Strona domowa / AGD DUŻE / Artykuły / Rusza pierwsze w Europie

ELEKTROEKO

Rusza pierwsze w Europie Centrum ElektroEkologii

Rusza pierwsze w Europie

Recykling elektrośmieci to temat, który wciąż budzi wiele wątpliwości. Dlatego w odpowiedzi na to wyzwanie w Warszawie powstało pierwsze miejsce w Europie, którego misją jest edukacja z zakresu prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Centrum ElektroEkologii będzie zachęcać młode pokolenie do inicjowania i utrwalania proekologicznych zachowań.

Elektrośmieci to grupa odpadów, która stanowi ogromne zagrożenia dla środowiska. Niestety, jak wynika z badania przeprowadzonego przez GFK Polonia na zlecenie organizacji ElektroEko, mniej niż połowa badanych ocenia, że ma jakąkolwiek wiedzę na temat odpadów elektronicznych. Co piąty z nas przyznał, że wyrzucił elektrośmieci do śmietnika. Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że właściwe postępowanie względem elektrośmieci to kwestia, która wywiera realny wpływ na dobro naszej planety.

W ramach walki z tymi wyzwaniami, w listopadzie 2020 r. uruchomione zostało – początkowo jedynie w formie wirtualnej – Centrum ElektroEkologii. Przez pierwsze miesiące jego działalności zorganizowana została seria „Ekowarsztatów o elektrośmieciach” dla szkół podstawowych oraz średnich, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Teraz Centrum ElektroEkologii zdecydowało się na stworzenie wyjątkowego miejsca na wydarzenia stacjonarne, gdzie młodzież może się spotykać i realizować swoje pomysły. To jedyne takie miejsce w Europie, którego celem jest edukacja młodzieży z klas 7 – 8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym. Centrum będzie podejmować działania i inicjatywy zwiększające społeczną świadomość działań proekologicznych, zgodne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Misją instytucji jest zwiększenie świadomości na temat elektrośmieci, a w konsekwencji zwiększenie ilości elektrośmieci przekazanych do recyklingu. Poza warsztatami w Centrum planowane są inne wydarzenia, tj. warsztaty, webinary, zbiórki elektrośmieci oraz akcje specjalne. Centrum powstało z inicjatywy ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, partnerem strategicznym jest Samsung, partnerem merytorycznym – Cyfrowy Dialog. Centrum znajduje się przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie, za kontakt odpowiada Lidia Piekarska (mail: info@centrumelektroekologii.pl).

2021-11-07
x

Kontakt z redakcją

© 2021 InfoMarket