Strona domowa / / Artykuły / OLED TV 2020 –

LG

OLED TV 2020 – telewizory do gier

OLED TV 2020 –

Telewizory OLED 4K marki LG są znane z najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Tegoroczne modele wyposażono w funkcje, które umożliwiają rozgrywkę jak na monitorze gamingowym. Przykładem są najnowsze telewizory LG OLED serii GX i CX.

Podłączając do telewizora serii LG OLED GX lub CX najnowszej generacji konsole: Xbox One X, Xbox One S, Xbox Series X, PlayStation 4, PlayStation 4 Pro, PlayStation 5 lub laptop i komputer stacjonarny z kartami graficznymi NVIDIA i AMD czy korzystając z gier online w pełni wykorzystasz możliwości wyświetlacza OLED do grania w najlepszej jakości.

Nowa jakość obrazu i emocje

Pierwsze pozytywne wrażenie jakie zobaczysz po przejściu z ekranu monitora na ekran telewizora to przede wszystkim duży obraz, który dostarczy nowych wrażeń widzom. Bohaterowie gier będą prawie naturalnej wielkości. W seriach telewizorów GX i CX (gdzie rzymskie X oznacza 10) do wyboru masz przekątne 77, 65, 55 cali. Po raz pierwszy w serii CX pojawił się model 48-calowy, który jest polecany do mniejszych pokoi.

LG OLED TV 2020 –

Dzięki funkcji HGIG zobaczysz więcej szczegółów, a dynamiczne efekty świetlne wzmocnią emocje.

Nowością jest funkcja HGiG – (HDR Gaming Interest Group) jest to standard HDR dla gier. W grach o wysokim poziomie artystycznym grafiki zobaczysz więcej na dużym ekranie telewizora OLED niż na zwykłym monitorze. Dzięki funkcji HGiG nie musisz regulować odbiornika TV, aby uzyskać obraz o jakości zgodnej z wizją grafików tworzących grę. Przede wszystkim zwrócisz uwagę na widoczność szczegółów w ciemnych i jasnych scenach oraz wiele odcieni kolorów, które nie były osiągalne dla zwykłych ekranów do gier. Natomiast w dynamicznych scenach rozświetlających punktowo obraz np. wybuchach, ogniskach, źródłach światła będziesz pod wrażeniem świetlnych efektów. A więc emocje wizualne porównywalne będą z filmami kinowymi.

Ta doskonała jakość obrazu wynika z właściwości ekranu OLED. Każdy piksel obrazu zawiera samoświecące piksele będące źródłem kolorów: czerwonego, zielonego, niebieskiego i białego o spektrum barw zbliżonej do tej jaką widzimy. Dodatkowo procesor trzeciej generacji α (Alpha) 9 Gen 3 AI, wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencji zapewnia optymalną jakość obrazu dla dowolnego źródła, także dla konsoli do gier. Telewizory wyposażono w czujnik światła, który automatycznie dostosuje jasność wyświetlanego obrazu do natężenia światła w pomieszczeniu, zapewniając optymalne wrażenia wzrokowe (AI Brightness).

LG OLED TV 2020 –

W grze np. z wyścigami samochodowymi, każdy kierowca nie siedzący na wprost ekranu będzie miał także bardzo dobry obraz.

Przy grach, w których uczestniczy dwóch lub więcej graczy nie występuje problem pogorszenia jakości obrazu dla wyświetlaczy OLED, jeśli nie siedzisz na wprost. Obraz jest doskonały z dowolnego miejsca. Gra na dużym telewizorze o wysokiej rozdzielczości wymagająca podzielonego ekranu również zapewni świetny obraz.

Przy wielogodzinnym graniu, kiedy trudno oderwać wzrok, dzięki zmniejszeniu poziomu składowej niebieskiego światła, zapewniono komfort oglądania dla oczu.

Dźwięk dodatkowe wrażenia

Telewizor deklasuje zwykły monitor pod względem jakości dźwięku dzięki jakości głośników i dekodowaniu dźwięku Dolby Atmos. Możesz skorzystać z opcji wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1 przy wykorzystaniu głośników telewizora lub korzystając z soundbarów LG z Dolby Atmos znajdziesz się w centrum akcji. Precyzyjna lokalizacja źródeł dźwięków w grze pozwoli usłyszeć przeciwnika, co przyczyni się do twojego zwycięstwa.

LG OLED TV 2020 –

Telewizory LG OLED GX i CX mają bardzo krótki czas opóźnienia input lag zaledwie 12,9 ms.

Szybka reakcja

Dla gracza bardzo ważna jest szybkość reakcji na ruchy padem, ostrość i płynność obrazów ruchomych, co zapewnia komfort grania. Te wymagania spełniają najnowsze telewizory OLED serii GX i CX, w których zastosowano najlepsze rozwiązania techniczne stosowane w monitorach do grania.

Z wyświetlaczem OLED do TV jest związany czas reakcji matrycy – 1ms. To parametr, który określa ile czasu potrzebują piksele matrycy na zamianę kolorów w czasie wyświetlania kolejnej klatki obrazu. Ten czas oznacza, że nie pojawi się smużenie konturów szybko poruszających się obiektów.

Drugi parametr input lag wynosi zaledwie 12,9 ms. Tak niski parametr spowoduje, że praktycznie nie zauważysz opóźnienia między ruchami wykonywanymi padem, a reakcją na nie na obrazie. Jest ona natychmiastowa.

Eliminacja zakłóceń obrazu

Dla jakości obrazu gry ważna jest płynności obrazu, która może być zakłócona przez różnego rodzaju artefakty. Zakłócenia na obrazie gier mogą przyjmować postać zacięć (stuttering), czy rozrywania obrazu (tearing). Są one eliminowane przez najnowszej generacji układy stosowane w ekranach gamingowych.

LG OLED TV 2020 –

Funkcja NVIDIA G-Sync zapewnia płynny obraz gry.

Telewizory LG OLED zostały wyposażone w najlepsze techniki synchronizacji i odświeżania obrazu zalecane przez organizację HDMI i najlepszych producentów kart graficznych stosowanych w monitorach gamingowych - NVIDIA i AMD. Podstawowe modele telewizorów nie są dostosowane do odtwarzania gier bez zakłóceń obrazu. Działają w trybie bez synchronizacji z odświeżaniem obrazu o stałej częstotliwości, co może prowadzić do opisywanych zakłóceń. Synchronizowana częstotliwość odświeżana obrazu z konsoli rozwiązuje te problemy. Należą do nich następujące rozwiązania techniczne:

  • VRR (Variable Refresh Rate) jest techniką zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu, która pozwala na optymalne synchronizowanie obrazu z konsoli z wyświetlaczem telewizora, aby uniknąć opóźnień, drgań oraz zakłóceń obrazu w trakcie gry.
  • NVIDIA G-Sync to technika synchronizacji obrazu firmy NVIDIA, wykorzystująca specjalny moduł instalowany w telewizorze. Synchronizuje on obraz i minimalizuje czas opóźnienia, co decyduje o płynności obrazu i nie zwiększa input laga.
  • AMD Radeon FreeSync to otwarty system synchronizacji obrazu. FreeSync dostosowuje częstotliwość odświeżania telewizora do liczby klatek na sekundę w źródle obrazu. Dzięki temu obraz jest płynny i nie występuje tearing czy stuttering oraz nie pojawiają się dodatkowe opóźnienia.

Modele telewizorów OLED 4K serii GX i CX o przekątnych od 55 do 77 cali zapewniają częstotliwość odświeżania obrazu gier do 120 Hz. Opóźnienie sygnału wejściowego będzie niezauważalne w zakresie 6 ms dla treści 1440p i 13 ms dla treści 4K przy 60 Hz.

Złącza HDMI 2.1

Najnowszej generacji konsole do gier są wyposażone są w złącza HDMI 2.1. Telewizory LG OLED wyposażone są także w interfejs HDMI 2.1 umożliwiający wyświetlanie treści 4K z prędkością 120 klatek na sekundę, a także zapewniający obsługę techniki 4K HFR (High Frame Rate), trybu ALLM (Automatic Low Latency Mode), zmiennej częstotliwości odświeżania VRR oraz zwrotnego kanału audio eARC. Nie zapomnij o kablu HDMI oznaczonego Ultra High Speed HDMI, który nie będzie tłumił sygnału z konsoli do gier.

LG OLED TV 2020 –

Telewizor serii GX powieszony na ścianie wygląda jak obraz.

Czym się różnią telewizory serii GX i CX?

Seria LG OLED GX nazywana jest Gallery, ponieważ telewizor powieszony na ścianie wygląda jak obraz. Nie ma on podstawy i nóżek (te są dostępne osobno). Wyposażony jest w uchwyt wbudowany w telewizor. Dzięki temu ekran przylega do ściany i ma zaledwie dwa centymetry głębokości. Cała elektronika znajduje się w cienkiej obudowie telewizora. Na filmie możesz zobaczyć jak prosto montuje się telewizor serii GX Gallery Design.

Seria telewizorów LG OLED CX ma klasyczny wygląd. Ekran można zamocować na podstawie lub powiesić na ścianie. Funkcje do odtwarzania gier mają takie same.

LG OLED TV 2020 –

Telewizory serii CX mają takie same funkcje do gier jak GX.

Do oglądania filmów i telewizji oraz obsługi telewizora przydatne będą funkcje:

  • ThinQ AI czyli nic innego jak sztuczna inteligencja w języku polskim, która rozpoznaje naturalny głos mówiącego, umożliwiając sterowanie wszystkimi urządzeniami domowymi podłączonymi do IoT,
  • sterowanie głosem za pomocą dedykowanego pilota Magic,
  • obraz HDR Dolby Vision IQ,
  • dźwięk Dolby Atmos.

Opracowano przy współpracy z firmą LG Electronics.

2020-07-21
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket