Strona domowa / AGD DUŻE / Artykuły / Wolnostojące

Wolnostojące zamrażarki skrzyniowe

Wolnostojące

Zamrażarki skrzyniowe są pojemne, wygodne i praktyczne. Ich atrybutem jest z pewnością duża pojemność użytkowa. Są chętnie kupowanym sprzętem nie tylko do gospodarstw domowych, ale również sklepów, małej gastronomii, a nawet dużych hoteli. Skąd wynika ich wszechstronność w zastosowaniu? Sprawdziliśmy!

Zamrażarki skrzyniowe występują jako samodzielne, jednobryłowe modele wolnostojące. Z jednej strony możemy dopatrywać się tu niedogodności, ponieważ produkty nie są układane w szufladach, a znajdują się w jednej komorze. Są jednak zwolennicy takiego przechowywania, np. wtedy, gdy urządzenie jest przeznaczone do mrożenia tej samej kategorii produktów (owoców, warzyw, ryb, mięsa). Temperatura mrożenia jest bardzo niska i sięga zwykle –26 °C, choć są modele, gdzie można mrozić w znacznie zimniejszych warunkach (np. –32 °C). Dzięki temu żywność można przechowywać nawet przez kilkanaście miesięcy, a w skrajnych wypadkach nawet dwa lata. Warto wiedzieć, że choć z a granicę bezpiecznej temperatury przy tzw. głębokim mrożeniu uznaje się próg –16 °C, to jednak wpływ na czas przechowywania żywności ma nie tylko jej rodzaj, ale i sposób pierwotnego pakowania oraz rodzaj mrożonego produktu. W warunkach domowych nie należy nigdy przekraczać 12-miesięcznego okresu mrożenia.

Wolnostojące

Amica FS102.3; Begood BGD1-100W; FINLUX FR-CF100DA+W; MPM MPM-102-SK-11E

Pojemność – kluczowy parametr

Zamrażarki skrzyniowe często spotykane są w restauracjach, hotelach, sklepach, gospodarstwach agroturystycznych, ale również coraz częściej w gospodarstwach domowych. Są pojemne, wygodne i praktyczne. Wielu producentów sprzętu chłodniczego ma w swoich ofertach nie tylko duże pojemnościowo urządzenia do głębokiego mrożenia, ale również kompaktowe zamrażarki, które z powodzeniem zmieszczą się w przestrzeni kuchennej. Zamrażarki skrzyniowe mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne kosze ułatwiające segregację poszczególnych rodzajów artykułów. W zależności od szerokości mogą pomieścić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset litrów. Pojemność najmniejszych nie przekracza 90 l, a największe pomieszczą nawet ponad 4 00 l. Pojemność przekłada się na szerokość urządzenia, która waha się od 50 do nawet 130 cm. Ten parametr powinien być determinantem doboru sprzętu do potrzeb. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią i preferujemy przechowywanie produktów przez mrożenie, wybierzmy dużą, pojemną zamrażarkę. Jeśli jednak ma ona służyć jako np. dodatek do domowej lodówki, z powodzeniem wystarczy nam kompaktowy sprzęt o pojemności około 90 l i szerokości nieprzekraczającej 55 cm.

Wolnostojące

Ważnym elementem zamrażarki skrzyniowej jest zamek. Dzięki zamykaniu na klucz możemy ochronić znajdujące się we wnętrzu produkty przed dziećmi (np. słodycze, lody). Funkcja sprawdza się szczególnie przy użytkowaniu w celach komercyjnych, gdzie dostęp do produktów powinien być ograniczony.

Zdolność zamrażania i przechowywania

Parametr zdolności zamrażania informuje użytkownika, jaka jest maksymalna masa produktów, które zamrażarka jest w stanie zamrozić w ciągu doby. Jednostka miary to kg/24 h (kilogramy na dobę). Przy pomocy tego parametru łatwo możemy porównać wydajność konkretnych modeli zamrażarek i wybrać taki, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom. Im mniejsze gabaryty oraz pojemność zamrażarki, tym wartość parametru zdolności zamrażania będzie mniejsza. Kompaktowe zamrażarki skrzyniowe o pojemności do 90 l mają zdolność zamrażania na poziomie od 4 do 8 kg/24 h. Z kolei w dużych modelach, o pojemności powyżej 200 l, może to być nawet od 30 do 35 kg/24 h. Dla użytkowników przechowujących dużo mrożonych produktów jest to jeden z najważniejszych parametrów. W parze ze zdolnością zamrażania może iść funkcja szybkiego mrożenia, która na jakiś czas zwiększa wydajność w celu szybszego zamrożenia włożonej do zamrażarki dużej ilości żywności. Obok zdolności zamrażania ważnym parametrem jest czas przechowywania produktów w wypadku awarii. Rozpiętość czasowa różni się w zależności od tego, czy decydujemy się na mniejszy gabarytowo model, czy dużą, pojemną skrzynię. W tych pierwszych jest to czas do 12 h, a w modelach większych gabarytowo nawet 80 h. Zależy to od modelu, jego klasy szczelności, zastosowanej izolacji i pojemności.

Wolnostojące

Większe pojemnościowo modele zamrażarek dla komfortu obsługi i łatwiejszego przechowywania mrożonych produktów wyposażone są w specjalne kosze, w których móżmy składować drobniejsze artykuły.

Automatyka pomaga w rozmrażaniu

Zamrażarki niczym nie ustępują najbardziej wyspecjalizowanym chłodziarkozamrażarkom. Co ważne, także mogą mieć automatyczne systemy odszraniania, w tym zaawansowaną technikę NoFrost. Sprawia to, że bez problemu możemy zapomnieć o żmudnym rozmrażaniu i cieszyć się komfortem niemal bezobsługowego użytkowania. Modele z rozmrażaniem ręcznym są wciąż popularne i często spotykane, dlatego warto zwrócić uwagę, czy producent zastosował w nich specjalny odpływ, aby wygodniej opróżniało się wnętrze urządzenia z wody. Rozmrażanie urządzenia wykonujemy raz na jakiś czas, więc niezależnie od sposobu wykonywania tej czynności nie jest ona żmudna ani uciążliwa.

Wolnostojące

MPM-145-SK-10E; Amica FS151.3C; Ravanson ZM-160; FINLUX FR-CF150DA+W

Udogodnienia we wnętrzu urządzenia

Zamrażarki skrzyniowe, zwłaszcza te o większych pojemnościach, dla komfortu przechowywania produktów są wyposażone w szereg udogodnień w tym zakresie. Oprócz tradycyjnych koszy w komorach zamrażania możemy znaleźć także przedziały na lód, które charakteryzują się małą szufladą przeznaczoną do przechowywania tacek i torebek. Mogą być one także swobodnie wykorzystywane do szybkiego zamrażania delikatnych, miękkich lub drobnych owoców i warzyw. Kosze s ą lekkie i poręczne i w każdym czasie możemy je wyjąć z komory zamrażarki skrzyniowej, jeśli nie chcemy z nich korzystać. Puste wnętrze dużej zamrażarki jest na tyle pojemne, że z powodzeniem możemy w niej przechowywać np. wieprzowinę lub wołowinę niemal w całości. Praktyczną funkcją dodatkową jest sygnał wzrostu temperatury. Jest to bardzo przydatna opcja, która zapewnia ochronę przechowywanych w zamrażarce mrożonek. Sygnał wzrostu temperatury uaktywnia się natychmiast, gdy wzrasta ona do niepożądanego poziomu. Oprócz tego niektóre modele mogą być wyposażone w oświetlenie komory zamrażania. Lampy L ED są zwykle umiejscowione w górnej pokrywie lub jej rancie. Funkcja uaktywnia się podczas otwierania pokrywy, dokładnie tak samo, jak ma to miejsce podczas otwierania chłodziarkozamrażarki. Oświetlenie dużego wnętrza ułatwia nie tylko odszukanie wybranego produktu, ale również dokładne umycie zamrażarki, o czym powiemy w dalszej części artykułu.

2021-10-03
x

Kontakt z redakcją

© 2021 InfoMarket