Strona domowa / Artykuły / Włoski styl, elegancja

FALMEC

Włoski styl, elegancja i innowacyjność

Włoski styl, elegancja

Rozmowa z Piotrem Osowskim, dyrektorem zarządzającym Falmec Polska Sp. z o.o.

Redakcja: Firma Falmec została założona już na początku lat 80. ubiegłego wieku we Włoszech, ale również jej polski oddział ma swoją długoletnią tradycję. Proszę przybliżyć nam i naszym czytelnikom historię Falmeca w naszym kraju.

Piotr Osowski: Falmec jest obecny na polskim rynku od 1996 r. Za dystrybucję produktów marki odpowiedzialna była firma Grass. W 2005 r. firma zmieniła politykę handlową dotyczącą rynku europejskiego, otwierając pierwszy bezpośredni oddział w Niemczech. Pod koniec 2010 r. zapadła decyzja o uruchomieniu oddziału w Polsce i w styczniu 2011 r. zadebiutował Falmec Polska. Po Polsce powstały kolejne zagraniczne oddziały marki Falmec: Falmec Baltica (Litwa, Łotwa, Estonia), Falmec Rosja, Falmec Dania, Falmec Wielka Brytania oraz Falmec Holandia.

Obecnie Falmec postrzegany jest na rynku jako prestiżowa marka, która oferuje bardzo dobrej jakości okapy. Co sprawia, że sprzęt tej marki jest tak wysoko pozycjonowany w tym segmencie rynku AGD?

Falmec to włoska marka, która od prawie 40 lat udowadnia, że liczy się jakość. Za sprawą własnych projektów i współpracy z renomowanymi designerami uzyskaliśmy międzynarodowy status. Prawdziwą wartość „Made in Italy” znajdziemy w każdym produkcie, który charakteryzuje się perfekcyjnym wykończeniem, designem i technologią. Bacznie obserwujemy aktualne trendy i oczekiwania, dlatego nasze studio projektowe ciągle pracuje nad nowymi projektami, które są odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się rynku.

Falmec to również wyjątkowy design, który doceniany jest nie tylko wśród konsumentów, ale także fachowców z branży na całym świecie. Jakie modele, Pana zdaniem, są szczególnie interesujące pod względem wzorniczym?

Na szczególną uwagę zasługują nasze systemy zintegrowane, które łączą w jednym urządzeniu gotowanie i pochłanianie. Warto zwrócić uwagę m.in. na modele Modula, Quantum i Sintesi, w których zostało zawarte całe doświadczenie marki Falmec w dziedzinie oczyszczania powietrza. Dwa lata temu do sprzedaży został wprowadzony model Spazio, który wzorniczo doskonale koresponduje z obecnymi trendami. Spazio to znacznie więcej niż okap. To 180-centymetrowa wyspowa konstrukcja, która skrywa wygodne półki z matowego szkła do przechowywania naczyń oraz pojemniki na własny ogród. Dodam jeszcze, że model Spazio to laureat wielu konkursów, m.in. „Design dla Konesera” 2019, a także zdobywca nagród „Good Design Award”, „Archiproducts Design Award” czy „Casa Decor Award”. Nasza oferta okapów, które zachwycają wyjątkowym wzornictwem, jest jednak znacznie większa. Wspomnę tutaj choćby modele takie jak Rialto – nagrodzony „Red Dot Design Award” 2020, Presige – zdobywca „Red Dot Design Award” 2010, Dama – nagrody „Good Design Award” 2017 i „Iconic Award” 2018, okap Oceano E.Ion System, który może się pochwalić nagrodami „Good Design Award” 2017 i „Iconic Award” 2018, a także model Bellaria, nagrodzony w konkursach „European Product Design Award” 2017 i „Design dla Konesera” 2019.

Włoski styl, elegancja

Wiele modeli dostępnych w ofercie marki Falmec zostało docenionych za wzornictwo, o czym świadczą nagrody przyznane w rozmaitych konkursach organizowanych na całym świecie.

Porozmawiajmy chwilę o innowacyjnych rozwiązaniach technicznych, których w sprzęcie marki Falmec nie brakuje. Jednym z nich jest E.ion System, stosowany m.in. we wspomnianym przed chwilą przez Pana designerskim modelu Oceano. Na czym polega ta technika jonizacji i w jakich modelach jest dostępna?

Jesteśmy dumni z unikalnej technologii E.Ion System, która nie tylko sprawia, że produkty z tej serii znakomicie oczyszczają powietrze, ale również polepszają komfort życia. Wykorzystanie technologii Bipolar Controlled Ionisation pozwala na wytworzenie jonów, które eliminują nieprzyjemne zapachy i przywracają optymalną równowagę jonową, przynosząc korzyści dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. W produktach z systemem E.Ion został zastosowany czujnik, który sprawdza jakość powietrza w pomieszczeniu. Wykrywa gazy zapachowe, formaldehyd, dym z papierosów, amoniak i inne związki zanieczyszczające. Wraz z poprawą jakości powietrza czujnik stopniowo z żółtego zmienia kolor na zielony. Zastosowanie trybu automatycznego, sprawia, że okap włączy się samoczynnie, gdy tylko czujnik wykryje pogorszenie się jakości powietrza w kuchni. Każdy z nas, nie tylko alergicy, powinien mieć pełną świadomość tego, czym oddycha!

Okap ma jednak być nie tylko skuteczny w działaniu i zapewniać czyste powietrze w kuchni, ale powinien przy tym pracować stosunkowo cicho. Również pod tym względem Falmec ma się czym pochwalić. Mam tu na myśli system NRS. Czym to rozwiązanie wyróżnia się na rynku i jakiego typu okapy są w nie wyposażane?

Dzięki wykorzystaniu technologii NRS, stworzyliśmy produkt, który łączy w sobie dużą wydajność z odczuwalnym komfortem w domu. Poza naukowymi danymi, które potwierdzają osiągnięte wyniki, możemy powiedzieć, że praktycznie nie słyszymy już okapu. Nasz system NRS został opracowany we współpracy z laboratoriami specjalizującymi się w badaniach nad dynamiką płynów i pozwolił stworzyć kolekcję niezwykle cichych okapów kuchennych, skutecznie poprawiających jakość życia w kuchni. NRS pozwala gotować, pracować, rozmawiać, słuchać muzyki, słowem: robić wszystko to, co robimy w kuchni, bez hałasu typowego dla okapu, zachowując przy tym najwyższą wydajność zasysania. System NRS osiąga najlepsze wyniki poprzez ewakuację na zewnątrz oparów z gotowania, ale może być stosowany również w trybie obiegu zamkniętego – z filtrem wielokrotnego użytku z węgla aktywnego o dużej wydajności i trwałości. W porównaniu do standardowego okapu dostępnego na rynku poziom hałasu w okapie z systemem NRS został zredukowany radykalnie – obniżenie natężenia dźwięku o 3 dB powoduje, że hałas zmniejsza się o połowę. W ofercie posiadamy 7 modeli okapów z technologią NRS.

Włoski styl, elegancja

Okapy marki Falmec wykorzystują wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, które zapewniają skuteczne pochłanianie oparów, a jednocześnie cichą pracę urządzeń. Do najbardziej znanych należą E.ion System oraz NRS.

Kolejnym innowacyjnym, a jednocześnie praktycznym rozwiązaniem dostępnym w ofercie firmy Falmec jest moduł Hoblink. Proszę opowiedzieć o nim coś więcej. Z jakimi urządzeniami jest kompatybilny?

Hoblink jest naszym najnowszym urządzeniem, za pomocą którego możemy połączyć płytę indukcyjną dowolnej marki z okapem Falmec. Urządzenie dostosowuje prędkość działania silnika w  okapie w zależności od poboru energii przez płytę grzewczą. Jest jeden warunek: okap musi być wyposażony w odbiornik fal radiowych. Jak działa urządzenie? W trybie automatycznym Hoblink ustawia odpowiednią prędkość na podstawie poboru mocy płyty grzewczej i włącza oświetlenie. Po wyłączeniu płyty grzewczej, Hoblink aktywuje funkcję timera, dzięki której okap zostaje wyłączony po ok. 15 minutach. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą pilota lub w trybie manualnym. Poprawna komunikacja bezprzewodowa między okapem a Hoblinkiem jest możliwa, jeżeli odległość pomiędzy urządzeniami nie jest większa niż 3 m. Hoblink jest kompatybilny z ponad 20 modelami okapów marki Falmec. Jest więc w czym wybierać.

Dość nietypowym urządzeniem w ofercie Falmeca, jak na producenta okapów, jest Bellaria. To oczyszczacz powietrza i elegancka lampa LED w jednym. Czym jeszcze charakteryzuje się to urządzenie?

Powstanie Bellarii było owocem długich prac na produktem, który z jednej strony będzie piękny, a z drugiej zaawansowany technicznie. Nie mówimy tu o zwyklej lampie, tylko o zaawansowanym technologicznie produkcie, który skutecznie oczyści powietrze. W Bellarii wykorzystano E.Ion System, o którym już szerzej wspominałem przed chwilą. W pomieszczeniach, w których włączona jest Bellaria, znacznie zmniejsza się ilość bakterii i grzybów. Dodatkowo w trybie automatycznym urządzenie reaguje na pojawienie się szkodliwych substancji i brzydkich zapachów, dlatego jest doskonałym produktem dla alergików. Lampa wykonana jest ze szkła, w całości wytwarzanego ręcznie, zgodnie z tradycyjną metodą mistrzów weneckich.

Falmec do swoich innowacyjnych modeli zapewnia też szereg akcesoriów. Wśród nich znajdziemy m.in. filtry Carbon.Zeo. Czym różnią się one od standardowych filtrów stosowanych w okapach?

Różnica między filtrem Carbon.Zeo a  standardowym filtrem jest olbrzymia. Filtr dwuskładnikowy Carbon.Zeo wykorzystuje materiały pochodzenia naturalnego, takie jak zeolit i węgiel aktywny, które zatrzymują nieprzyjemne zapachy z maksymalną skutecznością. Węgiel jest substancją aktywną. Występuje głównie w postaci mikrokryształów grafitu, który poddawany obróbce uzyskuje porowatą strukturę o dużej powierzchni wewnętrznej. Dzięki temu ma on dużą zdolność pochłaniania, a jednocześnie zatrzymywania wielu rodzajów substancji przez przyciąganie cząsteczek do wewnętrznej powierzchni. Zeolit jest minerałem o dużej zdolności absorpcji związków organicznych i pary wodnej. Ta właściwość wynika bezpośrednio z mikroporowatości struktury krystalicznej. Zeolit, dzięki właściwościom chemicznym, uwalnia ciepło w zetknięciu z wilgocią – redukując ją. Filtr dwuskładnikowy Carbon.Zeo ma bardzo długą trwałość: około 3 lat przy normalnym użytkowaniu okapu. Zaleca się jego regenerowanie co 18 miesięcy przez umieszczenie go w piecu w temperaturze 200 °C na dwie godziny.

2020-07-06
x

Kontakt z redakcją

© 2021 InfoMarket