Strona domowa / / Artykuły / Wyjątkowe modele

AGD PREMIUM

Wyjątkowe modele w segmencie dużego AGD

Wyjątkowe modele

W sektorze AGD nie brakuje urządzeń innowacyjnych, wyjątkowych pod względem wzornictwa, funkcjonalności i rozwiązań technicznych. Tego typu sprzęt zwykle kojarzy nam się z wyższą półką cenową. Okazuje się jednak, że nowoczesny sprzęt klasy premium, świetnie prezentujący się w kuchennej aranżacji, nie zawsze musi być drogi

W dobie rozwoju Internetu rzeczy, sztucznej inteligencji czy wirtualnej rzeczywistości często to właśnie nowoczesne rozwiązania techniczne stają się kluczowe przy wyborze sprzętu do gospodarstwa domowego. Dobrze wyposażone urządzenia kuchenne nie tylko zapewniają komfort użytkowania, ale również pozwalają zmaksymalizować komfort użytkowania i bezpieczeństwo domowników, a przy tym zminimalizować koszty eksploatacji.

Sterowanie w wersji premium

Klasyczne panele sterowania umieszczane na obudowach urządzeń to nie wszystko. Dziś wieloma sprzętami można sterować na odle - głość. Do zdalnej obsługi mogą być wykorzy - stywane nie tylko piloty. Urządzeniem steru - jącym możne być też tablet lub smartfon z za - instalowaną odpowiednią aplikacją. Niektó - rymi urządzeniami z sektora AGD można na - wet sterować za pomocą gestów lub komend głosowych.

Sterowanie gestami

Kontrola za pomocą gestów jest wykorzysty - wana m.in. w okapach. Wystarczy odpowiedni ruch dłonią w pobliżu okapu, aby go urucho - mić, zmienić jego moc czy włączyć oświetle - nie. Tego typu modele dostępne są w ofercie takich producentów jak Ciarko (rozwiązanie GesureControl) czy Amica (Touchless). Stero - wanie gestami zapewnia nie tylko wygodę użytkowania sprzętu, ale też sprawia, że po - wierzchnia okapu będzie idealnie czysta, bez śladów po palcach.

Lodówka dopasowana do potrzeb

Bez względu na to, czy potrzebujemy lodówki, która pomieści zapasy dla całej rodziny, czy mniejszego modelu, chcemy aby urządzenie, jak najlepiej spełniało swoje zadanie. W lodówkach marki Samsung znajdziemy wiele rozwiązań technicznych odpowiedzialnych za utrzymanie optymalnej świeżości i zachowanie idealnych warunków chłodzenia. Nie bez znaczenia są także funkcje, których nie brakuje zwłaszcza w sprzęcie klasy premium. Jakie rozwiązania powinna mieć lodówka idealna? Ważne jest z pewnością jej wzornictwo. W ofercie marki Samsung warto zwrócić uwagę na modele Kitchen Fit, które przypadnie do gustu wszystkim ceniącym sobie elastyczność w urządzaniu pomieszczeń i perfekcjonizm. Lodówki z tej serii to urządzenia do obudowy z eleganckim stalowym frontem, będące ciekawą alternatywą dla chłodziarek do pełnej zabudowy. Można je łatwo dopasować do kuchennych mebli bez ryzyka odstawania od krawędzi i nieestetycznych przerw między urządzeniem a zabudową. Dla osób poszukujących większego modelu, dobrym wyborem mogą okazać się modele typu side by side z techniką Twin Cooling Plus, czyli dwoma niezależnymi obiegami powietrza. Odpowiada ona za dobranie odpowiedniej temperatury i wilgotności zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce, co pozwala zachować świeżość produktów nawet do 2 tygodni. Dla tych, którzy od czasu do czasu robią większe zakupy i chcą mieć możliwość wyboru sposobu ich przechowywania, firma Samsung opracowała technikę Cool Select+. Dzięki niej, użytkownicy mają pełną elastyczność korzystania z urządzenia. Jeden przycisk zamienia zamrażalnik w chłodziarkę, co świetnie sprawdzi się przed rodzinnym przyjęciem lub gdy zostanie nam sporo zapasów z poprzednich dni. Udogodnieniem jest także możliwość wyboru jednej z czterech temperatur w dolnej części lodówki, w zależności od potrzeb i rodzaju przechowywanych produktów. Osoby, które mają ograniczoną przestrzeń w kuchni, ale zależy im na przechowywaniu większych zapasów, powinny zwrócić uwagę na lodówki z techniką Space Max. Dzięki niej zyskujemy więcej miejsca do przechowywania produktów. W nowoczesnym domu owoczesnego domu jest multimedialna lodówka Samsung z serii Family Hub, w której znajdziemy modele z dostępem do Internetu i ekranem dotykowym Family Board.

Lodówka

Urządzenia i aplikacje mobilne

Innowacyjne piekarniki, lodówki, pralki, su - szarki czy zmywarki z wbudowanym modu - łem Wi-Fi mogą być elementem systemu „in - teligentnego” domu i współpracować w nim z innymi urządzeniami. Do obsługi wykorzy - stywana jest wówczas aplikacja mobilna z in - tuicyjnym interfejsem dostosowanym do funk - cjonalności kompatybilnego sprzętu. Jedna aplikacja może obsługiwać wiele rozmaitych sprzętów skomunikowanych w obrębie „inteli - gentnego” systemu. Zdalne sterowanie za po - mocą smartfona lub tabletu umożliwia obsłu - gę AGD nawet wtedy, kiedy nie ma nas w do - mu. Możemy sprawdzić np. jak długo jeszcze pralka będzie prać? Czy drzwiczki zamrażarki są naprawdę zamknięte? Kiedy można bę - dzie wyjąć pieczeń z piekarnika? Czego bra - kuje w lodówce? A wszystko to dla komfortu i wygody użytkownika.

Wyjątkowe modele

Do urządzeń klasy premium możemy zaliczyć płyty grzejne zintegrowane z wyciągiem. Wśród tego typu konstrukcji dostępne są zarówno modele elektryczne, jak i gazowe.

Moduł sterujący

Nietypowy sposób na kontrolę parametrów pracy okapu znalazła firma Falmec, która oferuje moduł HobLink. Jest to urządzenie kompatybilne z płytą grzewczą (ceramiczną lub indukcyjną) dowolnej marki i okapem Falmec. Okap musi być jednak wyposażony w odbiornik fal radiowych, a zatem niezbędny jest model, który może być obsługiwany za pomocą pilota. Moduł HobLink podłączamy bezpośrednio do instalacji elektrycznej, podobnie jak płytę grzewczą. Należy przy tym pamiętać, że ze względu na poprawną komunikację bezprzewodową między okapem a HobLinkiem odległość między tymi elementami nie powinna być większa niż 3 m. Ma to szczególne znaczenie w wypadku okapów sufitowych. W trybie automatycznym HobLink dostosowuje prędkość działania silnika w okapie do poziomu mocy pobieranej przez płytę grzewczą i  włącza oświetlenie. Zatem im większy poziom grzania ustawimy na płycie, tym okap będzie pracował na wyższych obrotach, a jednocześnie zapewni odpowiednią skuteczność pochłaniania oparów. 

Wyjątkowe modele

W nowych gazowych płytach grzejnych dostępne są funkcje i sterowanie znane dotychczas z elektrycznych płyt indukcyjnych, pozwalające precyzyjnie dopasować wielkość płomienia do przygotowywanej potrawy.

Sterowanie głosowe

W sektorze AGD pojawia się coraz więcej nowych modeli kompatybilnych z asystentami głosowymi, a tym samym dających możliwość bezdotykowej obsługi niektórych funkcji sprzętu. Do najpopularniejszych tego typu rozwiązań możemy zaliczyć Asystenta Google, Amazon Alexę oraz Apple Siri. Autorski system Bixby oferuje ponadto firma Samsung. Producenci AGD, widząc potencjał systemów sterowania głosowego, postanowili wykorzystać ten sposób obsługi w swoim sprzęcie. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnorodnych urządzeń, które mogą współpracować ze wspomnianymi przed chwilą asystentami głosowymi. Kompatybilność z różnorodnym sprzętem, a do tego intuicyjna i wygodna obsługa sprawiają, że sterowanie za pomocą komunikatów głosowych jest bardzo praktycznym i komfortowym rozwiązaniem. Zdalna kontrola głosowa pozwala wydawać polecenia urządzeniom znajdującym się w tej samej lokalnej sieci internetowej, ale wykorzystywanym w zupełnie innym miejscu niż znajduje się użytkownik, np. na innym piętrze domu. Obsługa systemu sterowania głosowego może wymagać wykorzystania dodatkowego głośnika bezprzewodowego, np. dla Alexy firmy Amazon dostępne są głośniki Amazon Echo i mniejszy Echo Dot. Niezależnie jednak od funkcjonalności i popularności sterowania głosowego w AGD problemem dla wielu polskich użytkowników wciąż pozostaje brak obsługi języka polskiego przez wielu spośród dostępnych asystentów. Z asystentem głosowym firmy Amazon kompatybilna jest platforma Home Connect, którą obsługują wybrane modele marek Bosch, Siemens i Gaggenau. Wśród nich znajdują się m.in. piekarniki, pralki, suszarki bębnowe, zmywarki lodówki, jak i ekspresy do kawy, a więc do wyboru, do koloru. Rozwiązanie to jest stale rozwijane przez inżynierów pracujących dla BSH, a dzięki temu sukcesywnie wzbogacane o nowe rozwiązania techniczne i funkcje. Za pośrednictwem Home Connect i obsługującego Alexę urządzenia – Amazon Echo lub Amazon Dot – można w prosty sposób kontrolować kompatybilny sprzęt gospodarstwa domowego i np. używać komend głosowych do uruchamiania programów, konfigurowania urządzeń lub kontrolowania na bieżąco parametrów pracy. Mając odpowiednio skonfigurowany ekspres do kawy, możemy wydać polecenie, np. „Alexa, powiedz ekspresowi do kawy z Home Connect, żeby zrobił cappuccino”. Podobnie jest z piekarnikiem – możemy zakomunikować np. „Alexa, zapytaj piekarnik z Home Connect, kiedy mój obiad będzie gotowy”, a w wypadku pralki „Alexa, zapytaj pralkę z Home Connect, kiedy pranie będzie gotowe”.

Wyjątkowe modele

W zaawansowanym technicznie sprzęcie AGD wykorzystywane są rozmaite sposoby obsługi, np. sterowanie gestami w okapach, a także kontrola za pomocą aplikacji mobilnej w pralkach, suszarkach czy chłodziarkozamrażarkach.

Ekspresy wyjątkowej generacji

W ofercie producentów AGD można znaleźć rozbudowane serie, w których dostępne są rozmaite urządzenia pozwalające na zaaranżowanie funkcjonalnej zabudowy kuchennej. Do takich należy Generacja 7000 firmy Miele. Znajdziemy w niej m.in. innowacyjne ekspresy do zabudowy. Pracują one wyjątkowo cicho, co można odczuć już podczas przygotowywania pierwszej porcji kawy. Miłośnicy różnych rodzajów tego napoju lub różniący się gustami domownicy docenią funkcję CoffeeSelect – możliwość wyboru różnych ziaren z trzech pojemników. AromaticSystemFresh sprawi, że kawa będzie zaparzona za każdym razem ze świeżo zmielonych ziaren, a w zaparzaczu nigdy nie pozostaną resztki wcześniej zmielonej kawy. Tryb Performance pozwoli jednym ruchem wybrać jeden z czterech sposobów działania ekspresu w zależności od okoliczności lub preferencji użytkownika. Z kolei funkcja Coffee & Tea udowadnia, że ekspres do kawy może być także ekspertem w parzeniu herbaty, dostosowując do odpowiednich gatunków liści temperaturę wody i czas parzenia. Dzięki rewolucyjnym funkcjom AutoDescale i AutoClean nie trzeba już ręcznie odkamieniać i czyścić ekspresu. Wystarczy wybrać odpowiedni moment, a ekspres odkamieni się sam i samodzielnie oczyści przewody na mleko oraz zaparzacz.

Ekspresy wyjątkowej

Pakowarka próżniowa w chłodziarkozamrażarce

Do dłuższego przechowywania żywności po zrobieniu większych zakupów doskonale sprawdzi się także metoda pakowania próżniowego. Na próżniowe pakowanie żywności pozwalają różnego rodzaju urządzenia – od kompaktowych i przenośnych pakowarek, przez szuflady do zabudowy, po chłodziarkozamrażarki zintegrowane z pakowarką. To ostatnie rozwiązanie ma w swojej ofercie marka Sharp. Lodówki tej marki zostały zaprojektowane m.in. z myślą o walce z rosnącym problemem marnowania żywności. Wystarczy umieścić produkt w specjalnej torebce, z której po naciśnięciu odpowiedniego przycisku automatyczna zgrzewarka próżniowa usunie powietrze. Chroniące żywność przed zapachami torebki do pakowania próżniowego można wygodnie przechowywać w lodówce. Dzięki pakowaniu próżniowemu możemy kilku przedłużyć świeżość i zachować jakość przechowywanych produktów. Również miejsce w zamrażarce lub szafce zwiększy się nawet cztero- lub pięciokrotnie, jeśli zamienimy tradycyjne pojemniki z tworzywa sztucznego na próżniowo zapakowane woreczki. Pakowanie próżniowe jest także idealnym rozwiązaniem do dzielenia dużych ilości produktów spożywczych na mniejsze porcje i zamrożenie ich. Ponadto zapakowane w zgrzanym woreczku próżniowym mięso lub warzywa można włożyć do piekarnika (w zależności od typu i jakości woreczka foliowego) lub do garnka z wodą i gotować je metodą sous-vide (produkty zachowują soczystość, aromat i wartości odżywcze).

Pakowarka próżniowa

Komfortowe otwieranie drzwi

Wygodne sterowanie to nie wszystko! Producenci AGD wykorzystują w swoich urządzeniach innowacyjne systemy, które pozwalają na otwieranie drzwi nie tylko za pomocą uchwytu. Na rynku są dostępne piekarniki, których drzwi można otworzyć m.in. przez delikatne stuknięcie we front urządzenia. Przykładem takiego rozwiązania jest OpenUp! w piekarnikach marki Amica. Trzymając w rękach ciężką blachę, marzymy, by znalazł się ktoś, kto pomoże otworzyć piekarnik. Dzięki specjalnej konstrukcji uchwytu wystarczy go delikatnie dotknąć, np. łokciem, a drzwi urządzenia otworzą się automatycznie. W pralkach ładowanych od frontu marki Samsung stosowane są natomiast dodatkowe drzwi AddWash, które pozwalają na uzupełnienie zawartości bębna już po uruchomieniu cyklu prania. Rozwiązanie w sam raz nie tylko dla zapominalskich.

Modułowe chłodzenie i mrożenie

Producenci starają się, aby sprzęt gospodarstwa domowego był jak najlepiej dopasowany do wymagań konsumentów. Opracowują rozmaite urządzenia w formie modułów, które mogą być dobierane w zależności od potrzeb użytkowników. Innowacyjną serię premium urządzeń chłodniczych Cube Refrigerator oferuje firma Samsung. Znalazły się w niej trzy modele niewielkich lodówek: Wine, Beer i Beauty. Te modułowe chłodziarki dostępne są w różnorodnych stylowych kolorach, które można doskonale dopasować do każdego wystroju wnętrza. Ich wyjątkowy design umożliwia ustawienie jednego urządzenia na drugim, co oznacza, że lodówki z łatwością można umieścić w dowolnym pomieszczeniu – także w sypialni. Specjalna technika chłodzenia zapewnia, że lodówki pracują na tyle cicho, by nie zakłócać snu. Można je połączyć także z podobnym stylistycznie oczyszczaczem powietrza Cube, tworząc tym samym idealnie połączony system urządzeń, bez których nie może się obyć żadne stylowe, nowoczesne mieszkanie.

Lodówki interaktywne

Do segmentu premium możemy zaliczyć także multimedialne chłodziarkozamrażarki firmy Samsung z linii Family Hub z dostępem do Internetu i ekranem dotykowym. W domowym zaciszu mogą one pełnić rolę centrum zarządzania, umożliwiając użytkownikom prowadzenie rodzinnego kalendarza zintegrowanego ze skrzynkami mailowymi domowników, tworzenie list zakupów i dzielenia się nimi, przesyłanie zdjęć, czy odbieranie wiadomości. Family Hub to także domowe centrum rozrywki. Na dużym ekranie takiej lodówki możemy nawet obejrzeć ulubiony serial czy mecz. Wszyscy, którzy chcą żyć bardziej w stylu less waste, będą zadowoleni z faktu, że Family Hub ma we wnętrzu komory chłodzenia wbudowane aparaty, które pozwalają w każdej chwili sprawdzić stan domowych zapasów przez aplikację SmartThings w smartfonie. Nawet będąc w sklepie możemy zajrzeć do stojącej w domu lodówki Family Hub i kupić tylko najpotrz

Wyjątkowe modele

Ekskluzywna i designerska seria lodówek Cube Refrigerator marki Samsung obejmuje trzy modele. Są one przeznaczone do chłodzenia innych produktów – wina, piwa oraz kosmetyków

Automatyczne dozowanie detergentów

Nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem dostępnym w bardziej zaawansowanych urządzeniach jest funkcja automatycznego dozowania detergentów. Proces ten może odbywać się np. za pomocą niezależnych butli ze skoncentrowanym środkiem czyszczącym lub z wykorzystaniem specjalnych pojemników z detergentem. W pralkach marek Bosch i Siemens dostępny jest system i-Dos. Jest to innowacyjny sposób dozowania wykorzystujący specjalną konstrukcję szuflady na detergenty (środek piorący oraz płyn zmiękczający). Przed pierwszym użyciem należy wlać płyn do prania do pierwszego pojemnika oraz płyn do zmiękczania tkaniny do drugiego pojemnika szuflady. Od tego czasu użytkownik może prać około 20 razy bez uzupełniania detergentów. Aby umożliwić klientowi zastosowanie osobno innego detergentu, np. w proszku, producent wyposażył szufladę w komorę do ręcznego dozowania. Jednak i-Dos to nie tylko szuflada, ale w pełni automatyczny system piorący. Dzięki czujnikowi aquaSensor pralka rozpoznaje stopień zabrudzenia i na tej podstawie dobiera czas, cykl zmian temperatury, a także precyzyjnie dozuje środek czyszczący. W pralkach Miele stosowane jest rozwiązanie TwinDos. Pozwala ono na precyzyjne dozowanie detergentów i zapewnia higienę użytkowania urządzenia na najwyższym poziomie – nie trzeba dotykać pojemników z płynem czy proszkiem, a dostawa nowych detergentów może zostać zrealizowana bezpośrednio do domu za pośrednictwem Miele Shop. Z kolei w nowych zmywarkach Miele stosowany jest natomiast PowerDisk – pojemnik w kształcie dysku zawierający 400 g detergentu w formie granulatu, który jest dozowany przy każdym z programów mycia. Dysk obraca się o 360°, a granulat dostaje się do wnętrza zmywarki. System sam dozuje odpowiednią ilość detergentu w zależności od wybranego programu. Zawartość dysku wystarcza przeciętnie na 20 cykli mycia w programie Eco.

Okapy w wersji premium

Modeli klasy premium nie brakuje w segmencie okapów. W tym sprzęcie liczy się jednak nie tylko skuteczność pochłaniania oparów, sposób sterowania, ale przede wszystkim konstrukcja i design. Wyjątkowe pod względem wzornictwa modele znajdziemy zarówno wśród modeli przyściennych, wyspowych, sufitowych jak i podszafkowych. Okap jest często wykorzystywany nie tylko podczas przygotowywania potraw, ale także jako stylowe źródło światła. Dostępne na rynku modele okapów w zdecydowanej większości wyposażone są we własne oświetlenie (obecnie najczęściej LED-owe). Nadaje ono kuchni wyjątkowy nastrój i wpływa na wygląd oraz funkcjonalność pomieszczenia. Kiedyś oświetlenie traktowane było jedynie jako praktyczny dodatek, dzięki któremu gotowanie stawało się łatwiejsze. Dzisiaj rola oświetlenia mocno się zmieniła. Nowoczesne oświetlenie o odpowiednio dobranej temperaturze barwowej wnosi powab, swoistą „magię”, staje się elementem dekoracji i ma istotny wpływ na projektowanie kuchni. Co ważne, w wielu produkowanych obecnie modelach okapów dostępna jest regulacja temperatury barwowej oświetlenia. Umożliwia ona dostosowanie tego parametru do innych elementów oświetleniowych wykorzystywanych w domowej aranżacji.

Spójne wzornictwo

W sprzęcie gospodarstwa domowego, oprócz funkcjonalności liczy się także design. Różnorodne linie wzornicze w AGD oferuje firma Concept. Jedną z najnowszych w ofercie tego producenta jest linia Titania. Wykorzystuje ona elementy z ciemnej stali nierdzewnej, dzięki którym w kuchni może zapanować prawdziwa elegancja. Znajdziemy w niej m.in. piekarniki, chłodziarkozamrażarki oraz kuchenkę mikrofalową do zabudowy – MTV7525ds. Kuchenka ma 25 l pojemności i wyróżnia się atrakcyjnym, bezramkowym wzornictwem. Została wyposażona w nowoczesny, intuicyjny i wygodny w obsłudze, a do tego łatwy w czyszczeniu dotykowy panel sterowania. Wymiary kuchenki są idealnie dopasowane do piekarników z linii Titania. Dzięki temu może ona stanowić wraz z modelem ETV8260ds lub ETV8260ds stylowy i funkcjonalny kuchenny „tandem”. Kuchenka została wyposażona w 8 automatycznych programów i 5 poziomów mocy grzania oraz funkcję szybkiego startu. Umożliwia też rozmrażanie oraz grillowanie żywności. Nie zabrakło również funkcji blokady rodzicielskiej, która blokuje przyciski panelu sterowania, co zapobiega przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia przez dzieci. Wewnątrz kuchenki znajduje się obracany talerz o średnicy 315 mm. Moc mikrofali wynosi 900 W, a moc grilla 1000 W.

Spójne

Płyty zintegrowane z okapem

Wśród urządzeń premium na uwagę zasługują również płyty grzejne zintegrowane z okapem. Tego typu modele mają wyciąg zainstalowany bezpośrednio na płycie (najczęściej pomiędzy polami grzejnymi). Montując w kuchni takie urządzenie, nie tylko oszczędzamy miejsce, ale także skutecznie radzimy sobie z oparami podczas kulinarnych przygód – opary znad garnków nie roznoszą się po całej kuchni, a trafiają wprost do wyciągu. Płyta z wbudowanym okapem jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o łatwość obsługi. Zazwyczaj okap automatycznie dostosowuje swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty, co skutecznie skraca czas ustawiania parametrów obu urządzeń. Dodatkowo płyta z wyciągiem jest wyjątkowo modnym elementem dzisiejszych wnętrz i klienci coraz chętniej zwracają na nią uwagę z powodu bardzo przemyślanego wzornictwa – płytę można zamontować na równi z blatem, a okapu niemal nie widać w kuchennej przestrzeni. Okapy w płycie grzejnej to doskonała propozycja zwłaszcza w wypadku wysp kuchennych czy niewielkich aneksów. Sprawdzą się również wtedy, gdy kuchnia jest otwarta na salon, a w kuchennej zabudowie liczy się każdy metr sześcienny, który może zostać wykorzystany na przechowywanie przypraw, rozmaitych naczyń lub akcesoriów kuchennych. Okapy zintegrowane z płytą charakteryzują się dużą wydajnością i pod tym względem nie ustępują klasycznym konstrukcjom naściennym czy podszafkowym. Zapewniają stosunkowo cichą i efektywną pracę, a do tego potrafią być wyjątkowo energooszczędne.

Przykładowe modele

Przykładowe
2020-07-06
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket