Szklane i ceramiczne czajniki elektryczne

Szklane i ceramiczne

Wzornictwo to jeden z najważniejszych aspektów decydujących o wyborze czajnika elektrycznego, a wpływa na nie m.in. zastosowany materiał. Jednym z ostatnich trendów jest wzrost popularności szklanych i ceramicznych czajników elektrycznych.

Część właściwości tych materiałów jest podobna, jednak pod względem wzorniczym są one kierowane raczej do różnych typów konsumentów. Podczas gdy modele szklane reprezentują raczej nowoczesne wzornictwo, to ceramiczne zdobędą serca wszystkich miłośników klasycznego stylu.

Właściwości ceramiki

Pod względem wzornictwa czajniki ceramiczne nawiązują do klasycznych imbryków do parzenia herbaty. To właśnie ze względu na charakterystyczny wygląd jest to jedna z najbardziej jednorodnych podgrup czajników. Mają one płaski element grzejny, a pojemność wynosi od 0,6 l do 1,5 l. Charakterystyczną cechą, obok kształtu, jest powierzchnia czajnika. Może być jednolita, ale bardzo często znajdziemy na niej różne kształty, a nawet charakterystyczne, malowane zdobienia. Czajniki wykonane są z ceramiki najlepszej jakości, dzięki czemu nie nagrzewają się tak jak szkło i łatwo je utrzymać w czystości – wystarczy roztwór ciepłej wody i płynu do naczyń. Niektórzy producenci oferują urządzenia, które są sprzedawane w zestawie z zastawą stołową dobraną pod względem wzorniczym do urządzenia. Ze względu na wzornictwo większość modeli nie ma wskaźników poziomu wody, a pokrywka jest podnoszona ręcznie. Ceramika jest także cięższa niż np. szkło albo tworzywa sztuczne. Wśród zalet, oprócz wyjątkowego wyglądu, warto wymienić długie utrzymywanie temperatury wody oraz brak wpływu na jej smak i zapach, łatwe czyszczenie i dobre tłumienie dźwięków. Dlatego czajniki ceramiczne są cichsze.

Czajniki ze szkła

Nawiązują do minimalistycznego i zarazem nowoczesnego designu. W tego typu urządzeniach dzbanek wykonany jest z dobrej jakości szkła hartowanego, które bardzo często łączone jest np. ze stalowymi elementami wykończenia. Pojemnością i parametrami nie różnią się od pozostałych urządzeń. W modelach szklanych producenci często stosują kolorowe podświetlenie wnętrza urządzenia, dzięki czemu czajnik zyskuje na walorach wizualnych. Użycie szkła jako materiału ma kilka zalet. Przede wszystkim w żaden sposób nie wpływa ono na smak wody. Jest również funkcjonalne – wystarczy rzut oka i wiemy, czy czajnik trzeba napełnić. W modelach takich nie brakuje również nowoczesnych rozwiązań, np. regulacji temperatury wody czy pokrywki podnoszonej po naciśnięciu przycisku. Szkło również całkiem dobrze utrzymuje temperaturę, jednak znacznie się nagrzewa, więc obudowa po zagotowaniu wody będzie gorąca.

Ważne cechy czajnika

Do takich istotnych przymiotów czajnika można zaliczyć jego wielkość (szerokość, wysokość), długość kabla czy z pozoru błahy, ale jakże ważny kolor czy kształt. Dodajmy, że przedstawione poniżej parametry są w pewnym sensie także wyznacznikami jakości sprzętu i na pewno pozwalają na porównanie modeli i wybranie tego najlepszego.

2021-03-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket