Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Odtwarzacze multimedialne wideo 4K

Odtwarzacze multimedialne wideo 4K

Coraz więcej jest telewizorów Ultra HD 4K o dużych przekątnych – powyżej 55 cali. Są one drogie, ale można nabyć tańszy model i dokupić dobry odtwarzacz multimedialny 4K. To także bardzo dobre rozwiązanie dla zwolenników projektorów w kinie domowym.

W sklepach jest atrakcyjna oferta odtwarzaczy multimedialnych 4K – od modeli budżetowych do 1000 zł po rozwiązania klasy hi-end w cenach 2000 – 3000 zł. Odtwarzacze multimedialne współpracują z telewizorami, monitorami, projektorami. Są źródłem filmów z najlepszą jakością obrazu i dźwięku, a więc Ultra HD 4K o rozdzielczości obrazu 3840 × 2160 pikseli z poszerzoną paletą kolorów i zwiększoną dynamiką obrazu (HDR), w tym Dolby Vision. Dźwięk także może być w najlepszym standardzie: Dolby Atmos, DTS:X (tzw. obiektowym) albo wielokanałowym – DTS-HD Master Audio lub Dolby Digital+.

Odtwarzacze multimedialne wideo 4K

Rodzina urządzeń: odtwarzacze Zappiti Pro 4K HDR, Zappiti Mini 4K i zestaw dysków Zappiti NAS.

Rodzina odtwarzaczy Zappiti 4K

Firma Zappiti oferuje rodzinę wysokiej klasy urządzeń 4K HDR: Mini, One SE, Duo i wersja Pro. Najwyższy model – Zappiti Pro 4K HDR otrzymał wyróżnienie EISA 2020 – 2021 dla najlepszego odtwarzacza multimedialnego kina domowego. Poszczególne modele różnią się złączami i nośnikami do przechowywania filmów, a także układami do przetwarzania obrazu i dźwięku. Poniżej ich krótka charakterystyka.

Rodzina odtwarzaczy

Zappiti Pro 4K HDR otrzymał wyróżnienie EISA 2020 – 2021 dla najlepszego odtwarzacza multimedialnego kina domowego.

Złącza łącza i nośniki

Zappiti Mini 4K HDR to kompaktowy odtwarzacz o niewielkich rozmiarach, do którego można dołączyć twardy dysk zewnętrzny. Model One 4K HDR wyposażono w kieszeń na dysk twardy SATA HDD 3,5 cala, a Duo 4K HDR ma podwójną kieszeń na 3,5-calowe dyski o łącznej pojemności 32 TB z możliwością ich wymiany w czasie pracy urządzenia. Zappiti Pro 4K HDR ma także dwie kieszenie dla dysków SATA HDD 3,5 cala i high-endowy zasilacz .

Odtwarzacze są wyposażone są w złącze HDMI 2.0a, aby zapewnić optymalne odtwarzanie treści wideo 4K 60p i HDR. W wersji Zappiti One SE 4K HDR są dwa wyjścia HDMI, w tym jedno tylko z sygnałem audio dla zapewnienia jego najlepszej jakości. Liczne są złącza USB – od 3 do 7 w zależności od wersji odtwarzacza. Wydajną komunikację w sieci zapewniają łącza Wi-fi5G oraz ethernetowe 1 GB.

Złącza łącza

Za pomocą funkcji Zappiti Music można odtwarzać doskonałej jakości muzykę.

Odtwarzanie wideo i audio

Odtwarzacze marki Zappiti wyróżniają się czterordzeniowymi procesorami Realtek RTD 1295 (64-bitowymi), z pamięciami RAM 2 GB DDR4 i flash 16 GB.

Odtwarzane mogą być z dokładnością 10-bitową sygnały wideo (1024 poziomy odcieni, 8-bitowe tylko 256 poziomów) zgodne z przestrzenią kolorów standardu REC. 2020. Maksymalny bitrate dla sygnałów HEVC wynosi 350 Mbit/s. Ich specyfikacja umożliwia odtwarzanie materiałów HDR.

Przy pomocy funkcji Zappiti Real Cinema można odtwarzać filmy z szybkością 24 kl./s lub z oryginalną szybkością płyt Blu-ray – 23,976 kl./s.

Funkcja Zappiti MagicPixel v2 dzięki usuwaniu przeplotu i lepszemu przeskalowaniu do rozdzielczości 4K poprawia jakość obrazu materiałów wideo HD.

Odtwarzanie

Funkcja Zappiti MagicPixel v2 znacznie poprawia szczegółowość obrazu.

Funkcje użytkowe i aplikacje

W odtwarzaczach 4K Zappiti na uwagę zasługuje kilka funkcje użytkowych.

Zappiti Media Center V4 to interfejs do wygodnego przeglądania zasobów filmów i seriali odtwarzanych z urządzeń z domowej sieci, umożliwiający przeglądanie okładek z wieloma informacjami.

Zappiti Media Video 4K to aplikacja na tablety i smartfony z systemami Android i iOS przeznaczona do sterowania odtwarzaczami Zappiti (4K i 4K HDR).

Za pomocą Zappiti Video Control można zarządzać swoją kolekcją filmów bezpośrednio na tablecie lub smartfonie. Na przykład, jeśli użytkownik zmieni okładkę filmu, obraz zostanie natychmiast zmodyfikowany na wszystkich odtwarzaczach Zappiti w domu. Można także wyświetlić wirtualnego pilota, aby kontrolować swoje odtwarzacze multimedialne Zappiti.

Funkcja Zappiti Share (multiroom) udostępnia pliki zgromadzone na wewnętrznym lub zewnętrznym twardym dysku innym odtwarzaczom Zappiti. Za pomocą aplikacji Zappiti Music Control można sterować odtwarzaniem muzyki z odtwarzacza multimedialnego Zappiti ze smartfona lub tabletu (iOS lub Android) bez potrzeby korzystania z telewizora.

Funkcja AirPlay Mirroring umożliwia przesyłanie materiału audio, zdjęć i wideo ze smartfona do odtwarzacza Zappiti przez sieć Wi-Fi.

Funkcje użytkowe

Pojedynczy NAS RIP 4K HDR pozwala na zapisanie do 120 000 płyt CD, 12 000 płyt DVD, 2000 płyt Blu-ray lub 1000 tytułów 4K UHD.

Odtwarzacze Android TV BOX

Popularne są odtwarzacze multimedialne 4K z systemem Android TV w cenie od kilkuset do ponad 2000 zł.

Zidoo Z1000 Pro to odtwarzacz sieciowy 4K z najwyższej półki z kieszenią na dysk HDD w cenie ponad 2000 zł. Produkty marki Zidoo od lat zaliczane są do grona najbardziej zaawansowanych i wszechstronnych urządzeń Android TV Box. Producent, jako jeden z pierwszych na rynku, w najnowszej generacji swoich urządzeń wprowadził obsługę Dolby Vision i HDR10+. Zidoo Z1000 Pro korzysta z najnowszego układu Realtek RTD 1619, obsługuje HDMI 2.0a i odtwarzanie plików 4K UHD, obrazów z płyt BD/UHD/DVD ISO i 3D ISO, dekodowanie dźwięku wielokanałowego HD-Audio i bezstratnych plików audio z dźwiękiem w jakości 24 bit / 192 kHz. Odtwarzacz działa w oparciu o system Android 9.0 Pie.

Drugim przykładem dobrze wyposażonego modelu Android TV jest HiMedia Q10 Pro, także z kieszenią na dysk 3,5 cala. Odtwarzacz wyposażono w procesor Hi- Silicon Hi3798M V200 firmy Huawei, zaprojektowany specjalnie do odtwarzania wideo w najlepszej jakości HDR10, dzięki czemu na telewizorze zgodnym z tym standardem otrzymamy obraz o szerokim zakresie tonalnym, głębokiej czerni, jeszcze bardziej realistyczny, jaśniejszy i szczegółowy. HiMediaQ10 Pro obsługuje formaty 192 kHz / 24 bity dźwięku wielokanałowego LPCM 5.1/7.1 FLAC. Zapewniono łączność bezprzewodową Wi-fioraz funkcje Miracast i Airplay, umożliwiające strumieniowanie filmów i klonowanie ekranu smartfona na ekranie telewizora. Odtwarzacz może być obsługiwany za pomocą aplikacji HiControl.

Odtwarzacze

Atrakcyjny jest sposób prezentacji filmów zgromadzonych na dysku.

Odtwarzacz Apple TV 4K 64 GB

Apple TV 4K 64 GB to piąta generacja przystawki TV sygnowanej logiem jabłuszka. Niewielkie wymiary obudowy (10 × 10 × 3,5 cm) powodują, że zajmuje niewiele miejsca przed telewizorem. Ma tylko złącze HDMI i Ethernet. Atrakcyjny jest niewielki pilot z touchpadem. Najnowszy procesor A10X Fusion dekoduje materiały wideo 4K, a złącze HDMI 2.0a3 umożliwia przesyłanie sygnału 4K z HDR Dolby Vision i HDR10 do telewizora. Są łącza bezprzewodowe Bluetooth i Wi-Fi. Obsługiwane są standardy dźwięku Dolby Digital 5.1 i Dolby Digital Plus 7.1. Z aplikacji wideo na uwagę zasługują Netflix, Apple TV+, Amazon Prime, są też inne. Dużą zaletą Apple TV 4K jest możliwość wykorzystania tej przystawki jako centralki „inteligentnego” domu w standardzie Apple HomeKit.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odtwarzacza multimedialnego?

Do najważniejszych cech odtwarzacza multimedialnego należą:

 • system operacyjny – Android (wersje 7, 8, 9), Linux;
 • procesor – p odawane s ą n azwa p roducenta, liczba rdzeni (dwa lub cztery), częstotliwość zegara;
 • pamięć – rodzaj pamięci RAM (typowo 1, 2 GB) i flash (16, 32, 64 GB);
 • wbudowane serwery – Samba, FTP;
 • dekodery audio – DTS, AC-3, E-AC-3, DTS-HD, Dolby TrueHD, DTS:X i Dolby Atmos;
 • kodeki wideo – HEVC wersja (H.265), 10 bit, AV9 (TV 8K);
 • łącza bezprzewodowe – WLAN 802.11bgn 2,4 GHz, WLAN 802.11ac 5 GHz, Bluetooth;
 • złącza wideo – HDMI 2.0a, 1.4, USB 3.0, USB 2.0;
 • złącza audio – koaksjalne, optyczne, słuchawkowe, jack, XLR, RCA;
 • tunery TV – DVB-T2, DVB-C, DVB-S; „„serwisy – VoD, Netfix, YouTube, Kodi, Google Play;
 • obsługa 4K (UHD) – 4K (60 Hz, 30 Hz);
 • HDR – standard: Dolby Vision, HDR10/10+, HLG;
 • formaty plików – a udio, wideo, g raficzne, tekstowe;
 • wyświetlacz – OLED lub VFD;
 • obsługa – pilot, przyciski na obudowie, aplikacja.

2020-12-04

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2021 InfoMarket