Strona domowa / / Artykuły / Dekoder Polsat Box 4K D61AW

POLSAT BOX

Dekoder Polsat Box 4K D61AW [Test]

Dekoder Polsat Box 4K D61AW

Testowany dekoder to pierwszy wprowadzony do oferty Polsat Box (dawniej Cyfrowy Polsat) z możliwością odbioru filmów 4K. To model, który umożliwia korzystanie z telewizji z trzech źródeł: kablowej IP TV (ponad 100 kanałów), satelitarnej DVB-S2 oraz naziemnej DVB-T2.

Do odbioru IP TV wymagany jest internet Plusa, Netii lub Orange (min. prędkości 8 Mbit/s dla kanałów w jakości HD i 25 Mbit/s dla kanałów w jakości 4K). Z aplikacją Polsat Box Go na smartfonie (funkcje Chromecast i AirPlay) można oglądać telewizję w każdych warunkach, nawet gdy awarię ma domowy internet. Polsat Box 4K z wyglądu przypomina klasyczny dekoder bez wyświetlacza, jedynie z LED sygnalizującą stan pracy. Szkoda, że wśród złączy (fot. 1) nie ma wyjścia gniazda optycznego fonii, aby doprowadzić sygnał do amplitunera kina domowego, biorąc pod uwagę, że filmy 4K odtwarzane są ze ścieżką wielokanałową. W menu jest możliwość wybrania opcji dźwięku przestrzennego. W czasie odsłuchu przy wykorzystaniu głośników telewizora wyraźnie było słychać różnicę w porównaniu z dźwiękiem stereo.

Dekoder współpracował z telewizorem LG OLED55C12LA. Podłączony do złącza HDMI-CEC był wyświetlany na liście urządzeń zewnętrznych (fot. 2) telewizora, co umożliwiało obsługę obu urządzeń jednym pilotem. Nowy pilot (Bluetooth, o większym zasięgu) ma klasyczny wygląd z klawiaturą numeryczną i zieloną ikoną domu (menu główne). Pojawił się też przycisk wyszukiwania głosowego, który na razie jest nieaktywny. Zmieniono także ikonę funkcji „Ustawienia” z klasycznego koła zębatego na strzałkę. Jeśli jesteśmy posiadaczami telewizora Ultra HD, warto ustalić format sygnału wyjściowego na 2160/50p, aby uzyskać optymalną jakość obrazu. Przy dołączaniu anten do telewizji DVB-T2 i DVB-S2 pomocne będą wskaźniki poziomu sygnału TV.

Nowe menu umożliwia wyświetlanie ikon wideo podobnie jak w menu telewizorów z Android TV w różnych kategoriach (fot. 3), ale bez możliwości zmiany kolejności. Nowością jest wyróżniona kategoria filmów 4K (fot. 4). Na razie oferta kanałów TV i filmów 4K jest skromna. Możliwe jest oglądanie 4 kanałów TV 4K: Eleven Sport 1 4K, Insight TV UHD, Fashion TV 4K i NASA T V UHD. Fani sportu docenią możliwość oglądania w ybranych wydarzeń sportowych w jakości 4K. W serwisie VoD Polsat Box Go do obejrzenia jest kilkanaście filmów 4K, w tym także produkcji Polsatu (także na urządzeniu mobilnym). Tam też jest bogata oferta filmów i seriali VoD podzielonych na różne kategorie (fot. 5). Aby zapoznać się z ofertą kanałów TV, trzeba korzystać z EPG, gdzie są pokazywane kanały TV DVB-T/DVB-T2 oraz DVB-S i IP-TV. Szkoda, że nie jest oznaczone, z jakiego źródła pochodzą kanały TV. Dla użytkownika przygotowano wiele sposobów wyszukiwania treści wideo. W EPG zamiast przeglądania całego dobowego programu kanału możemy wyszukiwanie ograniczyć do kategorii, np. Film, Reportaż, Rozrywka, Serial, Teatr, Sport. Bardzo wygodna jest możliwość oglądania z opóźnieniem wybranych programów TV do 7 dni od ich emisji (tylko IP TV). Szybkie cofanie lub odtwarzanie do przodu (nawet x64) do 3 godzin daje możliwość pomijania reklam, dzięki czemu zyskujemy bardzo dużo cennego czasu. Funkcja nRestart umożliwia odtwarzanie od początku rozpoczęcia filmu.

W EPG możliwe jest programowanie nagrywania w chmurze nPVR (do 100 godzin), jeżeli chcemy obejrzeć film po siedmiu dniach. Posiadacze starszych telewizorów mogą korzystać ze swoich źródeł zewnętrznych dołączanych do wejścia USB – pendriv’e lub będących w sieci Wi-Fi. Korzystano z pendriveʼa i laptopa Hewlett Packard (Wi-Fi), a pliki wideo, muzyka i zdjęcia widoczne były w katalogu „Moje pliki”.

Podsumowując, dekoder Polsat Box 4K stwarza możliwość oglądania telewizji w każdych warunkach, z bogatą ofertą filmów VoD Polsat Box Go, w tym HBO Go.

Dekoder Polsat Box 4K D61AW

Fot. 1 

Dekoder Polsat Box 4K D61AW

Fot. 2

Dekoder Polsat Box 4K D61AW

Fot. 3

Dekoder Polsat Box 4K D61AW

Fot. 4

Dekoder Polsat Box 4K D61AW

Fot. 5

2021-11-28
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket