Strona domowa / Artykuły / Wsparł renowację

KAERCHER

Wsparł renowację berlińskiej katedry

Wsparł renowację

Globalny lider technologii czyszczenia – Kärcher podjął się w marcu 2020 r. niełatwego zadania, jakim było wyczyszczenie południowej wieży berlińskiej katedry ze zgromadzonych przez dekady zabrudzeń.

Oznaczało to pracę w ekstremalnie wymagających warunkach, na wysokości 40 m nad ziemią. Prace te były częścią zakrojonej na szeroką skalę renowacji fasady katedry. Czyszczenie wieży trwało 4 tygodnie. Katedra ta znajduje się na słynnej berlińskiej Wyspie Muzeów – wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO kompleksie architektonicznym i kulturalnym, mieszczącym jedne z ważniejszych muzeów Europy.

Renowacja fasady katedry to ogromny projekt. Najpoważniejszy, jaki będziemy prowadzić w nadchodzących latach. Wsparcie, jakiego udzieliła nam w ramach swoich działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego firma Kärcher, jest dla nas nieocenione. Efekty, jakie osiągnęli eksperci firmy, wprawiają w zdumienie. Świadczą o profesjonalizmie i o tym, że firma Kärcher ma bogate doświadczenie przy licznych tego typu pracach na całym świecie – powiedział Michael Kösling, dziekan katedry.

Specjaliści z firmy Kärcher usuwali osady i sadzę, a także pył, które odkładały się przez ostatnie dziesięciolecia na piaskowcu, z którego wzniesiono katedrę. Eksperci zdecydowali się na zastosowanie unikatowej technologii piaskowania krzemianem glinu pod niskim ciśnieniem powierzchniowym (od 0,5 do 1 bara). Z odległości od 10 do 20 cm, wyposażeni w maski filtracyjne i kombinezony, skrupulatnie usuwali warstwy zanieczyszczeń. Technika ta została uprzednio zaaprobowana przez Urząd Zabytków, co było możliwe dzięki badaniom, w których eksperci firmy dowiedli, że jest to procedura nie tylko wyjątkowo skuteczna, lecz także delikatna dla czyszczonej powierzchni.

Zastosowana technologia była bardzo skomplikowana i czasochłonna, ale z drugiej strony bardzo skuteczna i delikatna dla powierzchni, co nie byłoby możliwe przy mniej zaawansowanych technologiach czyszczenia. Teraz technologia ta będzie mogła posłużyć przywróceniu dawnego blasku innym zabytkom Berlina – wyjaśnił kierownik projektu z ramienia firmy Kärcher – Nick Heyden.

2020-06-29
x

Kontakt z redakcją

© 2021 InfoMarket