Nagłośnienie w wersji stereo

Nagłośnienie w wersji

Choć stereofoniczny system audio sprawdzi się głównie do odtwarzania muzyki z wielu rozmaitych źródeł analogowych i cyfrowych, to jednak może również zostać wykorzystany np. do nagłośnienia odbiornika telewizyjnego. Ze względu na dużą uniwersalność, prostotę instalacji i konfiguracji zestawy stereo cieszą się dużą popularnością. Centralnym punktem systemu dwukanałowego może być wzmacniacz zintegrowany lub amplituner.

Wybierając wzmacniacz czy amplituner stereofoniczny, nie sposób nie brać pod uwagę parametrów technicznych urządzenia. Przejrzenie specyfikacji różnorodnych urządzeń wzmacniających sygnał audio może być więc doskonałym źródłem informacji podczas początkowej selekcji sprzętu, np. pod względem wyposażenia w rozmaite złącza czy funkcje i rozwiązania techniczne. Na końcowym etapie podejmowania decyzji zakupowej najlepiej jest jednak, o ile to możliwe, przetestować brzmienie kilku wyselekcjonowanych wcześniej modeli.

Amplitunery stereo

Stereofoniczne amplitunery to bardzo popularne urządzenia wzmacniające sygnał audio, wykorzystywane w systemach dwukanałowych. Amplituner stereo to nic innego jak zamknięte w jednej obudowie tuner radiowy (cyfrowy lub analogowy), przedwzmacniacz oraz końcówka mocy.

Amplitunery mogą być wyjątkowo funkcjonalne. Potrafią współpracować z wieloma innymi urządzeniami, zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Wszystko to dzięki obsłudze różnorodnych standardów komunikacji, np. Wi-Fi (zależnie od funkcjonalności sprzętu). Popularny jest m.in. standard Bluetooth. Jego obsługa umożliwia strumieniowe przesyłanie sygnału audio m.in. z urządzeń mobilnych do systemu audio opartego np. na amplitunerze i odtwarzanie dźwięku na kolumnach głośnikowych do niego podłączonych. Z kolei łączność z Internetem pozwala np. na odtwarzanie muzyki z internetowych stacji radiowych i serwisów muzycznych, których dostępność zależna jest od modelu urządzenia. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć Spotify, Tidal czy Deezer.

Analogowo i cyfrowo

W systemach stereofonicznych do zasilenia kolumn głośnikowych możemy wykorzystać wzmacniacze wykonane w technice lampowej lub tranzystorowej albo modele hybrydowe, będące kompromisem między tymi dwoma rozwiązaniami. W tym ostatnim wypadku lampy stosowane są w sekcji przedwzmacniacza, a tranzystory w końcówce mocy urządzenia.

Wpływ konstrukcji wzmacniacza na brzmienie jest bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego modelu do systemu stereo. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, która konstrukcja – lampowa czy tranzystorowa – brzmi lepiej. Z pewnością każda z nich brzmi charakterystycznie. Wiele zależy też od konkretnego modelu urządzenia i zastosowanych w nim lamp lub tranzystorów. Powszechnie panuje opinia, że modele lampowe oferują charakterystyczne, cieplejsze brzmienie w porównaniu z modelami tranzystorowymi (jest ono wzbogacone większą liczbą składowych harmonicznych), co nie oznacza, że jest ono lepsze od tranzystorowego, jest po prostu nieco inne, a ostateczny wybór i tak zależy od preferencji kupującego.

ANTHEM STR Power Amplifier

ANTHEM STR Power Amplifier

MARANTZ PM8006

MARANTZ PM8006

CAMBRIDGE AUDIO CXA61

CAMBRIDGE AUDIO CXA61

TAGA-HARMONY-HTA-700B-v.3

TAGA HARMONY HTA-700B v.3

2021-05-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket