Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Telewizory do filmów, gier i sportu

Duże przekątne telewizorów sprawiają, że przy oglądaniu filmów, sportu i graniu na konsoli uzyskuje się dodatkowe wrażenia. Te najbardziej atrakcyjne zastosowania wymagają od telewizora najlepszych parametrów.

Do najnowszych telewizorów wprowadzono wiele rozwiązań, aby spełnić wymagania techniczne odpowiadające wymaganiom monitorów do grania. Duże przekątne telewizorów są bardzo atrakcyjne dla graczy korzystających z konsoli do gier 4K Xbox One X/ One S, PlayStation 4/4 Pro/5, aplikacji z grami dostępnych w Google Play, gier online czy domowego komputera stacjonarnego z kartami graficznymi NVIDIA i AMD. Wirtualna gra w kabinie bolidu Formuły 1 to efekty wizualne, których nie zobaczy się na małym ekranie. Bohaterowie wielu gier będą prawie naturalnej wielkości.

Telewizory do

Szybka reakcja mały input lag

Dla gracza bardzo ważne są szybkość reakcji na ruchy padem, ostrość i płynność obrazów ruchomych, co zapewnia komfort grania jak na monitorze. Warto zwrócić uwagę na parametr input lag (opóźnienie wejścia) czyli czas określający opóźnienie wyświetlanego obrazu, od momentu jego wysłania np. padem. Pożądana wartość to czas do 20 ms. Tak krótki czas reakcji spowoduje, że praktycznie nie zauważa się opóźnienia między ruchami wykonywanymi padem, a reakcją na obrazie. Jest ona prawie natychmiastowa.

Szybka reakcja

Telewizory Hisense 120 Hz serii U8QF z Dolby Vision i Dolby Atmos dobrze się sprawdzają w domowej rozrywce.

Eliminacja zakłóceń obrazowych w grach

Dla jakości obrazu gry ważna jest płynności obrazu, która może być zakłócona przez różnego rodzaju artefakty. Podstawowe modele telewizorów nie są dostosowane do odtwarzania gier bez zakłóceń obrazu. Zakłócenia na obrazie gier mogą przyjmować postać zacięć (stuttering), czy dzielenia obrazu (tearing). Do ich eliminacji stosuje się najlepsze techniki synchronizacji i odświeżania obrazu zalecane przez organizację HDMI i najlepszych producentów kart graficznych NVIDIA i AMD stosowanych monitorach gamingowych. Należą do nich następujące rozwiązania techniczne:

  • VRR (Variable Refresh Rate) jest techniką zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu, która pozwala na optymalne synchronizowanie obrazu z konsoli z wyświetlaczem telewizora, aby uniknąć opóźnień, drgań oraz zakłóceń obrazu w trakcie gry.
  • NVIDIA G-Sync to technika synchronizacji obrazu firmy NVIDIA, wykorzystująca specjalny moduł instalowany w telewizorze. Synchronizuje on obraz i minimalizuje czasu opóźnienia, co decyduje o płynności obrazu i nie zwiększa input laga.
  • AMD Radeon FreeSync to otwarty system synchronizacji obrazu. FreeSync dostosowuje częstotliwość odświeżania telewizora do liczby kl./s. źródła obrazu. Dzięki temu obraz jest płynny i nie występuje tearing czy stuttering oraz nie pojawiają się dodatkowe opóźnienia.

Eliminacja zakłóceń obrazowych

Telewizory serii JVC LT-58VA8000 z Dolby Vision nie tylko znakomicie odtwarzają filmy kinowe ale także gry.

HGiG odpowiednik HDR w grach

Funkcja HGiG – (HDR Gaming Interest Group) to odpowiednik HDR dla obrazu gier. W grach z zawansowaną grafiką obraz będzie zawierał więcej szczegółów na dużym ekranie telewizora niż na zwykłym monitorze. Dzięki funkcji HGiG nie trzeba regulować odbiornika TV, aby uzyskać obraz o jakości zgodny z oryginałem. Przede wszystkim pojawi się więcej szczegółów w ciemnych i jasnych scenach oraz wiele odcieni kolorów, które nie były osiągalne dla zwykłych ekranów do gier. Natomiast w dynamicznych scenach rozświetlających punktowo obraz np. wybuchach, źródłach światła, świecach pojawią dodatkowe wrażenia. A więc emocje wizualne porównywalne będą z filmami kinowymi.

Gra, w której uczestniczy dwóch lub więcej graczy na dużym ekranie jest bardziej widowiskowa. Obraz jest doskonały z dowolnego miejsca szczególnie przy wyświetlaczach IPS. Przy grach, wymagających podzielonego ekranu duży obraz powoduje, że obaj gracze będą mieli duże pole widzenia, a w wypadku matrycy IPS nie występuje problem zmniejszenia jasności i nasycenia kolorów , jeśli nie siedzi się na wprost.

Gracze powinni zwrócić uwagę na funkcję oszczędzającą wzrok. Przy wielogodzinnym graniu, kiedy trudno oderwać wzrok od ekranu, dzięki zmniejszeniu poziomu składowej niebieskiego światła, zapewniono komfort oglądania dla oczu.

HGiG

W telewizorach Samsung QLED do odtwarzania gier przydatne będą takie funkcje jak FreeSync Premium, Dźwięk Podążający za Obiektem (OTS+), Automatyczny Tryb Gry i Multi View.

Złącza HDMI 2.1

Najnowszej generacji konsole do gier są wyposażone są w złącza HDMI 2.1, taka sama wersja złącza HDMI powinna być w telewizorze. Ważny jest też kabel HDMI, aby nie tłumił sygnału z konsoli np. Ultra High Speed HDMI.

Złącze HDMI powinno umożliwiać przesyłanie materiału wideo 4K z szybkością 120 klatek na sekundę, a także zapewnić obsługę techniki 4K HFR (High Frame Rate), trybu ALLM (Automatic Low Latency Mode), zmiennej częstotliwości odświeżania VRR oraz zwrotnego kanału audio eARC.

Złącza

Telewizory serii TCL P61 przy pomocy funkcji LED Motion Clarity oraz 24 Hz dobrze odtwarzają sceny sportowe czy filmów kinowych.

Oglądamy sport

Transmisje sportowe wywołują emocje szczególnie przy oglądaniu na dużym ekranie ma się poczucie, że siedzimy wśród widzów lub uczestniczymy w akcji na boisku. Zbliżenia kamerą przy dużych rozdzielczościach obrazu 4K Ultra HD umożliwiają zobaczenie numerów na koszulach np. piłkarzy. Transmisje sportowe to przede wszystkim przekazywanie ruchu, wtedy najlepszy będzie telewizor 100/120 Hz z upłynniaczem ruchu. Ważna jest też odległość, w jakiej siedzimy od ekranu. Im dalej, tym są mniej widoczne szczegóły na obrazie.

Czas reakcji matrycy LCD określa jak szybko piksele potrafią zmieniać swój stan tzn. świecić lub być wygaszone. Im krótszy jest czas reakcji matrycy, tym mniejsza jest możliwość wystąpienia efektu smużenia podczas wyświetlania na ekranie dynamicznych obrazów i szybko zmieniających się ujęć (np. podczas meczów piłki nożnej).

Prawie w każdym z telewizorów stosuje się fabryczny tryb sportowy. Obraz jest wtedy optymalizowany pod kątem wzmocnienia odcieni zieleni murawy czy błękitu nieba, zwiększa się jasność i kontrast. W wyższej klasie telewizorów 50/60 Hz warto sprawdzić czy jest upłynniacz ruchu. Zazwyczaj takie regulacje są w ustawieniach eksperckich. Firma Samsung w telewizorach QLED stosuje trzy funkcje: Auto Motion Plus, Redukcja drgań, Wyraźny ruch LED.

Dźwięk dodatkowe wrażenia

Telewizor deklasuje zwykły monitor pod względem jakości dźwięku dzięki jakości głośników i dekodowaniu dźwięku Dolby Atmos. Można skorzystać z opcji wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1 przy wykorzystaniu głośników telewizora. Płaska konstrukcja wyświetlacza uniemożliwia uzyskanie dobrej jakości dźwięku. Jeżeli oglądamy dużo filmów i koncertów, warto kupić soundbar, który jest prosty w instalacji i znacznie poprawi wrażenia dźwiękowe. W połączeniu z głośnikiem niskotonowym zapewni efekty jak w kinie. Najlepsze zestawy mogą odtwarzać dźwięk kodowany standardzie Dolby Atmos.

Podstawowymi systemami dekodowania dźwięku w telewizorach są: MPEG, Dolby Digital i Dolby Digital Plus związane z telewizją DVB-T. Dolby Digital Plus (E-AC-3 – Enhanced Audio Compression-3) charakteryzuje się większą niż AC-3 wartością bitrate (przepływności bitowej), co wpływa na poprawę jakości dźwięku i umożliwia przesyłanie większej liczby kanałów audio (w tym obsługę standardu 7.1). Pożądane jest także dekodowanie dźwięku systemów Dolby Atmos i DTS HD. Źródłem takiego dźwięku może być odtwarzacz Blu-ray. Prosty sposób na poprawę jakości dźwięku z głośników telewizora to korzystanie z funkcji balansu kanałów i regulacji niskich i wysokich tonów. Charakterystykę dźwiękową można dobierać, wykorzystując ustawienia fabryczne np. muzyka, mowa, film, gra, lub korzystając z korektora graficznego, który umożliwia użytkownikowi wzmacnianie lub osłabianie określonych częstotliwości dźwięku według własnych preferencji. W ustawieniach dźwiękowych w trybie sport, stadion czy live football, w zależności od producenta telewizora, charakterystyka dźwiękowa jest tak ustawiona, aby dźwięk komentatora był czytelny i nie był zagłuszany przez dźwięki dochodzące ze stadionu lub można wzmocnić głosy widzów na stadionie. Są też systemy tworzenia dźwięku dookólnego za pomocą głośników telewizora. System dźwięku umożliwia przetwarzanie sygnałów wielokanałowych i odtwarzanie sygnału przetworzonego w stereo z efektem dźwięku przestrzennego np. DTS Virtual:X. Umożliwia separację dialogów ze ścieżki dźwiękowej i dynamiczną regulację ich poziomu głośności, aby ciche i trudne do zrozumienia kwestie były wyraźne dla odbiorcy. Pozwala też na redukcję różnic głośności między oglądanymi programami, co jest przydatne, gdy oglądane filmy czy programy telewizyjne są przerywane reklamami. Warto szukać telewizorów z markowymi systemami audio takich firm jak Harman Kardon, JBL i Onkyo, które są sygnowane logiem marki, co jest gwarancją lepszej jakości dźwięku.

2020-12-04

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2021 InfoMarket