REMONDIS

Lato w mieście z Eco Studio

Lato w mieście

Electro-System podsumowuje konkurs organizowany w ramach innowacyjnego projektu ekologicznego „Lato w mieście z Eco Studio” w zwycięskich szkołach. Miał on charakter kampanii edukacyjnej. Organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego ELECTRO-SYSTEM była w całości jego pomysłodawcą. To nie pierwszy raz, kiedy firma nie tylko praktycznie pomaga przedsiębiorcom i producentom z branży, ale również edukuje przyszłe pokolenia w tym zakresie.

To już drugi sezon Eco Studia. Projekt był o tyle ciekawy, że jego głównym celem było poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat prawidłowego, zgodnego z zasadami ochrony środowiska postępowania z elektroodpadami, a także ich wpływu na środowisko naturalne, zdrowie i życie ludzi. Laureatami konkursu zostały cztery szkoły: z Kątów Wrocławskich, Kazimierza Dolnego, Grodziska Mazowieckiego i Pabianic. Jako zwieńczenie wyłonienia zwycięzców na terenie trzech pierwszych placówek zorganizowane zostały wyjątkowe wydarzenia ekologiczne. Uczniowie szkół wzięli udział w pełnych atrakcji lekcjach przyrody i spotkali się z gwiazdami Internetu.

Lato w mieście

Kuba Adamiak i Kinga Sawczuk ambasadorzy Eco Studio ELECTRO-SYSTEM.

Ekoedukacja przyszłych pokoleń

Obecne pokolenia jak żadne wcześniej korzystają z dobrodziejstw najnowszej technologii. Niemal każdy uczeń ma w domu komputer, tablet, telefon komórkowy, gry komputerowe. Korzysta z telewizora, pralki, zmywarki, piekarnika i innych urządzeń gospodarstwa domowego. Świadomość w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania elektroodpadami powinna być wciąż podnoszona od najmłodszych klas szkół podstawowych. – Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektro- odpadami t o jedno z zadań organizacji odzysku ELECTRO-SYSTEM – mówi dr Robert Wawrzonek, prezes zarządu Electro-System.

Lato w mieście

Lato w mieście z Eco Studio w Kątach Wrocławskich.

Skuteczne zachęcenie do udziału

Okres pandemii i zdalnej nauki był nie lada wyzwaniem do zachęcenia młodzieży do zapoznania się z projektem i wzięcia w nim udziału. Atrakcyjności przedsięwzięcia dopełniły znane i lubiane przez młodzież gwiazdy: Kinga Sawczuk i Kuba Adamiak, którzy zostali zaproszeni do projektu jako specjaliści w zakresie współczesnej komunikacji. Zaproszeni goście w trakcie trwania projektu tworzyli edukacyjne materiały wideo zachęcające do dbania o środowisko przez prawidłowe postępowanie z elektroodpadami. Ekolekcje z udziałem ambasadorów miały charakter naturalnej, luźnej rozmowy, dzięki czemu były i są nadal chętnie oglądane przez młodzież. W drugim sezonie Eco Studia zaproszono młodzież do udziału w konkursie przez zachęcenie do obserwowania projektu i tym samym odbioru przekazu edukacyjnego. Wzięły w nim udział szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z terenu całej Polski. W ramach konkursu „Lato w mieście z Eco Studio” Kinga i Kuba zachęcali swoich fanów do stworzenia wspólnie z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych krótkich filmów o elektrośmieciach. Liczyły się nie sprzęt, a kreatywność i ciekawy sposób przedstawienia tematyki właściwego postępowania z elektroodpadami.

Lato w mieście

Lodzia, Smarti i ambasadorzy rozdający autografy w Grodzisku Mazowieckim.

Nagrody i nagrodzeni

Dla zwycięskich kół przyrodniczych przygotowane zostały wyjątkowe nagrody. Laureat I miejsca pozyskał dla szkoły tablicę interaktywną. II miejsce nagrodzono multimedialnymi materiałami do wykorzystania na tablicy interaktywnej. Zdobywcy III i IV miejsca otrzymali tablety z edukacyjnymi materiałami wideo. Największą nagrodą była jednak organizacja na terenie placówek spotkań edukacyjnych „Lato w mieście z Eco Studio“, połączonych z atrakcjami plenerowymi. Był to fantastyczny sposób na ciekawe zagospodarowanie czasu wolnego w wakacje dla dzieci. Konkurs wspierał tym samym działania urzędów miast i gmin, które co roku szukają pomysłów na wydarzenia i działania organizowane w ramach „Lata w mieście” i półkolonii.

Lato w mieście

Laureaci 2 miejsca z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.

Wydarzenia specjalne uświetniły projekt

W czasie imprez „Lato w mieście z Eco Studio” uczniowie mogli przybić piątkę z maskotkami projektu – Smartim i Lodzią, wziąć udział w quizach ekologicznych z ekonagrodami, przyjąć gratulacje od władz miast i gmin, a za sprawą dmuchańca – bramki celnościowej – poczuć się jak na prawdziwych Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej EURO 2020. Odbyła się również zbiórka drobnych elektrośmieci, takich jak popsute telefony komórkowe, tablety, słuchawki, odtwarzacze mp3. Dzieci dowiedziały się, że zarówno te małe elektroodpady, jak i te wielkogabarytowe nie mogą być wyrzucane do zwykłego kosza na śmieci. Kolejne ekowydarzenia i wielki finał „Lato w mieście z Eco Studio” przygotowano na wrzesień, kiedy na całym świecie odbywa się międzynarodowa akcja „Sprzątanie Świata”. Relacja z wydarzenia w kolejnym numerze.

2021-09-03
x

Kontakt z redakcją

© 2022 InfoMarket