Wielofunkcyjne

Jony plasma Ion w oczyszczaczu Vestfrost VP-A1S70WH skutecznie neutralizują zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu oraz te przylegające do powierzchni i tkanin (zasłony, dywan), a promieniowanie UV-C bakterie. (Fot. Vestfrost)

Szybkość oczyszczania powietrza

Oczyszczanie powietrza może być realizowane z różną szybkością wentylatora, który zasysa powietrze do oczyszczacza. Im jest większa, tym więcej powietrza w jednostce czasu zostanie oczyszczone. Przy pomocy panelu można ustalać tryby pracy urządzenia. W trybie automatycznym szybkość wentylatora jest zależna od stężenia cząstek PM2,5, aby jak najszybciej przefiltrować powietrze. Można ją ustawiać ręcznie, wprowadzając dowolną wartość. Na ogół oczyszczacze mogą pracować na dwóch lub trzech prędkościach: wysokiej, średniej i niskiej, nazywanej przez niektórych producentów trybem cichym lub sleep. Modele bardziej zaawansowane mają najczęściej więcej poziomów pracy – do pięciu. W trybie automatycznym filtrowanie powietrza następuje, kiedy czujniki wykryją zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń. Szybkość wentylatora ma wpływ na głośność urządzenia, która się zmienia. Przy najmniejszej wartości nasz sen będzie niezakłócony, a płuca będą oddychać świeżym powietrzem.

Wielofunkcyjne

KÄRCHER AF 100; SHARP UA-KIN50E-W; CAMRY CR 7960

Timer

Oczyszczacz może działać przez wybraną liczbę godzin, po upływie, których wyłącza się automatycznie. Timer może być programowany od 1 do 12 godzin, co godzinę. Określa się czas włączenia i wyłączenia, co umożliwia uzyskanie w domu czystego powietrza przed powrotem do niego. Dobiera się także szybkość wentylatora.

Regulacja kierunku nawiewu

Rozwiązanie to polega na tym, że oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane w wybraną przez użytkownika stronę przy pomocy zmiany położenia kierownic. W zależności od rodzaju i zaawansowania modelu odbywa się to manualnie lub przy pomocy pilota.

Wielofunkcyjne

Oczyszczacz powietrza Amica APM3011 w trybie Turbo szybko usunie dym papierosowy i inne nieprzyjemne zapachy. (Fot. Amica)

Włączanie innych funkcji

W zależności od producenta i wyposażenia oczyszczacza zazwyczaj na pulpicie są ikony włączania dodatkowych funkcji, np. generatora jonów Plusmacluster, jonizatora jonów ujemnych, lampy UV czy nawilżacza. Mogą one pracować oddzielnie lub jednocześnie, np. oczyszczać i nawilżać.

Oczyszczacz z osuszaczem

W mieszkaniach, w których jest problem z nadmiarem wilgoci przydatny będzie oczyszczacz z funkcją osuszania. Usunie nadmiar wilgoci z pokoju lub łazienki, a oczyszczacz powietrza zlikwiduje zarodniki pleśni także alergeny, baterie i wirusy dzięki trzy stopniowej filtracji powietrza. Urządzenie może być pomocne w suszeniu prania. Przykładowo urządzenie Concept OV1210 Perfect Air ma zestaw filtrów: przeciw pyłkowy, węglowy i HEPA 13 oraz usuwa 750 ml wody dziennie.

Wielofunkcyjne

SHARP KI-G75EU-W; SAMSUNG AX90R7080W/EU; OROMED Oro-Air Purifier Classic

Transport

Przy zakupie oczyszczacza warto sprawdzić jak go transportować po pokojach. W tym celu powinien mieć kółka i uchwyt. Szczególnie należy uważać, gdy ma funkcję nawilżacza, ponieważ zbiornik z wodą to dodatkowe kilogramy. Najlepiej do transportu wodę usunąć, aby się nie wylała.

Panel sterowniczy

Najważniejszym w obsłudze jest panel sterowniczy, może mieć różne funkcje w zależności od ich liczby i rozwiązania konstrukcyjnego. Ważne są ergonomia i czytelność ikon. Walory obsługowe może zwiększyć automatyczna regulacja jasności wyświetlacza. Wyświetlacz jest automatycznie ściemniany, gdy oczyszczacz jest używany w ciemnym pomieszczeniu (np. w sypialni). W trybie stand by wszystkie informacje na wyświetlaczu zostają wygaszone po np. 60 sekundach, z wyjątkiem informacji o zanieczyszczeniu powietrza drobnymi cząsteczkami. Dotknięcie wyświetlacza aktywuje jego podświetlenie, na co najmniej 60 sekund. Po wyłączeniu urządzenia wszystkie ustawienia pozostają zapisane w pamięci aż do czasu ponownego włączenia. Panel może mieć blokadę przed dziećmi.

Wielofunkcyjne

Vestfrost VP-A1Z40WH z silnikiem inwerterowym, ze wskaźnikami PM1, PM10 i PM2.5 oraz TVOC , UV-C LED, Plasma ION i Wi-Fi emituje czyste powietrze we wszystkich kierunkach. (Fot. Vestfrost)

Aplikacje i piloty

Komfort obsługi zwiększają piloty i aplikacje na smartfony. Najpopularniejsze są piloty, które zdalnie włączają lub wyłączają urządzenie oraz zmieniają prędkość filtracji. Coraz częściej są stosowane aplikacje na smartfony. Na przykład aplikacja Air Matters, która dostarcza kompleksowych informacji i narzędzi pomagających w kontrolowaniu jakości powietrza na zewnątrz oraz wewnątrz domu.

Jak i gdzie ustawiać oczyszczacz powietrza?

Miejscem, w którym powinien być ustawiony oczyszczacz powinien być pokój, w którym przebywa najwięcej domowników. W pokoju, głównym źródłem zanieczyszczeń jest okno, ustawienie blisko niego oczyszczacza ograniczy rozprowadzanie skażonego powietrza po pokoju. Jeżeli chcemy ograniczyć przedostawanie się zapachów z kuchni do salonu najlepiej mieć włączony okap kuchenny, a oczyszczacz ustawić na granicy z salonem. Gdy idziemy spać warto go przenieść do sypialni. Dla tych, którzy w sypialni akceptują niewielki szum pracy urządzenia funkcja sleep jest dobrym rozwiązaniem.

2021-10-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket