To nowa usługa platformy Canal+, która łączy świat kanałów na żywo ze światem VoD. Nie wymaga umowy, dekodera ani anteny. Potrzebny jest jedynie dostęp do sieci internetowej. Sprawdziliśmy, jak aplikacja działa w praktyce.
Canal+ telewizja przez internet umożliwia korzystanie z kanałów telewizyjnych (linearnych) oraz ogromnej biblioteki treści na żądanie w jakości HD, a w przyszłości 4K Ultra HD. To nowoczesna usługa, z której można korzystać w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu, które jest połączone z Internetem.
Ze względu na bogatą ofertę filmową i kanałów telewizyjnych na żywo najlepiej, jeśli będzie to telewizor z systemem Android TV lub Apple TV (już wkrótce) oraz przystawki androidowe. W planach jest aplikacja na telewizory marek Samsung (Tizen) i LG (Webos). Mogą być to mobilne urządzenia androidowe, takie jak smartfon, tablet (także w wersji iOS), a także laptop i komputer stacjonarny. Podstawowa zaleta telewizji internetowej to brak odbiornika, anteny, kabli, grubej instrukcji obsługi. Dla telewizora jest to aplikacja myCanal (przy następnej aktualizacji zmieni się na Canal+), dla smartfonów aplikacja Canal+, dla laptopów i komputerów będzie to strona www.ogladaj.canalplus.pl.
Na głównej stronie aplikacji w nagłówku mamy zakładki: kanałów Live (ikona telewizora), Moja playlista, Premiery, Sport, Filmy, Seriale, Dokumenty, Fun&info, Kids. Kanały na życzenie. Przy zapoznawaniu się z obsługą aplikacji warto korzystać z bardzo przydatnego poradnika „Poznaj funkcjonalności Canal+”. Opisane jest w nim osiem funkcji, które sprawiają, że oglądanie telewizji internetowej jest komfortowe.
Funkcje na ekranie smartfona: menu główne, funkcja MultiView i kanały TV.
Wchodząc w zakładkę Live, możemy wybrać telewizję na żywo tematyczną: Filmy, Dzieci, Sport, Rozrywka, Informacyjne, Dokumenty, Muzyka. Na każdym obrazku z kanałem telewizyjnym widzimy czas, jaki minął od emisji (czerwony pasek) i możemy się cofnąć do początku transmisji (służy do tego specjalna ikona). Jest opcja Time Shift – cofania się lub odtwarzania do przodu w dowolne miejsce z np. z 10 sekundowymi odstępami. Funkcja Backward EPG umożliwi odtwarzanie materiałów z danego kanału na żywo do 8 godzin wstecz. Wykorzystuje się do tego celu ikonkę Backword EPG Można przejrzeć ramówkę, a z prawej strony ekranu ukażą się chronologicznie obrazki programów, które były wyświetlane wcześniej. Klikamy w obrazek i oglądamy. Funkcja Multi-live jest dla tych, którzy mają podzielną uwagę. Aby z niej skorzystać, treba zapisać w katalogu ulubionych kanałów TV wybrane pozycje. Po kliknięciu w ikonę Multi-live, można zaznaczyć do czterech, które chcemy oglądać jednocześnie. „Moja Play Lista” to miejsce do zapisania filmu, odcinka serialu czy dokumentu, które chcemy obejrzeć np. w tygodniu. Klikając w ikonkę gwiazdki, zapisujemy wybrane pozycje na liście. Dla urządzeń mobilnych ważna jest możliwość przesyłania filmu z aplikacji na duży ekran telewizora. Oglądanie na dużym wyświetlaczu przy wykorzystaniu funkcji Chromecast to duża frajda. Telewizor i smartfon muszą pracować w tej samej sieci. Wtedy przy korzystaniu z funkcji Chromecast wystarczy wybrać film oznaczony ikoną przesyłania i telewizor, na który ma być przesyłany film. „Kontynuuj oglądanie” to wygodna funkcja, jeśli np. ogląda się mecz na dużym telewizorze, a rodzina chce oglądać coś innego. Wtedy należy zatrzymać oglądanie i poszukać go w sekcji „Kontynuuj oglądanie na drugim urządzeniu”. Jeżeli użytkownik wybiera się w podróż, a ma ze sobą smartfon lub tablet, może film zapisać w jego pamięci. Nie będzie wtedy problemu w miejscu, gdzie nie ma zasięgu. Najlepiej wybierać mniejszą rozdzielczość obrazu, żeby oszczędzić miejsce w pamięci. Pobrany materiał będzie dostępny na urządzeniu przez 30 dni i do 48 godzin po pierwszym odtworzeniu. Zakładka „Wybrane dla Ciebie” rekomendacje filmów. Wybór ich wspomagają sztuczna inteligencja i zespół redakcyjny. Można zablokować tę funkcję w menu ustawień.
Na ekranie telewizora pokazano menu główne, zakładkę seriale i funkcję Backword EPG.
Do poprawnego odtwarzania płynnego obrazu bez zacięć i buforowania sieć internetowa i urządzenia służące do oglądania muszą spełnić określone wymagania techniczne. Użytkownik powinien mieć dostęp do szerokopasmowego internetu o minimalnej prędkości 1 Mbps. Jednak optymalne połączenie z internetem, to prędkość co najmniej 8 Mbps dla wideo HD oraz co najmniej 25 Mbps w wypadku usług świadczonych w jakości Ultra HD. Także ważna jest wersja systemu operacyjnego. Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet) z systemami operacyjnymi: Android (w wersji 5.0 lub nowszej), iOS (w wersji 13 lub nowszej). Komputery osobiste wymagają systemu operacyjnego Windows 7 lub nowszego albo Mac OS X. Należy korzystać z najnowszych wersji przeglądarek: Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub Safari. Przy odtwarzaniu wideo można korzystać z wyboru jakości obrazu określonej przez rozdzielczość i przepływność: automatyczna, SD – 400 kb/s, SD – 600 kb/s, 720p – 1000 kb/s, 720p – 2000 kb/s, 720p – 2499 kb/s, 1080p – 4999 kb/s, 1080p – 6000 kb/s. Ustala się także wersję językową lub napisy.
Zawieranie umowy odbywa się bez dokumentów, wystarczy przez stronę Canal+ po założeniu konta i ustaleniu adresu e-mail oraz hasła dostępu podać dane karty płatniczej do płatności. Treści, które użytkownik chce oglądać, wybiera się z pakietów: Film (14 kanałów), Sport (12 kanałów), Fun&Info (40 kanałów), Kids (10 kanałów). Oferta jest elastyczna, co miesiąc można zmieniać pakiety i płacić za nie. Na e-mail przychodzą informacje o wprowadzanych zmianach. Warto przez miesiąc przetestować usługę „ Canal+ przez internet” za darmo, aby sprawdzić jak działa.
Aplikacja może być aktywna na wielu urządzeniach, ale jednocześnie można oglądać na dwóch urządzeniach, np. na telewizorze i smartfonie
Aplikacja Canal+ na monitorze z oknami: oglądamy za darmo, funkcja Backward EPG i Time Shift.
Telewizję internetową Canal+ oglądałem na trzech urządzeniach: telewizorze TCL QLED 55C71 z systemem Android TV 9.0, smartfonie Motorola One Vision z systemem Android One i komputerze stacjonarnym z systemem Windows 10 z przeglądarką Chrome i monitorem LG ultrawide. Usługę zarejestrowano przez stronę WWW, tam też podano e-mail i hasło, za pomocą którego logowano się do wszystkich urządzeń. Na telewizorze TCL QLED 55C71 pobrano aplikację ze sklepu Google, która ma po zalogowaniu charakterystyczną etykietę myCanal – odpowiednika francuskiej usługi. Na każdym urządzeniu są te same zakładki, ale strona tytułowa wygląda inaczej ze względu na wielkość ekranu. Zaletą aplikacji na wszystkich urządzeniach jest jej szybkie działanie. Podział na zakładki wideo jest przejrzysty. Nawigowanie po zakładkach jest intuicyjne, co jest zaletą aplikacji. Skalowanie obrazu na smartfonie w trybie oglądania w pionie i w poziomie odbywa się bez problemów. Sprawdzono przesyłanie obrazu ze smartfona na telewizor za pomocą funkcji Chromecast. Transmisja odbywa się natychmiast po wybraniu ikony. Warto pamiętać o dołączeniu zasilania do smartfona przy dwugodzinnym oglądaniu filmu. Nie musimy rozstawać się ze smartfonem w domu, aby wyświetlić dziecku bajkę, jeśli sieć Wi-Fi obejmuje cały dom. Także wyszukiwanie filmów na dotykowym panelu smartfona jest wygodniejsze niż pilotem od telewizora. Przydatna w warunkach domowych jest funkcja „Kontynuj na dowolnym urządzeniu”. Jeżeli oglądaliśmy film na małym ekranie, znajdujemy kategorię „kontynuuj na dużym ekranie” na smartfonie czy monitorze komputera. Duży i dobrej jakości ekran telewizora 4K Ultra TCL QLED 55C71 to wrażenia jak w kinie. Mimo że filmy 4K odtwarzane były w jakości HD, parametry sygnału wideo (transfer danych) przy odtwarzaniu bezpośrednio z aplikacji na telewizorze czy przy korzystaniu ze smartfona były bardzo dobre. Nie było zacięć obrazu przy odtwarzaniu. Jedynie w wypadku funkcji Multi-View na smartfonie przy czterech oknach zdarzały się problemy z uruchomieniem wszystkich okien. Klikając w jedno z okien, uruchamiany dla niego odtwarzanie dźwięku. W telewizorze TCL można wybrać opcję, że aplikacja Canal+ uruchamia się jako ekran startowy po włączeniu telewizora pilotem. Przy bogactwie treści filmowej i kanałów na żywo warto poznać wszystkie funkcje odtwarzania i ustawienia obrazu, aby uzyskać najlepszej jakości obraz i dźwięk dla danego urządzenia.
Opracowano przy współpracy z platformą Canal+.
© 2023 InfoMarket