Strona domowa / OGRÓD NARZĘDZIA / Artykuły / Zielona energia

STIGA

Zielona energia w ogrodzie

Zielona energia

Rozmowa z Łukaszem Grzankowskim – marketing & e-commerce managerem w firmie STIGA sp. z o.o.

 

Redakcja: Zarówno zeszłoroczna, jak i obecnie panująca sytuacja związana z pandemią spowodowała ograniczenia w podróżowaniu i codzienną niepewność, co bezpośrednio przekłada się na to, że więcej czasu spędzamy w domach. Jak wpłynęło to na rynek urządzeń ogrodniczych?

Łukasz Grzankowski: Ze względu na pandemię każdy z nas musiał dostosować swój dotychczasowy styl życia do nowej sytuacji. Poniekąd zmuszeni ze względu na bezpieczeństwo swoje, najbliższych i na obowiązujące obostrzenia większość czasu spędzamy w domach, przez co zaczęliśmy mocniej doceniać przestrzeń wokół nas. Każdy stara się, by żyło mu się w tych nowych warunkach jak najlepiej. Bardziej zauważamy także znaczenie troski o zdrowie psychiczne, potrzeby relaksu, odcięcia od stresu. I staramy się tworzyć właściwą do tego przestrzeń wokół siebie – bardzo często w ogrodach, przydomowych terenach zielonych czy na balkonach. Mamy więcej czasu, by zadbać o ich wygląd, a niezastąpiony jest przy tym odpowiedni sprzęt ogrodniczy. Można zatem powiedzieć, że pandemia dała nam wszystkim nowe spojrzenie na ogrodnictwo – już samo wykonywanie zadań, by zieleń wkoło nas cieszyła oko i dawała miejsce do relaksu, stało się przyjemnością dla Polaków spędzających większość czasu w domach.

W jaki sposób zmiana pór roku (sezonowość) wpływa na sprzedaż urządzeń ogrodniczych na polskim rynku?

Mamy to szczęście, że nasza firma może zaoferować odpowiedni sprzęt klientom przez cały rok – niezależnie od sezonu wciąż ułatwiamy im realizację zadań wokół domu – zarówno w zakresie pielęgnacji ogrodu, jak i porządku przydomowego. Narzędzia STIGA zdadzą egzamin zarówno w szczycie sezonu ogrodniczego, jak i poza nim, np. jesienią – podczas przycinania czy zbierania liści, zimą – kiedy pomogą odśnieżyć ścieżki lub podjazdy czy wczesną wiosną – podczas prac przygotowawczych po zimie. W naszej gamie urządzeń znajdują się także wielozadaniowe traktory, które sprawdzą się przez cały rok dzięki zastosowaniu akcesoriów na każdy sezon. Jesteśmy jedyną firmą na polskim rynku, która oferuje rozwiązania dla domu i ogrodu na wszystkie pory roku.

Jednym z najpopularniejszych trendów w narzędziach ogrodniczych jest zastosowanie zasilania akumulatorowego. STIGA w ostatnim czasie w znacznym stopniu rozbudowała ofertę sprzętu bezprzewodowego. Jak ona obecnie wygląda i czym wyróżniają się te produkty?

Wzrost zainteresowania sprzętem akumulatorowym wśród klientów i producentów to bardzo widoczny trend. I słuszny, biorąc pod uwagę jego atuty. Nasze nowoczesne urządzenia są niezwykle wydajne, ciche, łatwe w pracy, a także ekologiczne. Oferujemy je w trzech gamach, w zależności od potrzeb danego użytkownika i wymagań jego ogrodu. Seria Essential (seria 100) została opracowana specjalnie dla hobbystycznych ogrodników oraz tych, którzy chcą szybko i łatwo uzyskać oczekiwany efekt. Narzędzia Experience (seria 500 i 700) są przeznaczone dla bardziej doświadczonych ogrodników oraz zróżnicowanych, intensywniejszych i trudniejszych zadań, a Expert (seria 900) to nasze najmocniejsze i najbardziej funkcjonalne urządzenia do pracy w ogrodzie, spełniające wymagania profesjonalnych ogrodników. Każda z serii zawiera wszystkie urządzenia pozwalające na kompleksową pielęgnację ogrodu i dotarcie w każdy jego zakątek bez plączących się kabli czy emisji spalin. Nasze urządzenia napędzane są innowacyjną technologią E-Power. Jest ona niezwykle wydajna, m.in. ze względu na wykorzystanie w akumulatorach zaawansowanego układu elektronicznego, który dostosowuje moc wyjściową do urządzenia, w którym się znajdują. Z punktu widzenia użytkownika ta technologia ma jeszcze jedną dużą zaletę – akumulatory są kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami z danej serii, a także ze sprzętami z serii 500, 700 i 900. Ponadto narzędzia są naprawdę bardzo efektywne – nasze najwydajniejsze kosiarki akumulatorowe pozwalają na skoszenie nawet do 1300 m² trawnika na jednym ładowaniu.

 

Zielona energia

Wzorem branży motoryzacyjnej akumulatorowa rewolucja w ogrodzie obejmuje nie tylko elektronarzędzia, ale i pojazdy ogrodowe, takie jak traktory akumulatorowe z serii E-Ride.

Silniki elektryczne zawitały nawet do traktorów ogrodowych. W ofercie marki STIGA znajdziemy dwa takie modele. Jakim zainteresowaniem cieszą się wśród klientów?

Zastosowanie akumulatorów w traktorach ogrodowych z jednej strony wpisuje się w trend takiego zasilania urządzeń, a z drugiej to odpowiedź na zapotrzebowanie na rozwiązania proekologiczne. Dzięki naszemu stałemu rozwojowi innowacji dostarczamy rozwiązanie bardzo intuicyjne w obsłudze i niezbyt skomplikowane w konserwacji. Nic więc dziwnego, że nasze traktory zasilane akumulatorowo cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, tym bardziej że wszystkie ich zalety idą w parze z rozsądną ceną. Oferują użytkownikom bezstresową jazdę bez spalin, a dedykowana aplikacja umożliwia wgląd w bardziej zaawansowane funkcje usprawniające koszenie i ułatwiające zarządzanie maszyną, takie jak kontrolowanie i planowanie czynności konserwacyjnych, sprawdzanie stanu baterii, czasu koszenia i innych parametrów, a nawet możemy skontaktować się z naszym dilerem, udostępniając mu informacje o stanie traktora. Z poziomu smartfona możemy zatem bardzo łatwo kontrolować najważniejsze informacje dotyczące urządzenia.

W dzisiejszym świecie znaczącym trendem jest także automatyzacja. W ten nurt doskonale wpisują się roboty koszące. Jaka jest ich przewaga nad standardowymi kosiarkami?

Pielęgnując swój ogród, każdy użytkownik naszego sprzętu ma do tego inne podejście, a my umożliwiamy mu realizację indywidualnych oczekiwań dzięki sprzętowi STIGA. Są osoby, które koszenie trawnika traktują jak swojego rodzaju weekendowy rytuał, ale wśród naszych klientów są także osoby, które cenią sobie oszczędność czasu i wygodę, jakie zapewniają roboty koszące. Dla każdego znajdzie się odpowiedni sprzęt w naszej gamie. Robot automatycznie wykona za nas pracę zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. To z pewnością duża wygoda, ale nie tylko – to przede wszystkim gwarancja zawsze perfekcyjnego trawnika, który strzyżony jest regularnie kilka razy w tygodniu. Każde koszenie to również naturalne nawożenie – robot koszący nie zbiera ścinków trawy, tylko zostawia je na trawniku, a one, szybko się rozkładając, zapewniają dodatkowe wzmocnienie substancjami odżywczymi. Właściciel robota zyskuje zatem nie tylko czas, który poświęciłby na koszenie trawy, ale także piękny, zawsze perfekcyjnie ścięty trawnik – zielony dywan. Obsługa robotów jest bardzo wygodna – poprzez intuicyjną aplikację mobilną można zaprogramować urządzenie, które następnie działa zgodnie z ustalonym harmonogramem. To pełna automatyzacja w obszarze pielęgnacji trawnika.

 

Zielona energia

Elektronarzędzia ogrodowe E-Power są dostępne w trzech seriach – Expert, Experience oraz Essential. Każda z nich oferuje inną wydajność i są dopasowane do wymagań innych użytkowników.

Czy z perspektywy producenta da się odczuć, aby wpływ na zainteresowanie ogrodowym sprzętem elektrycznym miała rosnąca popularność domowych instalacji fotowoltaicznych?

Z pewnością zauważamy wzrost zainteresowania urządzeniami elektrycznymi i akumulatorowymi wśród osób, które zainwestowały w podobną instalację. Wynika to nie tylko ze względu na „darmową”, odnawialną energię, ale też trend ekologiczny – jeśli ktoś zdecydował się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, to przeważnie konsekwentnie decyduje się także na bardziej ekologiczny sprzęt zasilany akumulatorowo.

Jak na tle akumulatorowej rewolucji mają się maszyny z silnikami spalinowymi? Jaka przyszłość czeka ten segment rynku?

Udział urządzeń akumulatorowych w rynku sprzętu ogrodniczego wzrasta dynamicznie w stosunku do narzędzi z napędem spalinowym. Z pewnością nie zostaną one wyparte zupełnie, ale urządzenia akumulatorowe będą dalej umacniać swoja pozycję, ponieważ kuszą nie tylko łatwością użytkowania, ale też brakiem emisji spalin, hałasu oraz spójnością z ważnym dla środowiska i społeczeństwa trendem ekologicznym. Co ważne, z roku na rok sprzęt akumulatorowy jest udoskonalany – wzrasta jego wydajność, by jeszcze lepiej mógł on realizować zamierzone przez użytkownika zadania.

 

2021-04-29
Niewiński Gabriel
x

Kontakt z redakcją

© 2022 InfoMarket