Nie tylko input lag ważny dla graczy

Nie tylko input lag

(Fot. LG)

Input lag to parametr ważny, jeżeli zamierza się korzystać z ekranu telewizora do grania. Wielkość ta określa, jak dużo czasu upływa między wysłaniem obrazu, np. z konsoli gier, do telewizora a jego wyświetleniem. Gdy czas jest długi, widzimy znaczne opóźnienie w reakcji obrazu na nasze działania na konsoli. Aby opóźnienie reakcji wyświetlacza nie miało wpływu na grę, czas ten powinien być jak krótszy niż 50 ms. Dostępne na rynku telewizory są w stanie osiągnięć input lag mniejszy niż 20 ms. Jest to bardzo dobrym wynikiem i pozwala na bardzo płynną grę. W najbardziej zaawansowanych telewizorach stosuje się wydajne procesory obrazu, które kosztem niewielkiego zwiększenia opóźnienia pozwalają na uruchomienie algorytmów poprawiających np. płynność obrazu. Warto z nich skorzystać, jeśli nie gramy w sieci i niewielki wzrost opóźnienia nie będzie nam przeszkadzał.

Częstotliwość odświeżania w grach

Najnowsze telewizory są wyposażone w złącze HDMI 2.1. Są z nim kompatybilne konsole PlayStation 5, XboxSeries X oraz Xbox Series S. Możliwa jest wtedy większa przepustowość danych np. transmisja obrazu w rozdzielczości 4K przy częstotliwości 120 Hz oraz 8K o częstotliwości 60 Hz. Dzięki temu możliwe jest granie nawet z płynnością 120 kl./s na nowych konsolach. W obecnych konsolach standardem jest 30 lub 60 kl./s w bardziej dynamicznych grach, np. wyścigach lub tytułach sieciowych.

Parametry telewizora i dekodera,

(Fot. LG)

HDMI, które najlepsze do konsoli?

HDMI 2.1 zapewnia także wsparcie dla funkcji dynamicznego HDR. Ważny jest też tryb ALLM (Auto Low Latency Mode), który po wykryciu konsoli automatycznie przełącza telewizor w tryb obrazu gwarantujący najmniejsze opóźnienia. Standard HDMI 2.1 dodaje także funkcję synchronizacji obrazu VRR (Variable Refresh Rate). Synchronizacja obrazu VRR dostosowuje częstotliwości odświeżania obrazu do liczby renderowanych przez konsolę lub komputer klatek animacji w ciągu sekundy. Jest to więc rozwiązanie tożsame ze znanymi z monitorów gamingowych. Likwiduje rozerwane klatki obrazu, zapewnia mały input lag oraz płynniejszą animację obrazu.

Parametry telewizora i dekodera,

(Fot. LG)

Układy G-Sync i FreeSync

Są już telewizory wyposażone w układy G-Sync lub FreeSync stosowne w profesjonalnych monitorach gamingowych. Ich możliwości docenimy podłączając komputer z kompatybilną kartą graficzną lub konsole np. Xbox One S/X oraz Xbox Series S/X i PS5. Warto wybrać telewizor kompatybilny z HDR. Jego obsługę znajdziemy w większości nowych gier. Dużym udogodnieniem dla graczy jest funkcja Game Optimizer (panel dla gracza) za pomocą, której można ustalić wiele parametrów przydatnych dla graczy.

2021-08-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket