Strona domowa / / Artykuły / Nowe etykiety energetyczne

ETYKIETY

Nowe etykiety energetyczne telewizorów i wyświetlaczy

Nowe etykiety energetyczne

Choć klasy energetyczne nie są nam obce, wkrótce możemy poczuć się zdezorientowani, gdyż ulegną one przeskalowaniu. Na etykietach energetycznych nie zobaczymy już charakterystycznych „plusów”. Co się jeszcze zmieni? Jakie przydatne informacje będą zawierać.

Obecnie wszystkie sprzęty AGD RTV mają najwyższe z możliwych oznaczenia, czyli A+, A++ czy A+++. Unia Europejska zdecydowała o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe, innowacyjne techniki. W związku z tym czeka nas powrót do czytelnej skali siedmiopunktowej oraz pojawi się kilka przydatnych nowości związanych z wyglądem i zawartością etykiet energetycznych. Dzięki temu będziemy mogli dokonywać w pełni świadomego wyboru produktu w oparciu o jasne kryteria techniczne i energetyczne.

Na nowych etykietach energetycznych produkty będą oznaczane wyłącznie w skali od A do G, bez „plusów”. W wyniku przeskalowania urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafią do klasy C lub D, a z A+ do klasy G lub F. Już w marcu 2021 r. zobaczymy w sklepach nowe naklejki energetyczne na telewizorach i wyświetlaczach.

– Etykiety energetyczne to jedno z głównych narzędzi UE w walce z ociepleniem klimatu. Dzięki niemu możemy mieć gwarancję, że dane urządzenia zostały zbadane w oparciu o te same, szczegółowe normy wydajności. Zyskujemy zatem pewność, że porównujemy „jabłka do jabłek” – tłumaczy Radosław Maj, APPLiA Polska.

Jakie nowości towarzyszą przeskalowaniu?

Klasa A jest zarezerwowana dla najbardziej zawansowanych sprzętów. Na etykietach pojawią się kody QR, dzięki którym przy użyciu smartfona będziemy mogli sprawdzić interesujące nas szczegółowe parametry w bazie online. Na etykietach cechy danego urządzenia będą odzwierciedlać symbolicznie nowe piktogramy. Zmiany dotyczące telewizorów i wyświetlaczy elektronicznych będą dotyczyć:

 • zużycia energii określonego na 1000 godzin pracy,
 • wskazania zużycia energii w trybie HDR (dużego zakresu dynamiki) na 1000 godzin pracy,
 • usunięcia ikony informującej o mocy urządzenia oraz obecności tak zwanego twardego przełączenia,
 • podawania rozdzielczości ekranu w pikselach.

Więcej informacji o nowych etykietach energetycznych można znaleźć na: www.etykietaenergetyczna.pl.

Nowa etykieta

Nowa etykieta

 1. Kod QR
 2. Nazwa dostawcy lub znak towarowy
 3. Identyfikator modelu dostawcy
 4. Klasa efektywności energetycznej od A do G
 5. Klasa efektywności energetycznej podczas odtwarzania w trybie SDR
 6. Zużycie energii w kWh na 1000 godzin podczas odtwarzania w trybie SDR
 7. Klasa efektywności energetycznej podczas odtwarzania w trybie HDR
 8. Zużycie energii w kWh na 1000 godzin podczas odtwarzania w trybie HDR
 9. Średnica ekranu w centymetrach i calach oraz wyrażona w pikselach rozdzielczość w poziomie i pionie
 10. Numer unijnego rozporządzenia delegowanego Komisji UE dla wyświetlaczy elektronicznych z dnia 11 marca 2019 r. czyli 2019/2013 nazwa dostawcy lub znak towarowy

Dodatkowe szczegółowe wymagania dotyczące wyświetlaczy elektronicznych:

 • Dostawca drukuje lub nakleja kolorową etykietę na opakowaniu
 • Jeżeli produkt w punkcie sprzedaży jest eksponowany w opakowaniu (tzn. nie jest wyjęty z opakowania), sprzedawca musi zapewnić widoczność etykiety dla konsumenta (tzn. strona opakowania z etykietą musi być widoczna).

2020-12-03
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket