Strona domowa / WENTYLACJA KLIMATYZACJA / Artykuły / Technologia Plasmacluster

SHARP

Technologia Plasmacluster skuteczna w walce z SARS-CoV-2

Firma Sharp Corporation jako pierwsza na świecie4 zbadała, że jony Plasmacluster redukują koronawirusa (SARS-CoV-2).

Od wielu lat wiadomo, że emisja klastrów plazmowych pomaga w usuwaniu bakterii i wirusów chorobotwórczych. Efektywnie robią to jony Plasmacluster stosowane przez firmę Sharp w wielu urządzeniach. Już w 2004 r. badania przeprowadzone przez firmę Sharp wykazały skuteczność technologii Plasmacluster, stosowanej w oczyszczaczach powietrza, przeciwko kociemu koronawirusowi (Feline CoV), należącemu do rodziny Coronaviridae1, a następnie pierwotnemu koronawirusowi SARS2 (SARS-CoV), który powodował ostrą niewydolność oddechową (epidemia w latach 2002-2003) i jest genetycznie podobny do obecnego koronawirusa (SARS-CoV-2).

Technologia Plasmacluster
Czym są jony

Czym są jony Plasmacluster?

Odpowiedź jest zawarta w logo i nazwie technologii. Urządzenia firmy Sharp generują jony wykorzystując wyładowania plazmowe, aby zjonizować wodę i tlen w powietrzu. Z wody i tlenu w powietrzu generowane są dodatnie jony wodoru (H+) i ujemne jony tlenu (O2 -). Uwolnione do otoczenia jony, przyciągają cząsteczki wody, których skupiska (klastry) wyglądają jak grona winogron, stąd charakterystyczne logo „Ion Plasmacluster”. Powierzchnia bakterii i wirusów składa się głównie z białka. Jony Plasmacluster dodatnie (H+) i ujemne (O2 -) w otoczeniu cząstek wody napotykając wirusy i bakterie w powietrzu wiążą się z ich powierzchnią. W wyniku reakcji chemicznej następuje rozpad substancji toksycznych do nieszkodliwych cząsteczek i pary wodnej.

Test z jonami Plasmacluster i SARS-CoV-2

Jako pierwsza na świecie3 firma Sharp potwierdziła skuteczność działania jonów Plasmacluster na SARS-CoV-2. W wyniku testu z próbką powietrza zawierającego koronawirusa zredukowano o ponad 90 proc. liczbę cząsteczek wirusa4. Dokonał tego zespół badawczy składający się z największych sław, profesorów: Jiro Yasudy (z Narodowego Centrum Badawczego ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom Zakaźnym/Instytutu Medycyny Tropikalnej Uniwersytetu Nagasaki), Asuki Nanbo (członka zarządu Japońskiego Towarzystwa Wirusologicznego) z tej samej instytucji, oraz Hironori Yoshiyamy (z Wydziału Mikrobiologii Uniwersytetu Shimane), również członka zarządu Japońskiego Towarzystwa Wirusologicznego), a także we współpracy z Uniwersytetem Nagasaki, uznanym na świecie ośrodkiem w dziedzinie badań nad chorobami zakaźnymi. 

Poniżej kilka słów komentarza dr Jiro Yasudy, profesora Krajowego Centrum Badań nad Zwalczaniem i Zapobieganiem Chorobom Zakaźnym, Uniwersytetu w Nagasaki, który powiedział: Środki dezynfekujące, takie jak alkohol i detergenty (środki powierzchniowo czynne) są skuteczne w zmniejszaniu ryzyka występowania wirusa na materiałach, jednak w przypadku infekcji za pomocą aerozoli (mikrokropelek), istnieje niewiele skutecznych środków zaradczych, poza maskami. W tym przypadku wykazano skuteczną inaktywację SARS-CoV-2 w kroplach unoszących się w powietrzu za pomocą technologii Plasmacluster. Można by oczekiwać, że jest ona przydatna do zmniejszenia ryzyka infekcji w zaludnionych pomieszczeniach, w tym w biurach, domach, placówkach medycznych i pojazdach 4.

Firma Sharp nie ustaje w ulepszaniu komfortu naszego życia, prowadząc szeroki zakres badań wykazujących skuteczność technologii Plasmacluster. Dla dociekliwych podajemy linki do publikacji.

1 Ogłoszone 27 lipca 2004 roku WWW global.sharp/pci/en/certified/.

2 Poważny ostry zespół oddechowy związany z koronawirusem: The species and its viruses - a statement of the Coronavirus Study Group. bioRxiv doi 10.1101/2020.02.07.937862 (11 lutego 2020) WWW global.sharp/pci/en/certified/.

3 W technologii oczyszczania powietrza za pomocą emisji jonów (od 7 września 2020 r.; na podstawie badań firmy Sharp).

4 7 września 2020 WWW global.sharp/corporate/news/200907-a.html.

WWW sharpconsumer.pl

Test z jonami Plasmacluster
2020-10-12
x

Kontakt z redakcją

© 2022 InfoMarket