8K teraźniejszość i przyszłość

Elitą wśród dużych przekątnych są telewizory 8K. Są najdroższe, ale zawierają najnowsze rozwiązania techniczne. Najmniejsze mają przekątne 55 i 65 cali i kosztują poniżej 100 000 zł. Za 75-calowy trzeba zapłacić już powyżej 15 000 zł.

Wyświetlacz 8K ma rozdzielczość 7680 × 4320 pikseli (33 mln pikseli). To cztery razy więcej niż w 4K Ultra HD (UHD) i 16 razy więcej niż w wyświetlaczu Full HD (FHD). Zwiększona rozdzielczość wyświetlacza umożliwia wyraźniejsze odwzorowanie szczegółów oraz tworzy poczucie realizmu i głębi, które pozwala niemalże zanurzyć się w oglądanych treściach. Piksele stają się niemal niewidoczne dla ludzkiego oka. Większość widzów nie będzie w stanie odróżnić obiektów przedstawionych na ekranie od rzeczywistości. Wielka rozdzielczość umożliwia nie tylko tworzenie wyjątkowo realistycznych obrazów. Bardzo duża szczytowa jasność (luminancja) – do 4000 nt – pozwala „oświetlać” drobne szczegóły z nienaganną precyzją. Konwencjonalne telewizory 4K wyższej klasy cechuje optymalna luminancja w zakresie od 1500 do 2000 nt. Realizacja tych funkcji była możliwa dzięki opracowaniu nowych procesorów, wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji do przetwarzania obrazu.

8K

Nowe kodeki

Do dekodowania filmów w telewizorze 8K jest niezbędna obsługa kodeków filmów realizowanych w 8K. Na YouTube filmy 8K są kodowane za pomocą kodeka AV1, wspieranego przez Amazon, Apple i Netflixa oraz producentów sprzętu, takich jak LG, Intel, Microsoft, a także przez Facebooka i Google. Pozostałe kodeki, jakie mogą być potrzebne w telewizorach Ultra HD to HEVC i VP9. Ten ostatni stosowany przez Google sprawia, że filmy 4K ładują się dwa razy szybciej.

Nowością jest kodek H.266 (VVC – Versatile Video Coding), który wspomoże streaming i spopularyzuje treści 8K. Został on opracowany przez niemiecką firmę Fraunhofer, będącą twórcą wcześniejszych wersji kodeków – H.264, H.265. Projekt wsparły firmy: Apple, Microsoft, Sony, Qualcomm, Huawei i Ericsson. Nowy standard, H.266, stworzono specjalnie z myślą o streamingu w dużych rozdzielczościach. Zakodowany plik wideo 8K H.266 zajmuje w porównaniu z H.265 dwukrotnie mniej miejsca.

Trwają prace nad innymi. Naukowcy z Samsung Research opracowali kodek AI ScaleNet, który wykorzystuje technikę głębokiego uczenia, aby ograniczyć utratę danych podczas kompresji i umożliwić strumieniowe przesyłanie treści 8K w sieciach o mniejszej przepustowości.

Ciekawe, kiedy zostanie ujednolicony standard kodeków, co ułatwi produkcję filmów 8K, a klient nie będzie się musiał zastanawiać, czy telewizor 8K ma je wszystkie.

Nowe

Flagowy telewizorów 8K Samsung QE75Q950TS otrzymał nagrodę EISA dla najlepszego telewizora z dużym ekranem 2020-2021 roku.

Skalowanie do 8K i HDMI 2.1

Na razie praktycznie brak jest materiałów wideo 8K, dlatego materiały wideo 2K i 4K są skalowane do rozdzielczości 8K (złącze HDMI 2.0). Producenci telewizorów wprowadzają najnowszą wersję specyfikacji HDMI 2.1, która umożliwi przesyłanie bez strat sygnału wideo 8K złączem HDMI z przepustowością do 48 Gb/s (HDMI 2.0 18 Gb/s). 

Skalowanie do

LG Signature OLED 8K ZX z ekranem 88 cali to największy na świecie telewizor z wyświetlaczem OLED.

Tak jak w telewizorach 4K do wyboru są wyświetlaczy: LCD LED, LCD QLED, LCD NanoCell LG i OLED. Firma Samsung, pionier telewizorów 8K, doskonali linię telewizorów 8K z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Ulepszony procesor w Q950 TS z funkcją Adaptive Picture uwzględnia rozkład światła w określonej scenie i pomieszczeniu, dobierając dynamiczne najlepszą jasność i kontrast. Zastosowany kodek AV1 umożliwia oglądanie i przesyłanie strumieniowo materiałów wideo w rozdzielczości 8K. Zastosowano również wysokiej klasy funkcje dźwiękowe wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy dźwięku – Object Tracking Sound+, Q-Symphony, oraz Active Voice Amplifier. System OTS+ dopasowuje dźwięk do ruchu obiektów na ekranie. Q-Symphony analizuje dźwięk z głośników telewizora i soundbara, aby optymalizować dźwięk, a system Active Voice Amplifier analizuje dźwięk otoczenia, aby dialogi były zawsze zrozumiałe. Q950TS ma głośniki po każdej stronie wyświetlacza, a także subwoofery z tyłu oraz może współpracować z soundbarem. Wszystkie zastosowane systemy powodują, że osiągnięto brzmienie gwarantujące wielowymiarowy i dynamiczny dźwięk, który potęguje wrażenia towarzyszące oglądaniu treści na dużym ekranie. Po raz pierwszy w telewizorze Q950TS pojawi się kodek AI ScaleNet do optymalizacji przesyłania strumieniowego treści 8K lub 4K, zmniejszający wymaganą przepustowość o połowę dla danej rozdzielczości. Wprowadzeniem mechanizmu w usłudze Prime Video jest zainteresowana firma Amazon.

Skalowanie do

QLED 8K 75X915 marki TCL to pierwszy telewizor Android TV 8K na polskim rynku, który wyróżnia certyfikat IMAX Enhanced.

Telewizor z systemem Android TV oferuje TCL (QLED 8K 75X915. Zastosowano w nim wyświetlacz QLED o przekątnej 75 cali z podświetleniem LED Direct z Local Dimming. Do przetwarzania obrazu wykorzystano algorytmy sztucznej inteligencji. Technika upscalingu TCL 8K pozwala na uzyskanie bardziej szczegółowych i naturalnie wyglądających filmów i zdjęć, ponieważ zwiększa ona nie tylko rozdzielczość, ale także poprawia wyrazistość szczegółów, kompensację kolorów, częstotliwości. Zastosowanie wyświetlacza QLED o poszerzonym zakresie odtwarzania kolorów powoduje, że są odtwarzane kolory zgodne w 97 proc. z normą DCI-P3 dla filmów kinowych. Technika HDR Premium 1000 zapewnia o wiele lepsze wrażenia z zakresu High Dynamic Range z dużą jasnością, szczegółami w cieniach, i żywymi, precyzyjnymi kolorami. Dzięki szczytowej jasności rzędu 1000 nt telewizor pozwala doskonale odtwarzać wszystkie odcienie światła, zapewniając doskonały efekt HDR, nawet w jasnych pomieszczeniach. Telewizor otrzymał certyfikat IMAX Enhanced dla urządzeń premium, potwierdzający odtwarzanie filmów kinowych na dużym ekranie z najlepszą jakością. Telewizor wyposażono w soundbar z systemem nagłośnienia Onkyo z czterema głośnikami o mocy 2 × 5 W + 2 × 15 W. Dekoder dźwięku Dolby Atmos Immersive Audio zapewnia przestrzenny dźwięk. Bezramkowa konstrukcja została wykonana z litego metalu, dzięki czemu jest trwała, a elegancka obudowa dobrze wkomponowuje się w przestrzeń. Z pomocą wbudowanej funkcji Chromecast można z łatwością przesyłać zdjęcia, filmy i muzykę z dowolnego urządzenia do telewizora. Użytkownicy mają również dostęp do ponad 500 000 programów i audycji i gier. Dzięki Asystentowi Google, który jest zawsze gotowy do pomocy, wystarczy zadać mu pytanie lub podać komendę, który jest zawsze gotowy do pomocy. Można wykorzystać w tym celu mikrofon wbudowany w ramę telewizora (funkcja Hands Free) zamiast pilota z mikrofonem. Głosem m.in. włączymy telewizor, przełączymy źródła wideeo, wyregulujemy głośność czy wyszukamy treści.

Skalowanie do

Telewizory 8K Samsung serii QLED Q800T o przekątnych 65, 75, 82 cali wykorzystują sztuczną inteligencję do skalowania obrazu i przetwarzania dźwięku.

Wszystkie telewizory LG 8K spełniają wymagania nowej, branżowej specyfikacji 8K Ultra HD, opracowanej przez stowarzyszenie CTA (Consumer Technology Association). Firma LG Display ogłosiła, że panele użyte w ich telewizorach OLED są „przyjazne dla oczu” (mają zredukowany poziom odblasku i niebieskiego światła) i otrzymały certyfikat Eye Comfort od TÜV Rheinland. Telewizory LG 8K są przystosowane do współpracy ze źródłami obrazu o rozdzielczości 8K podłączonymi do wejść HDMI i USB, ponieważ zapewniają obsługę różnorodnych kodeków, takich jak HEVC, VP9 i AV1. Telewizory LG 8K będą obsługiwać streaming treści 8K z prędkością 60 kl./s.

2020-12-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket