CANAL+

Dekoder Canal+ Box 4K

Dekoder

W redakcji mieliśmy możliwość przetestowania pierwszego dekodera sieciowego platformy Canal+ z systemem Android TV, atrakcyjnymi funkcjami i bogatą ofertą filmową serwisów dostępnych wcześniej w usługach Canal+ telewizja przez Internet i Premiery Canal+. Nowościami są zastosowanie wyszukiwania głosowego, będącego odpowiednikiem Asystenta Google, i dostęp do serwisów Google.

Testowany dekoder Canal+ Box 4K można dołączyć do dowolnego telewizora (HD Ready, Full HD 1 i Ultra HD) czy monitora 2 ze złączem HDMI. Pełni on wtedy funkcję monitora. Oczywiście, najlepiej jest, gdy będzie to telewizor Ultra HD 4K HDR, ponieważ otrzymamy wtedy najlepszą jakość obrazu przy oglądaniu materiałów wideo 4K. Na niewielkiej obudowie (17,5 × 12,5 × 3,5 cm) nie znajdziemy wyświetlacza ani przycisków funkcyjnych. Trzeba chronić pilot, aby nie uległ uszkodzeniu i mieć baterie w zapasie na wypadek wyczerpania, ponieważ nie uruchomimy wtedy dekodera. Stan włączenia odbiornika jest sygnalizowany niebieskim paskiem LED. 

Dekoder

Złącza przyłączeniowe

Z tyłu obudowy umieszczone są gniazda 3 do dołączenia: telewizora (HDMI), anteny TV naziemnej (Ant in), kabli: optycznego audio (S/PDIF) i sieciowego (LAN) oraz zasilacza (12 V / 1 A). Złącze USB nie jest wykorzystywane.

Dobrym rozwiązaniem jest dodanie tunera DVB-T/T2, który umożliwi oglądanie telewizji na żywo, szczególnie przy awarii łącza internetowego, co się często zdarza. Szkoda, że nie dodano wskaźnika sygnału DVB-T do optymalnego ustawienia anteny.

Dla posiadaczy kina domowego dużym udogodnieniem jest łącze optyczne, aby odtwarzać dźwięk wielokanałowy ścieżek filmowych, które zdecydowanie podnoszą poziom emocji. Zadbano także o efekty świetlne, jeśli jest się posiadaczem oświetlenia Philips Hue.

Minimalistyczny pilot

Minimalistyczny

Przy pierwszym uruchomieniu dekodera zgrabny pilot z mikrofonem należy sparować z dekoderem. Do komunikacji z dekoderem wykorzystuje on fale radiowe Bluetooth (zamiast podczerwieni). Pilota nie trzeba kierować w stronę dekodera. Do obsługi dekodera ma jedynie kilka przycisków: włącznik zasilania, wyboru ekranu aplikacji, regulacji głośności, wyboru menu głównego, pierścień nawigacyjny z przyciskiem potwierdzenia wyboru funkcji oraz funkcję cofania. Nowością jest przycisk wyszukiwania głosowego z Asystentem Google.

Jakość obrazu i HDR

Płynność odtwarzania obrazu jest zależna od obciążenia łącza internetowego. Funkcja „Jakość wideo” w trybie automatycznym (zamiast „najwyższym”) dopasowuje rozdzielczość obrazu do szybkości łącza internetowego zapobiegając „zatrzymywaniu” się obrazu. Dekoder dekoduje sygnały wideo HDR10 i HLG, a więc obraz będzie miał większą dynamikę, co przełoży się na więcej elementów widocznych w ciemnych i jasnych scenach w telewizorze z funkcją HDR.

Co potrafi asystent głosowy?

Po raz pierwszy zastosowano w dekoderze wyszukiwanie głosowe w oparciu o Asystenta Google. Jest to bardzo wygodna funkcja przy wyszukiwaniu filmów czy seriali w „wypożyczalni filmów Canal+”. Wystarczy powiedzieć np. „Pisarze. Serial na krótko”, a na ekranie pojawi się ekran z okładką filmu i jego opisem. Nie tracimy czasu na przeszukiwanie kategorii filmów w „kafelkach”. Jeżeli asystent nie znajdzie filmu w aplikacji Canal+, wyszukuje informacje na YouTube. Oczywiście, na YouTube wyszukiwane są informacje z dowolnej tematyki. Asystent odpowiada także głosowo na pytania, np. dotyczące pogody. Działa bardzo szybko, prawie natychmiast przetwarza komendy na napisy i wyświetla odpowiedź.

Organizacja menu

Przy tak dużej ofercie programowej udało się zbudować proste w obsłudze menu z takimi działami jak „Strona główna Canal+”, „Odkrywaj”, „Telewizja na żywo”, „Moje aplikacje”. Strona główna Canal+ 4 umożliwia dostęp do wielu propozycji filmowych przygotowanych przy pomocy zaawansowanego systemu rekomendacji wspieranego przez redakcję Canal+, która codziennie poleca użytkownikom najciekawsze pozycje filmowe do obejrzenia, uwzględniając takie kategorie jak „Wybrane dla ciebie”, „Nowości filmowe”, „Najpopularniejsze seriale”, „Produkcje oryginalne Canal+”, „Nowości ze świata sportu”, „Skróty meczów Ekstra klasy” 5, „Cudze chwalicie, swego nie znacie” czy okazjonalne, jak „Halloween dla dorosłych”.

Organizacja

Telewizja na żywo

To kanały strumieniowane (76 kanałów TV) i telewizja DVB-T 6. Nie ma klasycznego EPG (przewodnika po programach). Program telewizyjny zastąpiony został podziałem na konkretne kategorie: Filmy, Seriale, Dzieci, Informacyjne, Dokumenty, Rozrywka, Muzyka. Wybierając daną kategorię, np. filmy, widzimy miniatury (sceny z filmu generowane w czasie rzeczywistym) filmów odtwarzanych w tym czasie na wszystkich kanałach z oznaczeniem, jak są zaawansowane czasowo. Możemy je oglądać od początku.

Przy oglądaniu kanałów telewizyjnych strumieniowanych można odtwarzać wybrane programy wyemitowane w telewizji nawet do 14 dni wstecz, cofać i pauzować ulubione programy na żywo. Najczęściej są to programy, które odbyły się do 8 godzin wcześniej 7. Możemy zobaczyć także, co będzie w kolejnych godzinach w danej kategorii.

Dla osób z podzielną uwagą funkcja Multi View 8 w kategorii ulubione umożliwia podgląd czterech kanałów. Dźwięk jest odtwarzany po wybraniu konkretnego okna.

Telewizja

Kontynuuj odtwarzanie na drugim ekranie

Wygodną funkcją jest kontynuowanie oglądania na drugim ekranie, np. laptopa w zasięgu Internetu. Wystarczy zalogować się na stronie https://www.canalplus.com/pl za pomocą danych konta (adresu e-maila i hasła, za pomocą których logujemy się w dekoderze). W rubryce „Kontynuuj oglądanie” pojawią się ikony filmów, których oglądanie przerwano.

Moje aplikacje

Funkcja ta umożliwia dostęp do fabrycznie zainstalowanych serwisów: Google Play Movies, YouTube, Netflix, Premiery Canal+, Google Play Games i Google Play Music. Ze sklepu Google Play można pobrać aplikację zgodną z Android TV. W serwisach Premiery Canal+, Netflix i YouTube znajdziemy bogatą ofertę filmów 4K.

Współpraca ze smartfonem

Bardzo wygodną funkcją jest Chromecast. Po sparowaniu telefonu z dekoderem własne materiały wideo, zdjęcia czy filmy z aplikacji na smartfonie można odtwarzać na telewizorze. Można wyświetlać też obraz z innych aplikacji, które oznaczone są logiem funkcji Chromecast.

Warunki użytkowania

Przed kupnem dekodera Canal+ Box 4K warto zapoznać się z warunkami użytkowania. Dekoder oferowany jest bez umowy w cenie 299 zł. Po zakupie urządzenie przechodzi na własność użytkownika i można korzystać z jego funkcji, zasobów i aplikacji nawet wtedy, gdy nie posiada się żadnej aktywnej subskrypcji usługi „Canal+ telewizja przez Internet”. W cenie zakupu urządzenia uwzględniony jest dostęp do wszystkich czterech pakietów Canal+: Film, Sport, Fun& Info, Kids (wartość 135 zł) lub można opłacać tylko określony pakiet, np. Film. Z oferty „Canal+ telewizja przez Internet” s tandardowo można korzystać na dwóch ekranach w tym samym momencie.

Podsumowując, jest to udany dekoder z nowymi możliwościami. W czasie testów współpracował ze starszym telewizorem Full HD marki Philips i monitorem LG 29UM69G (format obrazu 21:9). Dużą frajdą było oglądanie filmów realizowanych w kinowym formacie 9. Dekoder działał stabilnie, praktycznie ani razu się nie zawiesił się tak, że trzeba było go resetować. Wybieranie funkcji, kafelków odbywa bez zwłoki. Jedynie uruchamianie dekodera trwa długo, charakterystycznie dla odbiorników z Androidem TV. Atutami są wyszukiwanie głosowe materiałów wideo z aplikacji Canal+ i funkcja Chromecast oraz dostęp do atrakcyjnych filmów 4K Canal+ (już niedługo) i Netflixa.

2020-12-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket