Wiertła i otwornice

Wiertła diamentowe Drygres 4Drill mają w środku wosk. Wosk topi się podczas użytkowania wiertła i poprawia chłodzenie. (Fot. Rubi)

Wiertła do materiałów mineralnych

Różne rodzaje kamienia wymagają stosowania różnego rodzaju wierteł. Do materiałów twardych zaliczamy miedzy innymi marmur, granit, cegły i bloczki silikatowe, kwarcyt oraz beton. Miękkie to na przykład wapień, iłowiec, piaskowiec, gips i beton komórkowy. Jeśli wiertło zostanie dobrane w sposób właściwy do danego materiału, nawet bardzo twardego, może nawet nie być konieczne używanie mechanizmu udarowego w wiertarce. Ma to ogromne znaczenia zwłaszcza przy wykonywaniu otworów o dużej średnicy, kiedy niewłaściwe użycie osprzętu i wiertarki udarowej może doprowadzić do naruszenia konstrukcji ściany. Podczas wykonywania otworów w materiałach mineralnych element tak naprawdę nie jest przecinany, lecz skuwany za pomocą płaskiej końcówki wiertła. Dlatego do wiercenia w betonie czy kamieniu zaleca się przede wszystkim wiertła z ostrzem widiowym z węglika spiekanego – HM lub zakończone nasypem diamentowym.

Wiertła do betonu

Ich bardzo twarda końcówka wykonana jest z diamentu lub węglika spiekanego. Pozwala to na wiercenie nie tylko w betonie, ale także w ceramice, granicie i płytkach. Dostępne są również profesjonalne wiertła do betonu z 3 krawędziami tnącymi, które nadają się nawet do wiercenia w betonie zbrojonym.

Wiercenie otworów o dużych średnicach

Otwornice są niezbędnym narzędziem i wyposażeniem do wykonywania otworów w ścianach z lub glazury, na przykład pod gniazda elektryczne, przyłącza wodne. Ostrze otwornicy tworzą diamentowe lub widiowe zęby.

Wiertła diamentowe - wiercenie na mokro i sucho

Koronki do wiercenia na sucho mają dodatkowe boczne otwory, które poprawiają chłodzenie oraz ułatwiają także usuwanie pozostałości po każdym wywierconym otworze. Kurz nie jest już problem podczas używania diamentowych wierteł. Po podłączeniu odkurzacza prowadnica utrzymuje się w wybranym miejscu i pochłania praktycznie cały kurz powstający podczas wiercenia. Wiercenie w przypadku koronek np. (Drygres Rubi) odbywa się na sucho, a chłodzenie zapewniamy poprzez ruchy orbitalne, czyli ustawiamy otwornicę na materiale i rozpoczynamy wiercenie lekko pod kątem lub przy prowadnicy. Budową wyróżniają się wiertła diamentowe marki Rubi serii Drygres 4Drill, które mają w środku wosk. Wosk topi się podczas użytkowania wiertła i poprawia chłodzenie oraz usuwanie pozostałości po wierceniu. Dopiero całkowite zużycie diamentu wskazuje na zakończenie żywotności wiertła.

Wiertła i otwornice

Zestaw wiercenia na mokro z wiertłami diamentowymi Easy Gres Rubi z prowadnicą Multidrill i chłodzeniem wodnym. (Fot. Rubi)

Wiercenie na mokro

Koronki do wiercenia na mokro powinny być używane na wiertarkach lub wkrętarkach bez funkcji udaru. Nadają się do wiercenia w płytkach ceramicznych, marmurze oraz granicie zarówno przed jaki i po przyklejeniu płytek. Zasadą jest, że woda powinna być podawana nieustannie, w niewielkiej ilości. Nie wolno natomiast wiercić tymi koronkami na sucho, a następnie przerywać pracę, po to, aby schłodzić je wodą w oddzielnym naczyniu. Jest bardzo ważne, żeby woda była stale podawana do przestrzeni wiercenia. Wiercenie odbywa się przy użyciu wiertarki lub wkrętarki, do 1000 obrotów na minutę. Pracując na mniejszych obrotach nie doprowadzamy do bardzo intensywnego nagrzewania się tej koronki, wiercenie jest wolniejsze na pewno wykonanie otworu zajmuje trochę więcej czasu. Jednak wykonawcy potwierdzają, że wtedy żywotność otwornicy wzrasta.

Trwałość koronek diamentowych

Należy wiedzieć, że żywotność koronek jest ograniczona do kilkunastu otworów, ponieważ nie nadają się do ostrzenia i zależna od głębokości wiercenia i rodzaju materiału. Żywotności wierteł od 6 do 12 mm wynosi średnio od 10 do 15 otworów, natomiast w przypadku żywotności większych koronek (od 20 do 120 mm), możemy uzyskać kilkadziesiąt otworów (od 50 do nawet 70 otworów) przy wierceniu w gresie o grubości 8-10 mm. Można tymi otwornicami wiercić również w gresach 2 cm, w granitach czy w blatach granitowych do 3 cm, ale trzeba pamiętać, że ich żywotność będzie proporcjonalnie spadać a przykład w gresie 2 cm nie wyniesie już 50-60 otworów, tylko około 20 do 30 otworów. (dane Rubi dla otwornic Easygres).

2021-05-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket