Strona domowa / Artykuły / Oczyścił największy na świecie pomnik

KAERCHER

Oczyścił największy na świecie pomnik Ottona von Bismarcka

Oczyścił największy na świecie pomnik

W samym środku hamburskiej metropolii wznosi się największy na świecie pomnik Ottona von Bismarcka. Kärcher zajął się kompleksowym oczyszczeniem wysokiego na 34,3 m i liczącego ponad 100 lat monumentu. Prace trwały ponad dwa miesiące.

Granitowa powierzchnia wysokiego na 34,3 m i ponad 100-letniego pomnika była mocno zabrudzona glonami, porostami i mchem, a także „dziełami” artystów ulicznych – nielegalnymi graffiti. Prace trwały w sumie dwa miesiące, podczas których eksperci firmy Kärcher oczyścili ścianę ogrodzenia, cokół i sam pomnik z wszelkich zanieczyszczeń. W celu określenia najlepszej metody czyszczenia eksperci firmy Kärcher przeprowadzili różne testy i próby.

Wybrana technologia czyszczenia bez użycia środków chemicznych delikatnie usuwa zanieczyszczenia. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do ochrony zabytku dzięki naszej technologii czyszczenia – powiedział Nick Heyden, który jako kierownik projektu w Alfred Kärcher SE & Co. KG był odpowiedzialny za realizację projektu na miejscu.

Eksperci firmy Kärcher stosowali trzy różne techniki czyszczenia. Po pierwsze, większe rośliny na powierzchni były usuwane ręcznie. Następnie pył, ptasie odchody i inne biogenne zabrudzenia zostały usunięte za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego z podgrzewaniem wody typu HDS. Gorąca woda o temperaturze od 80 do 90 °C uderza w powierzchnię pod ciśnieniem od 1 do 2 bar – jest to szczególnie delikatna metoda w przypadku kamienia granitowego. Następnie pięciu specjalistów, stosując niskociśnieniową obróbkę strumieniowo-ścierną, czyli piaskowanie, przy użyciu śrutu krzemianu glinu (wielkość ziarna 40–180 μm) usuwało szpecące pomnik graffiti. Na koniec cały zabytek został odkurzony sprzętem do mokrych i suchych zabrudzeń.

Czyszczenie pomnika zbudowanego w latach 1901–1906 na cześć pierwszego kanclerza Rzeszy Ottona von Bismarcka poprzedzało jego gruntowną renowację, która obecnie jest jeszcze w fazie planowania. Aby wykorzystać 19-metrową podstawę jako schron przeciwlotniczy, w czasie II wojny światowej fundamenty zostały wypełnione 2200 tonami betonu – było to zbyt wiele, żeby pomnik mógł to wytrzymać. Przechylił się, a na powierzchni pojawiły się pęknięcia.

Oczyścił największy na świecie pomnik
2020-09-25
x

Kontakt z redakcją

© 2021 InfoMarket