Zamiatarki

Zamiatarka całoroczna spalinowa Kärcher KM 80 W G może współpracować nawet z lekkim pługiem. (Fot. Kärcher)

Uchwyt do kierowania zamiatarką

Tak jak w kosiarce warto zwrócić uwagę na uchwyt do kierowania maszyną. Najlepiej, żeby można było regulować jego wysokość do wzrostu obsługującego i składać do przechowywania i przenoszenia maszyny. Przy dłuższych pracach warto, żeby był wyposażony w ergonomiczne nakładki oszczędzające dłonie.

Koła – wygoda transportu

Zamiatarki napędzane są mięśniami operatora popychającego kosiarkę. Ważne jest, aby opory toczenia były jak najmniejsze. Duże koła lepiej sprawdzają się na nierównych i pofałdowanych powierzchniach. Najtrwalsze są koła zbudowane z metalu, np. aluminium, i pokryte gumą z różnymi rodzajami bieżnika. Warto zwrócić uwagę, czy wyposażone są w łożyska, co znacznie przedłuży trwałość układu jezdnego.

Zamiatarki

KÄRCHER S 4 Twin 2-in-1; NAC SWP80-XR950-KC

Przechowywanie zamiatarki

Kiedy nie sprzątamy, warto sprawdzić, jak kompaktowa jest maszyna po złożeniu. Uchwyt powinien być składany, a nawet wyjmowany z obudowy, wtedy maszyna będzie zajmowała mało miejsca. Niektóre modele mogą stać pionowo, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca, np. w piwnicy czy garażu. W zastosowaniach profesjonalnych do czyszczenia dużych powierzchni na zewnątrz i wewnątrz niezbędne są zamiatarki profesjonalne elektryczne sieciowe i akumulatorowe oraz spalinowe.

Zamiatarki

Zamiatarka Stiga SWP 577 i jej podzespoły. (Fot. Stiga)

Profesjonalne zamiatarki akumulatorowe

Moc zamiatarki elektrycznej jest mniejsza od spalinowej. Zaletami silnika elektrycznego są prosta obsługa, brak spalin i cicha praca, niezakłócająca spokoju sąsiadów. Zamiatarkę zasilaną bateryjnie można stosować zarówno na terenach zewnętrznych, jak i wewnątrz zamkniętych pomieszczeń. Bezpyłowe zamiatanie i łatwe prowadzenie gwarantują duży komfort obsługi. Przy zastosowaniu opcjonalnego zestawu do czyszczenia wykładzin dywanowych, składającego się z antystatycznej szczotki, specjalnego filtra (powierzchnia filtra 1,8 m²) i potrójnej rolki (np. Kärcher KM 75/40 W Bp) maszyna staje się jeszcze bardziej wszechstronna. Dzięki systemowi clip wymiana filtra i walcowej szczotki głównej odbywa się bez stosowania jakichkolwiek narzędzi.

Zamiatarki

Zamiatarka akumulatorowa z trakcją jezdną Kärcher M KM 70/20 C z antystatycznym i szczotkami, odsysaniem pyłu i filtrem skutecznie usuwa pył z pomieszczeń. (Fot. Kärcher)

Zamiatarki spalinowe

Maszyny spalinowe są niezastąpione do czyszczenia dużych powierzchni, parkingów, placów, kostki brukowej, chodników czy dróg. To najmocniejsze urządzenia, które poradzą sobie nawet z odśnieżaniem puszystego śniegu za pomocą szczotki lub można przymocować do nich niewielki pług. Zamiatarki spalinowe są napędzane silnikiem dwusuwowym lub czterosuwowym (o mocy do 6 KM). Ich duża moc silnika umożliwia zastosowanie największej szerokości roboczej (od 60 do 120 cm), a więc szybko można się uporać ze sprzątaniem. W zależności od producenta napęd może mieć nawet cztery prędkości do przodu i dwie prędkości do tyłu, wtedy obsługa maszyny nawet o masie 80 kg nie stanowi problemu. Zamiatarki spalinowe w połączeniu ze stosunkowo dużymi kołami mają dobrą przyczepność w terenie. Komfort pracy zwiększa oświetlenie LED. Podstawowym elementem czyszczącym jest duża szczotka walcowa z regulacją położenia. W wielu modelach jest możliwość zamiany szczotki na niewielki pług do usuwania śniegu.

Zamiatarki

Komfort pracy w zamiatarce spalinowej Hecht 8680 SE zwiększa oświetlenie LED. (Fot. Hecht)

Komfort i bezpieczeństwo pracy zamiatarek elektrycznych

Dobrze, jeśli kosiarka wyposażona jest w miękkie uchwyty, które zwiększają chwyt, odprowadzają pot i ograniczają wibracje z silnika. Istotnym elementem jest możliwość regulacji wysokości uchwytu, który umożliwia dopasowanie do wzrostu operatora, a co za tym idzie, zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy. Zamiatarek elektrycznych przewodowych nie wolno używać po deszczu. Woda, która może dostać się do silnika, może doprowadzić do zwarcia, a nawet porażenia. Zaleca się pracować przy świetle dziennym, aby nie najechać na przeszkodę i przewód elektryczny, co może spowodować jego przecięcie i zwarcie.

Zamiatarki

Wygodny uchwyt i lekkość zamiatarki Kärcher S 4 ułatwiają przenoszenie. (Fot. Kärcher)

Czyszczenie zamiatarek

Niezależnie od wyposażenia i rodzaju każda zamiatarka wymaga regularnego czyszczenia, najlepiej po każdym zamiataniu. W niektórych modelach należy oczyścić filtr pyłowy. Ze względu na to, że w śmieciach mogą znajdować ostre elementy, takie jak szkło, gwoździe, należy czynić to ostrożnie, Należy sprawdzić stan szczotek talerzowych i walcowych i usunąć z nich zanieczyszczenia, włosie, sznurki, które mogą się wkręcić i blokować pracę szczotek. Pogięte włosie można wyrównać przez nagrzanie za pomocą dmuchawy ciepłego powietrza (np. suszarki do włosów). Należy wyczyścić wszystkie zewnętrzne elementy maszyny, ze szczególnym uwzględnieniem silnika i jego otworów wentylacyjnych. Zapchane otwory wentylacyjne w maszynach elektrycznych mogą spowodować przegrzanie, a w konsekwencji uszkodzenie silnika. Należy sprawdzić kabel zasilający, czy nie jest przetarty, nacięty, co może grozić zwarciem.

2021-11-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket