Strona domowa / / Artykuły / Domowe

Domowe osuszacze powietrza

Domowe

Często zdarza się tak, że w pomieszczeniach jest zbyt duża wilgotność, wówczas potrzebny jest osuszacz, który uchroni ściany przed grzybem czy pleśnią lub wysuszy szybciej pranie. Wiele z nich ma atrakcyjne dodatkowe opcje lub wyposażenie, jak oczyszczanie powietrza czy lampa UV.

Osuszacz przydaje się tam, gdzie mamy za dużą wilgotność, np. w piwnicy, na poddaszu, w łazience, w pralniach, w domku letniskowym, w czasie remontu. W sytuacjach ekstremalnych, np. zalania piwnic i pomieszczeń gospodarskich, są szybkim sposobem na usunięcie szkód. Są alternatywą dla pochłaniaczy wilgoci – usuwają znacznie więcej wody.

Skutki za dużej wilgotności powietrza dla zdrowia

Wilgotność powyżej optymalnego zakresu (40– 60 proc.) powoduje duszności, uczucie dyskomfortu i zmęczenia. Zbyt wysoki poziom wilgoci jest skutkiem wielu czynników. Duża rolę odgrywają tu niewłaściwa wentylacja oraz duża wilgotność oraz pora roku. O ile suche powietrze jest przez nas odczuwalne, ale niezauważalne, o tyle skutki wilgoci widać od razu. Po dłuższym czasie w pomieszczeniach, w których skrapla się woda, pojawiają się pleśń i grzyby, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie.

Wilgoć ma również negatywny wpływ na przedmioty domowe: drewniane meble, boazerię, książki, obrazy, sprzęt elektroniczny, a nawet żywność. Urządzenia w metalowych obudowach niezabezpieczonych warstwą antykorozyjną są bardziej podatne na rdzewienie.

Powietrza nie da się osuszyć tylko przez jego podgrzewanie, potrzebna jest też odpowiednia wentylacja. Podnoszenie temperatury powietrza i eliminacja wilgoci w nim zawartej to dwa różne procesy.

Wilgotność a temperatura

Dlaczego samo podgrzanie powietrza nie powoduje usunięcia znajdującej się w nim wilgoci? Jest to wynikiem właściwości powietrza i temperatury. W powietrzu gromadzą się cząsteczki wody, a im większa temperatura, tym więcej wilgoci może „pomieścić” cząsteczka powietrza. W wypadku spadku temperatury zmniejsza się również zdolność „magazynowania” wilgoci. Przy określonej temperaturze powietrze może być nasycone parą wodną, tzn. zawierać maksymalną jej ilość. Niestety, w sezonie jesienno-zimowym bardzo ciężko jest usunąć jej nadmiar z remontowanych pomieszczeń z powodu niskich temperatur, które zmniejszają szybkość parowania wody. To z kolei powoduje skraplanie się wody na różnych powierzchniach. Tak więc samo podniesienie temperatury nie wystarczy – trzeba skorzystać z pomocy osuszacza.

Wilgotność powietrza jest to zawartość pary wodnej w powietrzu. Wyróżnia się wilgotność bezwzględną (ilość pary zawartej w 1 m3 powietrza wyrażona w kg/m3) i względną, określoną stosunkiem rzeczywistej ilości pary do maksymalnej (podawana w procentach).

Jak działają przenośne osuszacze kondensacyjne?

Powszechnie stosowanymi urządzeniami są przenośne osuszacze kondensacyjne, które skutecznie likwidują wilgoć w pomieszczeniach. Osuszanie kondensacyjne polega na wykraplaniu pary wodnej z powietrza przez schładzanie go poniżej punktu rosy (punkt rosy to temperatura, przy której następuje wytrącanie się z powietrza kropel wody). Uzyskana w wyniku wykroplenia na parowniku woda zostaje odprowadzona do zbiornika, a osuszone powietrze jest wydmuchiwane w temperaturze o kilka stopni wyższej od temperatury zassanego powietrza (zazwyczaj suche powietrze jest o 3–8 °C cieplejsze).

Osuszacze kondensacyjne są wygodne w użytkowaniu. Można wśród nich wyróżnić bardzo wydajne modele, przeznaczone głównie do stosowania w przemyśle, jak również mniejsze, dostosowane do typowo domowych potrzeb. Jednak bez względu na to, gdzie osuszacz będzie stosowany, należy zwrócić uwagę na jego budowę, wyposażenie i odpowiednią eksploatację.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli osuszaczy kondensacyjnych dopasowanych do spełniania określonych zadań. Osuszacz kondensacyjny składa się ze sprężarkowego układu chłodniczego, wentylatora, elektronicznego układu sterującego, zbiornika kondensatu (skroplin) i filtra. Ważnym elementem automatyki jest higrostat, który wyłącza osuszacz, kiedy wilgotność spadnie poniżej ustawionej wartości. Osuszacze mają także czujnik zapełnienia zbiornika na wodę, który przerywa pracę do momentu jego opróżnienia.

Osuszacze kondensacyjne sprawdzają się najlepiej temperaturze ok. 20 °C i 50–80 proc. wilgotności. Osiągają wtedy najlepszą wydajność, dzięki czemu koszty ich eksploatacji są mniejsze. Jeśli urządzenie będzie pracowało zawsze w warunkach poniżej 10–15 °C, warto zastanowić się nad odwilżaczem adsorpcyjnym.

Osuszacze adsorpcyjne

Osuszacze adsorpcyjne usuwają wodę z powietrza przez pochłanianie jej przez materiały higroskopijne. Wykorzystują zjawisko adsorpcji, czyli gromadzenia się wody na powierzchni adsorbentu. Charakteryzują się małą, lecz stałą wydajnością, niezależną od temperatury, polecane są zarówno do zimnych, jak i ciepłych pomieszczeń. W swoim działaniu przypominają pochłaniacze wilgoci. Główną różnicą jest fakt, że środek chemiczny w osuszaczu adsorpcyjnym jest regenerowany w czasie cyklu pracy i nie wymaga wymiany.

2021-03-07
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket