Strona domowa / / Artykuły / Koncern inny

VESTEL POLAND

Koncern inny niż wszystkie

Koncern inny

Naszymi rozmówcami z działu TV Vestel Poland są: Andrzej Krop – dyrektor zarządzający Jacek Wojtasiński – sales manager TV w Polsce i regionie CEE marek JVC, Hitachi, Toshiba Maciej Mycka – national key account manager TV w Polsce i regionie CEE Ewa Lis – product and marketing manager

Redakcja: Rozmawiamy pod koniec roku, w czasie pandemii. Jak koncern Vestel poradził sobie z produkcją i sprzedażą telewizorów w tym trudnym czasie?

Andrzej Krop: Rzeczywiście, pandemia zaskoczyła nie tylko naszą branżę, ale całą światową gospodarkę. Początkowo sprzedaż i zamówienia wyhamowały, co spowodowało, że fabryki stanęły przed wyzwaniem, a planowanie produkcji i sprzedaży stało się utrudnione. Co więcej, w złożonym procesie produkcji, kiedy poszczególne podzespoły nie są dostarczone na czas, cały proces zaczyna się opóźniać lub staje się trudny do realizacji. W takich sytuacjach zespoły stają przed trudnymi decyzjami i wyzwaniami – czy wyhamować produkcję, czy szukać innych rozwiązań? Vestel jest nietypowym koncernem i w dużej mierze kieruje się taktyką Agile, czyli zwinnego zarządzania firmą i zespołami, projektami. Dzięki temu możemy podejmować szybkie decyzje, reagować na zmiany natychmiastowo i elastycznie w trudnych sytuacjach. To wyróżnia nas względem korporacji z silosową strukturą, gdzie procesy zmian są sformalizowane i wydłużone. Podczas pandemii, w okresie niepewności zamówienia po stronie odbiorców były chwilowo zawieszone. Natomiast jako Vestel podjęliśmy ryzyko i nie hamowaliśmy produkcji, a w przypadku trudności z dostawami podzespołów mogliśmy sobie pozwolić na zmianę planów i zaprojektować inne linie i serie, tak aby fabryka nie miała przestojów i wykorzystywała swoje moce. Z czasem okazało się, że były to dobre decyzje, a sam dział TV w Vestel Poland pomimo pandemii odnotował do chwili obecnej dwucyfrowy wzrost sprzedaży rok do roku, zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym. Wynik ten cieszy nas tym bardziej, gdyż urośliśmy dwa razy więcej niż rynek.

W Polsce koncern Vestel oferuje telewizory japońskich marek o dużej tradycji: Hitachi, JVC, Toshiba. Czy nadal są to produkty znane z jakości, niezawodności i najnowszych rozwiązań technicznych?

Ewa Lis: Koncern Vestel posiada obecnie jedną z najbardziej nowoczesnych, zautomatyzowanych fabryk w Europie i przywiązuje ogromną wagę do standardów jakości produkcji. Dzięki temu marki Hitachi, JVC, Toshiba czy kategoria AGD marki Sharp, podobnie jak wiele innych, powierzyły Vestelowi całościowy proces produkcji i projektowania. Oczywiście, uczestniczą w nim także japońscy projektanci, jednakże to Vestel dba o spełnienie wysokich standardów, dzięki którym japońskie marki oddały się w nasze ręce. Co więcej, Vestel poszukuje nieustannie innowacyjnych rozwiązań. Oprócz innowacji w home appliances, home entertainment czy B2B firma wchodzi w nieistniejące wcześniej obszary. I tak Vestel wyprodukował WeWalk – laskę dla niewidomych z funkcjami smart działającą ze smartfonem na Androidzie oraz iOS, baterie do rowerów elektrycznych (e-bike) czy elektryczne stacje ładowania samochodów. To są innowacje wykreowane przez koncern.

Vestel Poland

Koncern Vestel posiada w Turcji jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie parków produkcyjnych na świecie – Vestel City.

Vestel Poland

Jednym z argumentów przy zakupie telewizora jest atrakcyjne wzornictwo. Jak w firmie Vestel odbywają się projektowanie oraz dobór materiałów na obudowy i podstawy, aby telewizor wzbudził zainteresowanie klienta?

Maciej Mycka: Wzornictwo telewizorów ewoluuje co 2-3 lata. Vestel bada trendy zarówno konsumenckie, jak i wzornicze, a przede wszystkim zbiera tzw. „insight konsumencki”, dlatego nasza oferta jest dość bogata pod względem zróżnicowanego wyglądu TV. Najnowsze modele kreujemy w nowoczesnym trendzie „frameless” – bezramkowych telewizorów wtapiających się w przestrzeń salonu. Jednakże stosujemy też różnorodne podstawy pod telewizory, zarówno z dużą stopą, jak i delikatniejszymi nóżkami. Co więcej, dajemy klientom wybór, jak w przypadku najnowszych modeli Toshiba UA6 oraz UA4, które mają 2 rodzaje podstaw, tak aby klient sam mógł wybrać design pasujący do własnego salonu. W Europie chcemy oferować bogate portfolio telewizorów o zróżnicowanym wyglądzie, aby użytkownicy, zarówno w segmencie półki średniej-wyższej, jak i podstawowej, znaleźli dla siebie nowoczesne telewizory. Stąd też dobór zróżnicowanych kolorów, odcieni (biały, czarny, aluminium, szczotkowane aluminium, błyszczący, matowy), jak również materiałów w projektowaniu.

Obecny czas to sezon sprzedaży, ale także szykowanie zamówień na przyszły rok. Jaki wpływ ma dział sprzedaży, znający potrzeby i wymagania polskiego klienta, na specyfikację telewizora?

Jacek Wojtasiński: Dział sprzedaży, zarówno po stronie Vestel Poland, jak i retailerów, ma coraz większy wpływ na tworzenie specyfikacji telewizorów, gdyż jest blisko decyzji zakupowych klientów, obserwuje ich wybory oraz czynniki wpływu. Co więcej, Vestel jest koncernem otwartym na dyskusje przed wyprodukowaniem końcowego produktu, dlatego nasi managerowie oraz dział sprzedaży wnoszą swój wkład w finalny produkt dedykowany na Polskę i region CEE. Kluczowe jest, że możemy pozwolić sobie na wdrażanie nowych trendów na rynku przy zachowaniu bardzo rozsądnych cen dla dużego grona klientów. A nie jest to takie oczywiste w przypadku innych producentów. Obecnie w telewizorach JVC, Hitachi i Toshiba oferujemy: nowoczesny, bezramkowy design, najnowszy system operacyjny Android TV 9.0 z możliwością aktualizacji do 3 kolejnych wersji. Warto zauważyć, że flagowe funkcje obrazu i dźwięku dostępne są już w segmencie półki średniej, m.in.: HDR 10, Dolby Vision, Dolby Atmos, dźwięk i głośniki od specjalistów audio jak JBL oraz Onkyo. Są też doskonałe funkcje dla graczy i sportu – m. in. bardzo krótki input lag, dedykowany tryb gry, funkcje poprawiające płynność obrazu MEMC oraz mocne efekty dźwiękowe. Nasza oferta obejmuje duże przekątne i bardzo szerokie portfolio telewizorów. W nowym roku – 2021 planujemy m. in. dalszy rozwój obrazu i wdrożenie technologii QLED, jak również wzbogacenie funkcji AI, dostępność jeszcze większych przekątnych oraz nowości, o których powiemy nieco później.

Vestel Poland

Vestel produkuje telewizory marek: JVC, Hitachi, Toshiba, zarówno najnowsze modele ze średniej i wyższej półki, jak i modele budżetowe.

Vestel Poland
Vestel Poland

Porozmawiajmy o ofercie telewizorów w polskich sklepach. Telewizory marek Vestel wykorzystują dwie platformy: Android TV i Linux OS. Do jakich klientów są kierowane? Jak wyglądają funkcje smart TV na obu platformach?

Maciej Mycka: Posiadamy dwa systemy operacyjne z myślą o różnych typach odbiorców. Najnowszy Android TV jest dedykowany użytkownikom młodszym i w średnim wieku, konsumującym dużo treści multimedialnych. Oprócz aplikacji typowo filmowych, jak Netflix, HBO czy player, nasze telewizory oferują dostęp do ponad 5000 innych aplikacji oraz ponad 500 tys. filmów i show w Google Play Store na całym świecie. System Linux OS natomiast dedykowany jest z reguły osobom w średnim i starszym wieku, które potrzebują prostej obsługi smart TV, ale za to są bardziej wymagające pod względem wyposażenia telewizora w lepsze parametry obrazu i dźwięku, co daje właśnie Linux. Ma on także bogatą bibliotekę aplikacji, w tym wszystkie najczęściej używane, jak Netflix, YouTube, Ipla Plus, jednakże w prostszej formie.

W smartfonach dużą popularnością cieszy się wyszukiwanie głosowe w postaci Asystenta Google. Telewizory marek Vestel obsługują dwa rozwiązania asystentów: Google i Alexa. Co potrafią? Czy mają zdolność uczenia się dzięki sztucznej inteligencji?

Jacek Wojtasiński: Asystent Google w telewizorach JVC, Hitachi i Toshiba jest niezwykle użyteczny i pomocny. Dzięki niemu można sterować telewizorem w szybszy i wygodniejszy sposób, wydając polecenia głosowe, np. dotyczące aplikacji – „Włącz Netflix”. Co więcej, można zadawać pytania i uzyskiwać konkretne i trafne odpowiedzi, np. z Wikipedii, lub prosić o rekomendowany kontent, np. „znajdź śmieszne filmiki na YouTube”. Sterowanie głosowe telewizorem, wydawanie poleceń jest zdecydowanie prostsze niż pisanie na klawiaturze ekranowej. A ponieważ asystent cały czas się uczy, to będzie rozumiał i wykonywał coraz więcej poleceń. Alexa, niestety, nie funkcjonuje jeszcze w języku polskim, jednakże gdy tylko zacznie, będzie dodatkowym ułatwieniem na naszych smart TV. Można natomiast zadawać jej pytania po angielsku.

Podstawą bardzo dobrego obrazu w telewizorze jest wyświetlacz. Przez pewien czas wzorcowym modelem była Toshiba 55X9863DG z matrycą OLED. Czy temat wyświetlacza OLED jest już zakończony?

Maciej Mycka: Absolutnie nie. Rozważamy kontynuację nowej linii OLED, gdy tylko produkcja tych matryc będzie stabilna i dostępna w nowych warunkach rynkowych.

W 2022 r. w Polsce zmieni się standard nadawania DVB-T na DVB-T2. Czy telewizory marek: JVC, Hitachi i Toshiba spełniają wymagania standardu DVB-T2?

Jacek Wojtasiński: Jak najbardziej, już teraz wszystkie nasze telewizory marek JVC, Hitachi i Toshiba są gotowe na nowy standard DVB-T2 i telewizję przyszłości. Zapraszamy do sprawdzenia!

Rozmawiał Jerzy Justat

2020-12-03
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket