Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

GRUPA AB

Dwucyfrowe wzrosty w I kw. 2020 r.

Dwucyfrowe wzrosty

Grupa AB, notowany na GPW największy dystrybutor IT oraz elektroniki użytkowej w regionie CEE, zanotowała w trzecim kwartale roku finansowego 2019/2020 (okres styczeń – marzec 2020 r.) blisko 2,3 mld zł przychodów (+22 proc. rdr), rosnąc dwukrotnie szybciej niż rynek.

Dzięki największej efektywności w branży w podobnym tempie wzrosły również zyski. – Sukcesywne zwiększanie udziałów rynkowych przez grupę AB wynika z kompleksowych przewag konkurencyjnych, skutecznej strategii i wielowymiarowej dywersyfikacji, a przede wszystkim z bycia blisko klientów, z wsłuchiwania się w ich potrzeby. W naturalny sposób przy zawirowaniach związanych z pandemią koronawirusa zmieniały się preferencje rynkowe co do sposobów zakupu, a nacisk położony był na handel internetowy. Do przyspieszenia tego trendu byliśmy przygotowani dzięki długoterminowemu inwestowaniu w obszar rozwiązań e-commerce i automatyki magazynowej. Mamy pełne dotarcie do wszystkich kanałów sprzedaży, tj. do sieci detalicznych wraz z e-tail, średniego i małego biznesu, dużych organizacji (VAD). Łącznie to największa w branży sieć klientów w regionie, 16 tys. aktywnych podmiotów – komentuje Andrzej Przybyło, prezes zarządu grupy AB.

W obliczu COVID-19 branża IT, poza służbą zdrowia i zaopatrzeniem w żywność, należy w każdym kraju do trzech kluczowych sektorów, odpowiadających za funkcjonowanie państwa i gospodarki. W II połowie marca br. okres izolacji, zamknięcie bądź mocne ograniczenie działalności wielu sektorów gospodarki i przebywanie w domu w naturalny sposób wykreowały rynkowy boom na laptopy, serwery i asortyment związany z przechowywaniem danych oraz urządzenia sieciowe, a także na gry i konsole do nich (wzrosty poszczególnych kategorii przekroczyły nawet 200 proc. rdr). W całym pierwszym kwartale w grupie AB należy wskazać jednocześnie m.in. na duże zwiększenie sprzedaży subskrypcji oprogramowania w chmurze (cloud).

W ramach narodowej walki z COVID-19 grupa AB zainicjowała akcję #AByrazem, w którą zaangażowało się operacyjnie ponad 100 osób. W ramach #AByrazem AB SA zdobyła i sfinansowała respiratory dla dwóch wrocławskich szpitali. Podarowała również potrzebującym placówkom zabawki i akcesoria dla dzieci oraz artykuły żywnościowe. Dodatkowo wraz z firmami Lenovo i Motorola grupa AB przekazała sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny, a z partnerami w postaci firm Sharp, Whirlpool, Gorenje, Toshiba, Brita, Megabajt, Winix grupa AB ufundowała licznym placówkom w całej Polsce urządzenia AGD, niezbędne do potrzebnej zmiany trybu pracy medyków (400 szt., m.in. pralki, lodówki i kuchnie). #AByrazem działa dalej i będzie wspierać walkę z pandemią koronawirusa w ślad za kolejnymi rozpoznanymi potrzebami.

2020-06-26

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket