Przenośne i praktyczne kuchenki gazowe

Przenośne i praktyczne

Cechą charakterystyczną tego typu konstrukcji jest mobilność i możliwość ustawienia praktycznie w dowolnym miejscu na kuchennym blacie, a nawet zabranie ze sobą w podróż. Kuchenki gazowe mają najczęściej od jednej do czterech stref grzejnych.

Przenośne płyty grzewcze, nazywane przez wielu producentów kuchenkami przenośnymi to wyjątkowo mobilne urządzenia. Można je zabrać ze sobą w podróż, a niektóre nawet spakować do biwakowego plecaka. Co ważne, można je także położyć na blacie kuchennym, szczególnie w mniejszych kuchniach. Małe wymiary pozwalające na przyrządzenia dań na jedynym lub dwóch polach grzewczych z chęcią kupowane są do domów letniskowych gdzie nie gotuje się często, do akademików, a także jako przejściowy sprzęt przed zakupem standardowej płyty. Nie brakuje także płyt z trzema lub czterema palnikami, jednak sprzęt ten jest nieco cięższy, zatem trudniejszy w przestawianiu.

Parametry kuchenki gazowej

Parametry techniczno-użytkowe określają specyfikę kuchenki gazowej i pozwalają na porównanie możliwości urządzeń i wybór najlepszego dla nas modelu. Obejmują przy tym zarówno ważne cechy związane z przyłączem gazowym, jak i wiele atrybutów funkcjonalnych, jak choćby liczba pól grzewczych na płycie. Z tymi najważniejszymi warto więc szczególnie się zapoznać. Warto zwrócić uwagę m.in. na gabaryty urządzenia, moc poszczególnych stref grzejnych czy też moc przyłączeniową.

Wymiary kuchenek

Ważnym parametrem przy wyborze kuchenki gazowej jest jej rozmiar, który jest powiązany z liczbą dostępnych palników. Modele jednopalnikowe mogą mieć niewiele ponad 30 cm szerokości i 30 cm głębokości. Największe urządzenia – wyposażone w 4 palniki – mają natomiast ok. 50 cm szerokości i tyle samo głębokości. Wysokość kuchenek jest podobna, niezależnie od liczby palników i wynosi ok. 10 cm. Dzięki temu, nawet dużą, czteropalnikową kuchenkę zmieścimy do bagażnika i możemy zabrać ze sobą w podróż.

Moc stref grzejnych

Moc stref określa, jaką mocą muszą pracować pola grzewcze lub palniki, by przekazać optymalne ciepło umieszonym na nich naczyniom. W kuchence gazowej palnik o najmniejszej średnicy pracuje średnio z mocą ok. 1 kW, nieco większe palniki mogą pobierać jej nawet dwa razy więcej – ok. 2 kW. Największe palniki gazowe pobierają ponad 2 kW mocy.

Przenosne-i-praktyczne-kuchenki-gazowe-101

MPM SMILE-KN-02/1K; MPM SMILE-KN-02/1KB; MPM SMILE-KN-03/1K

Stylowa i modna kolorystyka

Zdecydowanie najpopularniejsze są kuchenki gazowe utrzymane w jasnej – beżowej lub białej kolorystyce, ale na rynku znajdziemy także modele brązowe lub czarne. Pod względem użytkowym nie ma większej różnicy czy korzystamy z białej, czy czarnej kuchenki gazowej. może objawiać się jednak w cenie urządzenia. Niekiedy przyjdzie nam zapłacić więcej za inny design sprzętu.

Przenośne i praktyczne

RAVANSON K-04SNG

Regulacja płomienia

W kuchenkach gazowych wykorzystywane jest sterowanie mechaniczne. Pozwala ono na obsługę urządzenia za pomocą pokręteł, przycisków czy regulatorów mocy. Umieszczone są one często na dole lub z boku płyty gazowej tak, aby regulacja nie kolidowała z przesuwaniem naczyń po rusztach. Sterowanie mechaniczne jest najmniej zaawansowanym sposobem ustawienia mocy grzania, jednak szczególnie w wypadku płyt gazowych i palników regulacja ta jest bardzo ergonomiczna.

2021-05-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket