Jesienna oferta telewizorów marek Hitachi, JVC i Toshiba zapowiada się atrakcyjnie, a to za sprawą wzornictwa z bardzo wąskimi ramkami i wyposażenia. To oferta dla Kowalskiego, poszukującego niedrogiego telewizora smart TV z wyposażeniem z wyższej półki.
Koncern Vestel jest jednym z trzech największych światowych producentów telewizorów i synonimem innowacji, projektowania i produkcji dla prawie każdej dużej marki. Vestel w Turcji dysponuje obecnie jednym z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów na świecie. Potencjał Vestela jest ogromny i to wyróżnia go na tle choćby firm japońskich. Produkując jeden telewizor co 2,5 sekundy w swoim rozległym kompleksie produkcyjnym Vestel City, ten gigant słynie nie tylko ze swoich mocy produkcyjnych, ale także z jakości i wprowadzania najnowszych rozwiązań technicznych w telewizorach. Cztery z pięciu telewizorów produkowanych w Turcji pochodzą z fabryki Vestela. Koncern produkuje telewizory pod markami: Finlux, JVC, Hitachi, Toshiba oraz Telefunken. Znajdziemy wśród nich zarówno modele budżetowe, jak i z wyższej półki. Wszystkie wyprodukowane przez firmę Vestel urządzenia stanowią niemal 90 proc. udziału w krajowym eksporcie telewizorów.
W telewizorach na jesień znanych japońskich marek Hitachi, Toshiba i JVC znajdzie się wiele nowych atrakcyjnych modeli. Tegoroczne nowości należą do średniej klasy z wyposażeniem z wyższej półki i są oferowane w atrakcyjnych cenach. Są przeznaczone dla osób poszukujących telewizorów o przekątnych od 32 do 65 cali. Charakteryzują się z atrakcyjnym wzornictwem i są wykonane z dobrych materiałów, mają np. metalowe wykończenie. W ofercie są telewizory smart TV zbudowane na dwóch platformach: Android TV i Linux OS.
W telewizorach 32-calowych Hitachi 32HAE2250 i JVC LT-32VAF5000 zastosowano wyświetlacz Full HD, HDR10 i umożliwiono korzystanie ze sklepu Google Play
Odbiorniki telewizyjne z systemem operacyjnym Android Pie (w wersji 9) zapewniają intuicyjny i konfigurowalny interfejs użytkownika razem z możliwością łatwego połączenia z aplikacjami. Ponad 3000 aplikacji dla Android TV wraz z dostępem do rozrywki w postaci tysięcy filmów z Google Play Movies, utworów muzycznych z Google Play Music, programów i gier dostępnych w Google Play oglądanych na dużym ekranie to rozrywka prawie nieograniczona. Asystent Google, stanowiący integralny element Android TV, pomaga widzom dotrzeć do poszukiwanej rozrywki. Możliwe jest także sterowanie np. urządzeniami domu „inteligentnego”. Dzięki wbudowanej funkcji Chromecast i szybkiemu logowaniu przez połączenie ze smartfonami użytkownicy mogą łatwo przesyłać do telewizora filmy, programy TV i zdjęcia.
Wykorzystując wcześniejsze sukcesy związane z serią telewizorów obsługujących asystenta Amazon Alexa, wybrane telewizory np. Hitachi 55HL7200 wyposażono w specjalną przystawkę z zewnętrznym dalekozasięgowym mikrofonem. To innowacyjne wykorzystanie serwisu Alexa pozwala użytkownikom między innymi włączać i wyłączać telewizor, zmieniać kanały i przełączać źródła sygnału, regulować głośność, otwierać aplikacje. Można poprosić asystenta o wyszukanie ich ulubionych utworów w sklepie Amazon Music, najnowszych wiadomości czy ustawić przypomnienia. Możliwe jest sterowanie kompatybilnymi urządzeniami smart – od lamp LED po klimatyzację.
Dalekozasięgowy mikrofon umożliwi wygodne korzystanie z asystenta Google Alexa
Do mniejszych pokoi są polecane telewizory 32-calowe z wąskimi ramki i z wyświetlaczem DLED Full HD oraz, co jest rzadkością, HDR10, zwiększającym dynamikę obrazu przy oglądaniu filmów z serwisów VoD. Wyposażenie w trzy złącza HDMI i dwa USB to możliwość korzystania z multimediów. Wszystkie kanały telewizji naziemnej są nadawane w wersji SD i HD, dla których wyświetlacz Full HD jest optymalny. Zastosowano go w telewizorach np. Hitachi 32HAE4250 i JVC LT-32VAF5000. W tych małych odbiornikach TV można korzystać ze sklepu Google Play, który oferuje wiele atrakcyjnych aplikacji i gier. Telewizory mają możliwość wyszukiwania informacji za pomocą smartfona i aplikacji Android TV Remote Control.
Z wyglądu jest to slim design, ale w obudowie o połowę cieńszej, charakterystycznej dla wyświetlaczy z podświetleniem krawędziowym E-LED, chociaż zastosowano podświetlenie DLED (Direct LED). Bardzo cienkie ramki (frameless) wokół ekranu są praktycznie niewidoczne z dalszej odległości. W telewizorach rozbudowane są możliwości wyszukiwania głosowego treści przy pomocy asystentów Google i Alexa. Wyszukiwanie może się odbywać za pomocą pilota z wbudowanym mikrofonem lub zewnętrznego mikrofonu z wbudowanym asystentem Alexa. Obaj asystenci umożliwiają obsługę podstawowych funkcji: włączanie i wyłączanie telewizora, zmianę kanałów, regulację głośności. Pilot wykorzystuje łącze Bluetooth, a więc nie trzeba kierować go bezpośrednio w stronę telewizora.
Toshibę 50UL4B63DG wyróżnia minimalna ramka i metalowe nóżki. System głośnikowy marki Onkyo z subwooferem, zapewni doskonały dźwięk z serwisów Netflix 4K czy YouTube 4K.
Telewizory marek Hitachi, JVC, Toshiba wyposażono w czterordzeniowe procesory wspomagane przez układy poprawy jakości obrazu. W telewizorach stosowane są wyświetlacze z podświetleniem bezpośrednim Direct LED. Podświetlenie bezpośrednie daje równomierną jasność ekranu, powoduje także, że obraz jest bardziej kontrastowy. Funkcja Micro Dimming odpowiada za kontrast obrazu, optymalizując ten parametr w zależności od jasności otoczenia wokół telewizora, i poprawia szczegółowość obrazu. Przy oglądaniu dynamicznych scen filmowych czy widowisk sportowych układ MEMC (Motion Estimation/Motion Compensation) tylko w telewizorach z systemem Linux OS, zapewnia płynność obrazu przy szybko poruszających się obrazach. Elektronika analizuje, jak będzie wyglądać następna klatka, i dodaje klatki pośrednie pomiędzy kolejnymi klatkami. Efekt płynności obrazu dzięki układowi MEMC będzie szczególnie widoczny np. przy odtwarzaniu filmów kinowych realizowanych kamerami rejestrującymi obraz z szybkością 24 kl./s. Większość telewizorów w zależności od wersji jest wyposażone w układy HDR: HDR10 i HLG. We wszystkich z regularnej linii jest Dolby Vision.
W 55-calowym telewizorze Hitachi 55HL7200 Linux OS rozrywkę jak w kinie zapewnią Dolby Atmos i Dolby Vision oraz głośniki JBL.
System operacyjny Linux OS daje możliwość opracowania menu z wyglądem charakterystycznym dla danej marki. Telewizory linuxowe są szybsze w działaniu, np. przy przełączaniu kanałów czy uruchamianiu aplikacji, ale oferują dostęp do mniejszej liczby aplikacji. Telewizor z Android TV można poznać po charakterystycznym menu z kafelkami aplikacji, podobnym dla wszystkich marek telewizorów z Android TV. Dostęp do sprawdzonych aplikacji firmy Google dopasowanych do odtwarzania na dużym ekranie telewizora to duża zaleta. Poniżej podano przykłady telewizorów marek Hitachi i Toshiba z systemem Linux OS i JVC z Android TV z atrakcyjnym wyposażeniem. Dla osób oglądających dużo filmów z serwisów VOD Netflix i Amazon Prime atrakcyjny będzie telewizor z systemem Linux OS Hitachi 55HL7200 z Dolby Atmos i Dolby Vision, głośnikami JBL i głośnikiem dalekozasięgowym Amazon Alexa w zestawie. Dostęp do aplikacji jest możliwy dzięki platformie Hitachi smart TVue. Kolejnym dobrze wyposażonym telewizorem z platformą Linux OS jest Toshiba 50UL4B63DG. Nad jakością obrazu czuwa procesor Tru Picture Engine z układem płynności ruchu Tru flow (MEMC). Dobrą jakość dźwięku oferuje system głośnikowy marki Onkyo z głośnikami stereo i wbudowanym subwooferem. Może być dekodowany dźwięk Dolby audio i DTS, np. z odtwarzacza Blu-ray. Dynamikę obrazu filmów z serwisu VoD Netflixa czy Prime Video poprawi Dolby Vision. Cztery złącza HDMI, w tym jedno HDMI ARC, umożliwią dołączenie kilku urządzeń. Minimalna ramka i metalowe nóżki, których rozstawienie można zmieniać na centralne lub boczne, daje możliwość ustawiania na różnych powierzchniach. Można korzystać z aplikacji na Toshiba Smart Portal, przeglądarki internetowej, serwisów VoD Netflix 4K, YouTube 4K i asystentki Amazon Alexa po dołączeniu mikrofonu dalekiego zasięgu. Łącze Blutooth umożliwi dołączenie np. słuchawek. Konkuruje z nimi telewizor JVC LT-55VA8000 z systemem Android TV w wersji 9.0 Pie. Ma on podobne funkcje i złącza. Czterordzeniowy procesor jest wspierany przez Micro Dimming w poprawie kontrastu. Jego przewagą w porównaniu z telewizorami linuxowymi jest wyszukiwanie głosowe za pomocą Asystenta Google, ale nie ma Alexy. Także ma HDR Dolby Vision. System głośnikowy nie ma wbudowanego głośnika niskotonowego. Telewizor ma wąska ramkę i charakterystyczną podstawę w kształcie litery „T”. Popularne aplikacje VoD: Netflix 4K i YouTube 4K umożliwiają oglądanie największych hitów kinowych. Dekodowane są ścieżki dźwiękowe DTS HD i Dolby Audio. Łącza Bluetooth i Wi-Fi pozwoli na na odtwarzanie materiałów wideo z urządzeń mobilnych na dużym ekranie.
W telewizorze 50 - calowym JVC LT-55VA8000 z Android TV można korzystać z Google asystenta za pomocą pilota z mikrofonem.
Opracowano przy współpracy z firmą Vestel.
© 2023 InfoMarket