Strona domowa / / Artykuły / Amplituner

Amplituner – centrum domowej rozrywki

Amplituner

Amplituner wielokanałowy to najważniejszy element kina domowego. To od niego zależy, jaki system surround czy też, jaką konfigurację kolumn głośnikowych będziemy mogli wykorzystać. Przy doborze tego komponentu warto, zatem zwrócić uwagę na parametry techniczne i rozwiązania, które są w nim stosowane.

Amplitunery kina domowego to wyjątkowo funkcjonalne i wszechstronne urządzenia. Producenci starają się wyposażać je w rozmaite funkcje mające na celu ułatwienie obsługi systemu audio i umożliwiające odtwarzanie muzyki z wielu różnorodnych źródeł z bardzo dobrą jakością. Dostępne na rynku modele amplitunerów są bardzo zróżnicowane pod względem dostępnych funkcji, a tym samym i cen. Różnica może objawiać się: 

  • w jakości wytwarzanego dźwięku,
  • dekoderów dźwięk przestrzennego, 
  • konstrukcji poszczególnych układów elektronicznych oraz jakości samych elementów, z których zostały one wykonane,
  • liczbie złączy do dołączania kolumn, czy źródeł audio wideo,
  • klasy wzmacniaczy i mocy wyjściowej,
  • tworzenia stref nagłośnienia stref nagłośnienia przewodowo i bezprzewodowo.

Nagłośnienie wielu stref

Dużą zaletą amplitunerów jest możliwość nagłośnienia wielu stref w domu przewodowo lub bezprzewodowo. Urządzenia wyposażone w złącza oznaczone najczęściej jako Zone 2 i Zone 3 mogą posłużyć za bazę do stworzenia prostej instalacji wielostrefowej. Pozwala to na niezależne nagłośnienie innego pomieszczenia (innej strefy) niż to, w którym znajduje się zestaw kina domowego. Niezbędna będzie jednak dodatkowa para kolumn głośnikowych, ponieważ sygnał w kolejnym pomieszczeniu wyprowadzony z takiego amplitunera jest najczęściej stereofoniczny. Jednym z rozwiązań bezprzewodowych oprócz Wi-Fi, stosowanych w amplitunerach wielokanałowych, jest DTS Play-Fi. Jest to otwarty standard, który daje użytkownikom dowolność w doborze urządzeń do bezprzewodowego systemu multiroom, ponieważ jest obsługiwany przez sprzęt różnych producentów, nie tylko amplitunerów kina domowego. Pozwala na tworzenie wielostrefowych systemów audio z wykorzystaniem domowej sieci internetowej i bezstratne odtwarzanie muzyki (z częstotliwością próbkowania do 192 kHz i rozdzielczością 24 bity na pojedynczą próbkę).

Amplituner

DENON AVC-X4700H; ANTHEM MRX 1140

Sprawdźmy liczbę i rodzaj złącz

Przed wyborem amplitunera należy ustalić jakie domowe urządzenia audio chcemy do niego dołączyć i sprawdzić jakiego typu są złącza oraz ile pokoi chcemy nagłośnić „przewodowo” lub „bezprzewodowo”. W ten sposób unikniemy problemu, że ich zabraknie w momencie instalowania urządzeń. Zaletą amplitunerów jest to, że są wyposażone w różne rodzaje złączy wideo analogowe jak Video, Video Component, HDMI, więc nie musimy rezygnować z odtwarzacza DVD, a nawet magnetowidu. Ważny jest też standard złącza HDMI. Zazwyczaj są one oznaczane HDMI 4K lub HDMI 8K, a więc dołączymy odtwarzacz Blu-ray 4K czy najnowszą konsolę do gier, bez obawy o przepustowość złącza.

Amplituner

Przy wyborze amplitunera ważny jest rodzaj i liczba złączy audiowideo oraz ich czytelny opis, co ułatwia dołączanie kolumn i urządzeń audio - wideo. (Fot. Anthem)

Korzystajmy z systemu korekcji akustyki pokoju

Jeżeli nie jesteśmy w stanie poprawnie rozstawić kolumn systemu kina domowego, a w dodatku akustyka pomieszczenia nie wpływa korzystnie na odtwarzany sygnał audio, wówczas niezwykle przydatne będą różnorodne systemy korekcji dźwięku wytwarzanego przez kolumny głośnikowe, które dostępne są w zaawansowanych technicznie amplitunerach wielokanałowych. Obsługiwane przez amplitunery systemy automatycznej kalibracji pozwalają zniwelować wpływ niedoskonałości w rozstawieniu poszczególnych kolumn głośnikowych lub też samej akustyki pomieszczenia odsłuchowego. W zestawie z niektórymi amplitunerami kina domowego znajdują się już nawet odpowiednie mikrofony dookólne z wykorzystaniem których przeprowadzane są pomiary kalibracyjne. W zależności od marki amplitunera może być wykorzystywany inny system korekcji akustyki. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań do automatycznej kalibracji systemów kina domowego jest Audyssey EQ, wykorzystywany w różnych odmianach w amplitunerach firm takich jak Denon, Marantz czy Cambridge Audio. W modelach marki Anthem stosowany jest również autorski system ARC (Anthem Room Correction) lub jego ulepszona wersja. W serii amplitunerów Arcam HDA stosowana jest najnowsza wersja korekcji akustyki pomieszczeń Dirac Live.

Amplituner

ARCAM VR30 to 16-kanałowy amplituner wyposażony w najnowsze dekodery dźwięku Dolby Atmos, DTS:9.1.6, Auro-3D i IMAX Enhanced. (Fot. Arcam)

Asystenci głosowi

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli amplitunerów kina domowego kompatybilnych z asystentami głosowymi a tym samym dających możliwość bezdotykowej obsługi niektórych funkcji sprzętu. Do najpopularniejszych tego typu rozwiązań możemy zaliczyć asystenta Google Amazon Alexa oraz Apple Siri sterowanie za pomocą komunikatów głosowych jest bardzo praktycznym i komfortowym rozwiązaniem obsługa systemu sterowania głosowego może wymagać wykorzystania dodatkowego głośnika bezprzewodowego na przykład Aleksy firmy Amazon dostępne są głośniki Amazon echo i mniejszy Echo Dot. Niezależnie jednak od funkcjonalności popularności sterowania głosowego problemem dla wielu polskich użytkowników wciąż pozostaje brak obsługi języka polskiego przez wielu spośród dostępnych asystentów.

Systemy dźwięku surruond

Amplitunery obsługują rozmaite systemy dźwięku przestrzennego. Są one opracowywane głównie przez dwie konkurencyjne firmy Dolby Laboratories i DTS Inc. Podstawowym systemem opracowanym przez firmę Dolby Laboratories jest Dolby Digital. Jego następcą jest system Dolby Digital Plus, który wykorzystuje kodowanie w formacie E-AC-3 (Enhanced Audio Compression-3). Charakteryzuje się większą od AC-3 przepływnością bitową, co wpływa na poprawę jakości dźwięku i umożliwia przesyłanie większej liczby kanałów audio. Na rynku pojawiają się także nowe rozwiązania do systemów wielokanałowych, w tym m.in. system Auro-3D firmy Auro Technologies. Swoje nowe systemy zaproponowały także wspomniane już firmy Dolby Laboratories i DTS Inc. Są to odpowiednio Dolby Atmos i DTS:X, poniekąd konkurencyjne dla siebie formaty. Ich zadaniem jest zwiększenie przestrzenności odtwarzanego sygnału audio nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale też pionowej i sprawienie, że użytkownik będzie miał wrażenie znajdowania się niemal w samym centrum filmowej akcji. Wspomniane systemy różnią się m.in. sposobem rozstawienia i wykorzystania kolumn głośnikowych.

2021-09-23
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket