Strona domowa / / Artykuły / Wybrane rozwiązania

AMPLITUNERY AV

Wybrane rozwiązania i funkcje

Wybrane rozwiązania

Obsługa rozdzielczości 8K

Obsługa rozdzielczości

Na rynku dostępne są amplitunery wielokanałowe umożliwiające przetwarzanie obrazu w rozdzielczości 8K Ultra HD, która jest kontynuacją standardu 4K Ultra HD. Podstawowym wymaganiem jest rozdzielczość obrazu 7680 × 4320 px (co odpowiada 33 milionom pikseli) w formacie 16:9 przy 10-bitowej głębi kolorów. Kompatybilne urządzenie musi mieć minimum jedno złącze HDMI 2.1, które obsługuje sygnał wideo z 23, 30 i 60 kl./s (8K/60 Hz) oraz standard zabezpieczenia przed kopiowaniem wideo HDCP 2.2. Amplituner powinien ponadto skalować obraz SD, HD i 4K do rozdzielczości 8K UHD. W sprzęcie kompatybilnym z rozdzielczością 8K ważne są też funkcja HDR i zdolność odtwarzania kolorów zgodnie ze standardem ITU-R BT.2100.

Obsługa rozdzielczości

Obsługa IMAX Enhanced

Obsługa

Technika IMAX Enhanced, która pozwala uzyskać niespotykany dotąd w kinie domowym poziom jakości obrazu i dźwięku. Łączy ona cyfrowo zremasterowaną treść 4K HDR oraz system dźwięku DTS, a dokładniej technikę DTS:X. Rozwiązanie to jest więc poniekąd konkurencyjne dla Dolby Vision i Dolby Atmos. Zostało zoptymalizowane, aby w pewni wykorzystać możliwości systemów kina domowego. IMAX, m.in. przy współpracy z wytwórniami Sony Pictures i Paramount Pictures, zapowiada pojawienie się nowych produkcji filmowych z dźwiękiem przystosowanym do odtwarzania w tym standardzie kina domowego. Więcej informacji na temat nowego rozwiązania można znaleźć na stronie internetowej www.imaxenhanced. com. Poświadczeniem kompatybilności jest odpowiednie logo umieszczone na urządzeniu, będące odzwierciedleniem spełnienia rygorystycznych standardów wydajności ustanowionych przez komitet certyfikacyjny, w skład którego wchodzą inżynierowie IMAX i DTS oraz czołowi technicy z Hollywood.

Obsługa

Przetwarzanie do trybu surround

Przetwarzanie do

Dźwięk przestrzenny może być wytwarzany sztucznie przez amplituner kina domowego za pomocą odpowiednich algorytmów i procesorów DSP, wykorzystujących m.in. zjawisko psychoakustyki i postrzegania dźwięku przez człowieka. Wówczas sygnał dźwiękowy jest odpowiednio dzielony (panoramowany) do poszczególnych kanałów surround. Przykładami tego typu rozwiązań są ProLogic II i Pro- Logic IIx firmy Dolby Digital oraz Neo:6 i Neo:X firmy DTS Inc.

Przetwarzanie do

Asystenci głosowi

Asystenci

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli amplitunerów kina domowego kompatybilnych z asystentami głosowymi, a tym samym dających możliwość bezdotykowej obsługi niektórych funkcji sprzętu. Do najpopularniejszych tego typu rozwiązań możemy zaliczyć Asystenta Google, Amazon Alexę oraz Apple Siri. Sterowanie za pomocą komunikatów głosowych jest bardzo praktycznym i komfortowym rozwiązaniem. Obsługa systemu sterowania głosowego może wymagać wykorzystania dodatkowego głośnika bezprzewodowego, np. dla Alexy firmy Amazon dostępne są głośniki Amazon Echo i mniejszy Echo Dot. Niezależnie jednak od funkcjonalności i popularności sterowania głosowego problemem dla wielu polskich użytkowników wciąż pozostaje brak obsługi języka polskiego przez wielu spośród dostępnych asystentów.

Asystenci

Smukłe konstrukcje

Smukłe

Niektóre amplitunery kina domowego mimo olbrzymiej funkcjonalności wykorzystują kompaktowe obudowy, określane czasem z angielskiego jako „slim”. Dzięki takiej konstrukcji zajmują one mniej miejsca na szafce RTV. Mniejsze gabaryty nie oznaczają jednak mniejszej funkcjonalności sprzętu. Modele w wersji „slim” również mogą obsługiwać zaawansowane systemy surround, jak np. Dolby Atmos czy DTS:X, a do tego umożliwiać współpracę z asystentami głosowymi czy strumieniowe odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych oraz dysków sieciowych podłączonych do domowej sieci internetowej.

Smukłe

Systemy korekcji akustyki

Systemy

Obsługiwane przez amplitunery systemy automatycznej kalibracji pozwalają zniwelować wpływ niedoskonałości w rozstawieniu poszczególnych kolumn głośnikowych lub też samej akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Szczególnej uwagi, chociażby ze względu na większą liczbę podzespołów, wymagają systemy dźwięku przestrzennego takie jak chociażby Dolby Atmos. W zależności od producenta i stopnia zaawansowania urządzenia wykorzystywane są mniej lub bardziej złożone systemy kalibracyjne. W zestawie z niektórymi amplitunerami kina domowego znajdują się już nawet odpowiednie mikrofony dookólne, z wykorzystaniem których przeprowadzane są pomiary kalibracyjne.

Systemy
Systemy
2020-10-14
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket