CYFROWY POLSAT

Dekoder internetowy Evobox Stream

Dekoder internetowy

To drugi z rodziny odbiorników Evobox Cyfrowego Polsatu niewymagających anteny satelitarnej do oglądania kanałów telewizyjnych.

Z  wyglądu niewiele różni się od swojego poprzednika. Na płycie czołowej zamiast napisu „Evobox IP” ma napis „Evobox Stream” (zdjęcie 1). Złącze optyczne do przesyłania dźwięku zastąpiono gniazdem anteny DVB-T (zdjęcie 2). To duża zaleta, kiedy są problemy z siecią internetową, gdyż nie zostaniemy wtedy pozbawieni telewizji. Pozostałe gniazda to: HDMI, Ethernet, USB i zasilacza (12 V). Funkcja HDMI CEC umożliwia jednoczesne włączenie dekodera i telewizora pilotem do dekodera i odwrotnie. USB 2.0 wykorzystuje się do odtwarzania materiałów z pamięci typu pendrive lub dysku twardego. Nie ma funkcji PVR, umożliwiającej nagrywanie na twardy dysk.

Dekoder może być dołączony do operatora dowolnej sieci internetowej (poprzednik obsługiwał tylko trzech). Odbiornik w  czasie testu współpracował w sieci UPC, a także ze smartfonem jako hot spot połączony z siecią Orange. Transfer danych był stabilny, dzięki czemu obraz był odtwarzany bez zakłóceń. Niewielkie wymiary (122 × 115 × 28 mm) urządzenia umożliwiają zabranie go na działkę i oglądanie telewizji naziemnej, a także kanałów telewizyjnych z pakietów, który posiadamy. Korzystanie z sieci internetowej bezprzewodowej Wi-Fi to dobre rozwiązanie do użytkowania w terenie lub kiedy awarię ma Internet stacjonarny. Wymagana minimalna szybkość transmisji wynosi 8 Mbit/s dla kanałów TV SD i HD. Po uruchomieniu odbiornika na ekranie telewizora wyświetla się menu zachęcające do wyboru kanału TV, wejścia do aplikacji VoD HBO Go, CP Go lub konkretnego filmu.

Obsługa kanałów TV jest komfortowa, interfejs działa szybko, rozmieszczenie elementów na nim jest wygodne i intuicyjne, a szybkość reakcji na komendy z pilota (zdjęcie 3) natychmiastowa. Aplikacje HBO Go (zdjęcie 4) i CP Go uruchamiały się także szybko, filmy były odtwarzane bez zacięć. Czasami zdarzały się przy odbiorze kanałów TV chwilowe zatrzymania obrazu, lecz po chwili był on odtwarzany poprawnie.

Dużą wygodą jest odtwarzanie programów telewizyjnych w późniejszym terminie, do 7 dni wstecz od ich emisji, co rekompensuje brak możliwości nagrywania na twardy dysk. Funkcja Time Shift działa nawet do 3 godzin po emisji. Aby odtworzyć film następnego dnia, trzeba wejść w EPG (zdjęcie 5). Warto także korzystać z aplikacji CP Go (zdjęcie 6) na smartfonie. Polecić można funkcję nagrania filmu do jego pamięci, najlepiej zewnętrznej, aby odtwarzać go w podróży, bez konieczności korzystania z Internetu.

Zaletą jest też korzystanie z pamięci USB, na której mamy własne pliki wideo (kontener AVI, MKV, MP4, TS), zdjęcia (format JPEG, PNG, GIF, BMP) i muzykę (MP3, AC3, DD+). Pliki filmowe (np. *.mp4) i zdjęcia z twardego dysku lub pendrive’a odtwarzały się poprawnie.

W porównaniu z Evobox IP, Evobox Stream można kupić na własność lub w opcji z umową (10 zł miesięcznie). Przez odbiornik można ustalić dla siebie najlepszą ofertę kanałów TV. Do wyboru jest 11 pakietów z aktywacją np. tylko na miesiąc. Najdroższy pakiet podstawowy obejmuje 92, pozostałe 42 i 25 kanałów. Do nich można dokupić pakiety tematyczne, np. sportowe: Polsat Sport Premium (2 kanały), Eleven Sports (4 kanały) albo Sport (10 kanałów). Rozrywkę można wzbogacić o pakiety: Filmy i seriale (19 kanałów), Filmbox Premium (5 kanałów), HBO i HBO Go (3 kanały), Rozrywka (6 kanałów), Dzieci (6 kanałów).

2020-06-25