iROBOT

Robot odkurzający - Roomba i7+

Robot odkurzający -

Model Roomba i7+ to jeden z najbardziej zaawansowanych odkurzaczy automatycznych w ofercie marki iRobot. Wyróżnia się przede wszystkim wydajnym systemem nawigacji oraz stacją ładująco-czyszczącą, co czyni go bezkonkurencyjnym na rynku.

Instalacja robota jest bardzo intuicyjna – wystarczy znaleźć mu w pomieszczeniu nieco wolnego miejsca i umieścić go tam ze stacją Clean Base (zdjęcie 1). Następnie po naładowaniu należy sparować z go z siecią Wi-Fi i aplikacją iRobot Home. Proces jest bardzo intuicyjny i zajmuje kilka minut. Po tym Roomba i7+ może zacząć pracę, w trakcie której stworzy mapę otoczenia (zdjęcie 2). Roomba potrzebowała trzech przejazdów po 3-pokojowym mieszkaniu o powierzchni 55 m2 , żeby stworzyć dokładną mapę, która przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim możemy za jej pomocą wyznaczyć konkretne pomieszczenia (zdjęcie 3) do sprzątania lub ustalić kolejność czyszczenia. Dodatkowo współpraca z Asystentem Google lub Alexą pozwala na sterowanie głosowe. Jeśli do jakiejś części pokoju (np. psiego legowiska) robot nie powinien się zapuszczać, możemy wyznaczyć w tym miejscu na mapie strefę bez dostępu, która będzie omijana. Dodatkowo Roomba i7+ może zapamiętać do 10 planów pomieszczeń, dlatego świetnie sobie poradzi np. w kilkupoziomowych mieszkaniach. W zestawie z robotem dołączona jest wirtualna ściana Dual Mode, przy pomocy której możemy ograniczyć dostęp do określonego miejsca w domu.

Ze sprzątaniem robot radzi sobie bardzo dobrze. Po utworzeniu mapy odkurzenie wszystkich pomieszczeń zajmuje ok. godziny. Urządzenie bardzo precyzyjnie dociera do wszelkich zakamarków oraz omija przeszkody (zdjęcie 4). W razie gdyby bateria rozładowała się w trakcie pracy robota, wraca on automatycznie do swojej stacji ładującej i po doładowaniu kończy sprzątanie od miejsca, na którym poprzestał. Boczna szczotka dobrze radzi sobie z wymiataniem zanieczyszczeń, a dwie przeciwbieżne gumowe szczotki główne (zdjęcie 5) bardzo dobrze usuwają kurz i inne zanieczyszczenia z podłóg. Ich zaletą jest to, że w przeciwieństwie do szczotek z włosiem nie wplątują się w nie sierść lub włosy, więc ich czyszczenie jest dziecinnie proste. Po zakończeniu cyklu sprzątania robot wraca do stacji ładująco-czyszczącej i tam opróżnia pojemnik do jednorazowego worka (zdjęcie 6). Mieści się w nim zawartość ok. 30 pojemników Roomby i7+. Ten sposób pozbywania się zanieczyszczeń wymaga od użytkownika najmniej zaangażowania, a do tego jest bardzo higieniczny. Od nas Roomba wymaga jedynie okresowego czyszczenia szczotek i kółek oraz kontroli stanu filtra. Roomba i7+, podobnie jak modele s9 i 900, jest wyposażona w funkcję Imprint Link. Dzięki niej odkurzacze automatyczne mogą współpracować z robotem mopującym Braava jet m6. Gdy Roomba skończy odkurzanie, prześle sygnał do Braavy, aby ta zaczęła mopowanie.

Automatyczny odkurzacz iRobot Roomba i7+ wykazał się dużą skutecznością sprzątania, zwłaszcza przy codziennej pracy. Na pochwałę zasługuje także aplikacja iRobot Home, która jest bardzo intuicyjna i znacznie ułatwia konfigurację. Znajdująca się w wyposażeniu stacja ładująco-czyszcząca Clean Base to idealne rozwiązanie do dużych przestrzeni oraz dla osób, które jak najmniej uwagi chcą poświęcać czynnościom eksploatacyjnym.

2020-07-01