Amplituner

Denon AVR-X2700H to 7.2-kanałowy amplituner AV 8K, który w pełni obsługuje Dolby Atmos, DTS: X, a także najnowsze funkcje HDMI 2.1, takie jak 8K / 60Hz, 4K / 120Hz, HDR10 +, Dynamic HDR, ALLM. (Fot. Denon)

Amplituner

ANTHEM MRX 540; MARANTZ SR5015

System Auro-3D

Niektóre zaawansowane modele amplitunerów obsługują system Auro-3D. Jego funkcjonowanie opiera się na trzech warstwach akustycznych związanych z wysokością. Są to: Lower Layer, Height Layer i Top Layer. Warstwa Lower Layer to tak na prawdę klasyczny układ głośników systemu kina domowego, np. 5.1-kanałowy. Warstwa Height Layer to natomiast kolumny głośnikowe umieszczone pod sufitem, bezpośrednio nad głośnikami warstwy podstawowej. Warstwę najwyższa, czyli Top Layer tworzą z kolei głośniki umieszczone na suficie, ale skierowane w dół. W systemie kina domowego z Auro-3D możemy wykorzystać nawet 14 kolumn głośnikowych (z subwooferem włącznie). Jeśli system nie jest obsługiwany przez amplituner, może być również możliwa aktualizacja oprogramowania (zwykle płatna), dzięki któremu urządzenie będzie mogło obsługiwać Auro-3D.

Amplituner

Systemy automatycznej kalibracji Anthem Room Correction z oprogramowaniem i mikrofonem pozwala skalibrować zestaw głośnikowy uwzględniając akustykę pomieszczenia. (Fot. Anthem)

Jaki amplituner do Dolby Atmos?

Aby móc cieszyć się wyjątkowymi wrażeniami podczas oglądania filmów w „Atmosie”, oprócz kompatybilnego amplitunera, niezbędne są odpowiednio rozstawione kolumny głośnikowe, materiał wideo z dźwiękiem zapisanym w systemie Dolby Atmos i urządzenie źródłowe, np. odtwarzacz Blu-ray 4K oraz platforma Netflix. Konfigurację w Atmosie zapisuje się z dodatkową cyfrą po kropce, która określa liczbę kanałów przeznaczonych właśnie dla systemu Dolby Atmos zazwyczaj montowanych na suficie. Na przykład konfiguracja 5.1.2 jest to klasyczny system 5.1-kanałowy z dwoma kanałami Dolby Atmos. Aby stworzyć taki system dźwiękowy, amplituner musi być przynajmniej 7.1-kanałowy i obsługiwać omawiany standard kodowania dźwięku przestrzennego. Jeżeli amplituner jest 9.1-kanałowy, wówczas możemy stworzyć system kina domowego w oparciu o konfigurację: 5.1.2, 5.1.4 lub 7.1.2. Przy tej liczbie kanałów możemy więc wykorzystać nawet 4 kolumny Dolby Atmos. Przy amplitunerze 11.1-kanałowym mamy jeszcze więcej możliwości – możemy stworzyć systemy w konfiguracjach, które oznaczamy jako 5.1.2, 5.1.4, 7.1.2, 7.1.4. i 9.1.2.

Amplituner

Marantz NR1711 to smukły amplituner 8K Ultra HD AV zaprojektowany w celu zapewnienia wyjątkowego dźwięku w filmach i muzyce. (Fot. Marantz)

Dźwięk jak w kinie IMAX

Technika IMAX enhanced, która pozwala uzyskać niespotykany dotąd w kinie domowym poziom jakości obrazu i dźwięku łączona cyfrowo zremasterowana treść 4K HDR oraz system dźwięku DTS dokładniej technikę DTS: X rozwiązanie to jest, więc poniekąd konkurencyjne dla Dolby Vision Dolby Atmos zostało zoptymalizowane aby w pełni wykorzystać możliwości systemów kina domowego. Poświadczeniem kompatybilności jest odpowiednie logo umieszczone na urządzeniu będące odzwierciedleniem spełnienia rygorystycznych standardów wydajności ustanowionych przez komitet certyfikacyjny, w skład, którego wchodzą inżynierowie z IMAX i DTS oraz technicy z Hollywood. Wyrafinowana elektronika, liczne funkcje muszą kosztować, aby uzyskać kinowe wrażenia akustyczne i audiofilskie brzmienie stereo. Amplitunery kina domowego to wydatek ok. 3000 – 4000 zł, te z układami i funkcjami audiofilskimi to już koszt ponad 10 000 zł.

2021-09-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket