 Hz można włączać układy redukcji smużenia i poprawy płynności ruchu. Do eliminowania zjawiska smużenia (nieostrych konturów), towarzyszącego np. piłce nożnej, tenisowej, golfowej, można wyszukać w menu funkcję upłynniacza ruchu. Podobnie jest z eliminowaniem zjawiska judera, czyli skokowego poruszania się obiektów w filmach realizowanych kamerami rejestrującymi obraz z szybkością 24 kl./s. korygowanie smużenia jest wynikiem stosowania różnych technik: zwiększania częstotliwości odświeżania obrazu z dodatkowymi klatkami, wygaszania podświetlenia (Local Dimmingu), skanowania podświetlenia i innych technik udoskonalających płynność ruchu obiektów na ekranie telewizora o różnej skuteczności w zależności od modelu. Z sygnałem 24p najczęściej mamy do czynienia przy odtwarzaniu filmów z płyt DVD i Blu-ray. Płyta Blu-ray jest nośnikiem wykorzystującym taki sam format zapisu (24 kl./s) jak kamera filmowa. Za zachowanie płynności ruchu i uniknięcie efektu migotania obrazu odpowiedzialny jest w tym wypadku telewizor. Przez wyjście HDMI przesyłany jest sygnał 24p 1080i/p, o ile odbiornik TV obsługuje technikę 24p, w przeciwnym razie częstotliwość sygnału wynosi 50 lub 60 Hz. W takiej sytuacji film kinowy 24 Hz jest przyspieszany do 25 kl./s, a każda następnie dzielona na dwa półobrazy. Innym sposobem wygładzania ruchu w filmach kinowych 24 Hz jest dodawanie klatek tak, aby zwiększyć częstotliwość odświeżania obrazu do 96 lub 120 Hz.

Jedynym sposobem sprawdzenia skuteczności działania opisywanych układów jest oglądanie dynamicznych scen, np. piłki tenisowej, przewijanych napisów, które pozwolą ocenić skuteczność zastosowanych układów. W większości telewizorów można je wyłączać, co na pewno pozwoli ocenić ich skuteczność działania. Zwiększanie częstotliwości odświeżania obrazu może powodować, że ruch obiektu jest za płynny i wydaje się zbyt naturalny, co powoduje, że mamy do czynienia z tzw. efektem teatru telewizji (oderwanie postaci od tła). Aby go zminimalizować, należy dostosować poziom aktywności systemu, wybierając go z minimum 3 poziomów aktywności poprawy płynności ruchu.

Wielkoformatowe telewizory

SAMSUNG QE75Q950TSTXXH; LG 75QNED963PA

Procesor w telewizorach

Każdy wyświetlacz o dużej rozdzielczości jest wyposażony w procesor obrazu, jednak tylko najlepsze procesory przetwarzają sygnały wideo tak, aby mogły zachować wszystkie niuanse i detale zawarte w materiale źródłowym, żeby obraz był najlepszej jakości. Ze względu na technikę Ultra HD i funkcje smart TV zwiększają się wymagania dotyczące mocy obliczeniowej procesorów. Liczba rdzeni jest zależna od liczby zadań, jakie mają wykonywać. W tańszych telewizorach procesory mają dwa, droższe cztery rdzenie. Procesor obrazu przetwarza także wszystkie sygnały wideo do nominalnej rozdzielczości wyświetlacza (skalowanie obrazu), realizuje funkcje poprawiające jakość obrazu, usuwa zniekształcenia spowodowane konwersją i przesyłaniem sygnału wideo. Każda z firm ma własne układy przetwarzania sygnału TV na obraz i poprawy jego jakości. Największe wymagania dotyczące mocy obliczeniowej dotyczą telewizorów 8K, w których stosowane są algorytmy sztucznej inteligencji. Najnowsze procesory stale analizują przesyłane sygnały, aby poprawić jakość obrazu oraz dźwięku. Dzięki algorytmom głębokiego uczenia procesor wykrywa różnice między twarzami, tekstem i innymi elementami o wielu szczegółach, a następnie koryguje każdy element obrazu, poprawiając jego jakość.

Wielkoformatowe telewizory

Telewizory LG OLED o przekątnych 83 (OLED83C1) lub 77 (OLED77A1) cali dzięki funkcjom Dolby Vision IQ i Dolby Atmos dostarczają kinowych wrażeń. (Fot. LG)

8K – największe i najlepiej wyposażone

Elitą wśród dużych przekątnych są telewizory 8K. Są najdroższe, ale zawierają najnowsze rozwiązania techniczne. Oprócz dużej przekątnej wyświetlacz 8K ma rozdzielczość 7680 × 4320 pikseli (33 mln pikseli). To cztery razy więcej niż w 4K Ultra HD (UHD) i 16 razy więcej niż w wyświetlaczu Full HD (FHD). Zwiększona rozdzielczość wyświetlacza umożliwia wyraźniejsze odwzorowanie szczegółów oraz tworzy poczucie realizmu i głębi, które pozwala niemalże zanurzyć się w oglądanych treściach. Piksele stają się niemal niewidoczne dla ludzkiego oka. Większość widzów nie będzie w stanie odróżnić obiektów przedstawionych na ekranie od rzeczywistości. Wielka rozdzielczość umożliwia nie tylko tworzenie wyjątkowo realistycznych obrazów. Bardzo duża szczytowa jasność (luminancja), maksymalnie do 4000 nt ( np. SAMSUNG QE85QN900ATXXH), zapewnia najlepsze efekty HDR. Konwencjonalne telewizory 4K cechuje optymalna luminancja w zakresie od 1500 do 2000 nt.

Wielkoformatowe telewizory

Telewizory TCL QLED TV 75 i 65 cali X925 Mini LED 8K, 100 Hz mają najnowszy system Google TV, certyfikat IMAX Enhanced i Magic kamerę. (Fot. TCL)

Co oglądać na telewizorach 8K?

Na razie praktycznie brak jest materiałów wideo 8K, dlatego materiały wideo 2K i 4K są skalowane do rozdzielczości 8K przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji. Telewizory są wyposażone w złącza HDMI w najnowszej wersji specyfikacji HDMI 2.1, która umożliwia przesyłanie bez strat sygnału wideo 8K z przepustowością do 48 Gbit/ s (HDMI 2.0 – 18 Gbit/s). Można korzystać z konsoli najnowszej generacji, odtwarzających gry 4K /120 Hz. Także do 8K będzie skalowany sygnał SD i HD z anten DVB-T2 i DVB- -S2. Największym źródłem filmów 8K, ale demonstracyjnych, przyrodniczych i podróżniczych, jest YouTube.

Wielkoformatowe telewizory

Bardzo duży ekran telewizorów LG QNED MiniLED 86 i 75 cali serii QNED99 8K, QNED96 4K i QNED91 4K zapewni bardzo dobry obraz telekonferencji. (Fot. LG)

Kodeki wideo 8K – niezbędne wyposażenie

Do odtwarzania materiałów wideo 8K jest niezbędna obsługa kodeków wideo. Na YouTube filmy 8K są kodowane za pomocą kodeka AV1. Pozostałe kodeki, jakie znajdziemy w telewizorach, to HEVC i VP9. Nowością jest kodek H.266 (VVC Versatile Video Coding), który wspomoże streaming i spopularyzuje treści 8K. Został on opracowany przez niemiecką firmę Fraunhofer, będącą twórcą wcześniejszych wersji kodeków – H.264 i H.265. Nowy standard, H.266, stworzono specjalnie z myślą o streamingu w dużych rozdzielczościach. Zakodowany plik wideo 8K H.266 zajmuje w porównaniu z H.265 dwukrotnie mniej miejsca.

Wielkoformatowe telewizory

SHARP 65DN4EA; TOSHIBA 65UA2063DG

Dźwięk – dodatkowe wrażenia

Telewizory mają coraz lepszy dźwięk w systemach audio. Można skorzystać z opcji wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1 przy wykorzystaniu głośników telewizora i np. systemu DTS Virtual:X. Warto szukać telewizorów z markowymi systemami audio, np. Onkyo (TCL), które są sygnowane logiem marki, co jest gwarancją lepszej jakości dźwięku. Wiele marek stosuje wyrafinowane systemy głośnikowe, aby uzyskać bardzo dobrej jakości dźwięk. Przy odtwarzaniu filmów w wersji Dolby Atmos najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie soundbara.

Skalowanie do 8K i HDMI 2.1

Na razie praktycznie brak jest materiałów wideo 8K, dlatego materiały wideo 2K i 4K są skalowane do rozdzielczości 8K (złącze HDMI 2.0). Producenci telewizorów wprowadzają najnowszą wersję specyfikacji HDMI – 2.1, która umożliwi przesyłanie bez strat sygnału wideo 8K złączem HDMI z przepustowością do 48 Gbit/s (HDMI 2.0 – 18 Gbit/s).

2021-11-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket